Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla yürütülen soruşturma gerekçe gösterilerek İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak tutuklanan Diyarbakır merkez Sur İlçe Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin’e 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Davanın iddianamesinde, Buluttekin’in evinde yapılan aramada toplatma kararı bulunan 7 kitabın “ele geçirildiği” belirtildi. İddianamede, Buluttekin’in hiçbir konuşmanın yapılmadığı 3 cenazenin defin işlemine ve bir taziyeye katılması suçlamalar arasında yer aldı. İddianamede, Buluttekin’e yönelik suçlamalardan 5'i cenaze törenlerine katılması oluştururken, 37 suçlama ise HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı olduğu sırada, partisinin düzenlediği eylem ve etkinliklere katılması ve birkaçında konuşması oluşturdu.

42 EYLEME SUÇLAMA

İddianamede, Buluttekin’in 2017 ve 2019 tarihleri arasında 42 eyleme katılması “örgüt üyesi olmak” suçuna delil olarak sunuldu. Buluttekin’in Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yaptığı bir anma etkinliğine katılmadığı halde, söz konusu anma etkinliği ‘suç delilleri’ arasında gösterildi.

Buluttekin’e isnat edilen suçlar, 42 eylemden 39’u basın yayın organlarında yayımlanan haberler ile partisine ait Twitter hesabından yapılan paylaşımlara dayandırıldı.

SLOGAN ATILAN MİTİNGE KATILMIŞ

İddianamede, Buluttekin’in partisinin 24 Haziran’da Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitingde bir grubun PKK ve PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine slogan attığının, Buluttekin’in de mitinge katıldığına dair tutulan tutanakta isminin geçtiği kaydedildi. İddianamede söz konusu suçlamaya şu şekilde yer verildi: “HDP’nin 20.06.2018 günü Diyarbakır ili Yenişehir İlçesi İstasyon meydanında seçim mitingi gerçekleştirilmiştir….. Mitinge katıldığına dair 20/06/2018 tarihli olay tutanağında isminin geçtiği…”

‘AYDIN’I ANDI, SAYGI DURUŞUNDA BULUNDU’

İddianamede Buluttekin’e yöneltilen bir başka suçlama ise JİTEM tarafından kaçırılarak işkence ile katledilen Halkın Emek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın anmasına ilişkin haber oldu. Buluttekin’in Aydın’ın anmasına katılması şu ifadelerle suçlamaya dayanak yapıldı: “…Vedat Aydın’ı ölümünün yıl dönümünde, ilimiz Yenişehir ilçesinde bulunan Mardin Kapı mezarlığında anma etkinliği gerçekleştirilmiştir. Söz konusu anma etkinliğinde suç unsuru olduğu değerlendirilen açıklamalar yapıldığı ve –sözde- şehitler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldığı şüphelinin de bu anma etkinliğine katıldığına dair görüntü tespitinin bulunduğu…”

SUÇLAMA: KÜRT DİL ÇALIŞTAYI’NA KATILMAK

Buluttekin’e, yönelik suçlamalar arasında; Gençlik Şöleni ve Halk Buluşmasına, HDP Eş Genel Başkanlarının katılımıyla düzenlenen “Ortadoğu Krizi ve Demokratik Ulus Çözümü Konferansına”, Kürt Dil Çalıştayı’na, İl Eş Başkanı olduğu HDP’nin seçim startı verilen açıklamasına katılarak konuşma yapması, kadına yönelik şiddetle mücadele etkinliğine katılması, kadın konferansına katılmak, açlık grevi eylemini başlatan HDP Milletvekili Leyla Güven’le dayanışma eylemleri kapsamında Güven’i evinde ziyaret etmesi, sokağa çıkma yasaklarının 3’üncü yılında, “Ne olursa olsun son muhteşem olacak” yazılı pankartın bulunduğu HDP Bağlar İlçe Örgütünde yapılan basın açıklamasına katılması yer aldı.

‘İTTİFAK ÇALIŞMASI: BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN HEDEFİDİR’

İddianamede, Kürt partilerinin yerel seçimde ittifak kurmak için bir araya gelmesi de Buluttekin’e yönelik suçlama konusu oldu.

Buluttekin’in katıldığı seçim ittifakı toplantısı şu şekilde değerlendirildi: “HDP - DBP - KKP - DDKD - İnsan ve Özgürlük Partisi - PDK/KDP-PDK-T, Azadi Hareketi ve hareketleri ile birlikte yerel seçimlerde birlikte hareket etmeye yönelik basın açıklaması yapıldığı ve bu basın açıklamasında ‘PKK/KCK terör örgütünün kurulduğu tarihten itibaren kurmaya tasarladığı ve sözde Dört Parça Kürdistan olarak adlandırdığı sözde Birleşik Bağımsız Kürdistan Devleti kurma hedefine yönelik propaganda faaliyetleri üzerinden ulaşmaya çalıştığı amaç doğrultusunda hareket ederek; terör örgütünü, örgütün alt yapılanmalarını ve ideolojisini açıkça desteklediği ve sahiplendiği, PKK/KCK terör örgütünün propaganda faaliyetleri üzerinden ulaşmaya çalıştığı amaç doğrultusunda çarpıtarak; kamuoyunda Kürt kökenli vatandaşlarımızın devletimiz eliyle sözde katledildiği, ezildiği, sömürüldüğü ve tecride mahkum bırakıldığı yönünde algı oluşturmak, insanları terör örgütü faaliyetlerinin sözde meşru ve haklı olduğuna inandırmak, vatandaşlarımızın devletimize karşı kin ve nefret duyguları beslemesini sağlayarak devlete küskün kitleler oluşturmak ve bu kitleyi terör örgütü saflarına çekmek maksadıyla açıklamalara yer verildiği’ tespit edilmiş, söz konusu etkinliğe şüphelinin de katıldığına dair görüntü tespitinin bulunduğu..”

EMNİYETİN ANLAYAMADIĞI KONUŞMADA SUÇ UNSURU BULUNDU

Buluttekin’e yöneltilen ilginç suçlamalar arasında partisinin seçim irtibat bürosuna katılarak burada yaptığı konuşma oldu.

Çoğunluğu “anlaşılmadı” denilerek iddianameye geçirilen konuşma şu şekilde yer aldı: "Merhaba arkadaşlar. Hepiniz hoş geldiniz. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Başkan bir çok şeyi dile getirdi bende öncelikle sayın Leyla GÜVEN şahsında bu ( anlaşılmadı) arkadaşlarımızın bu açlık grevindeki mücadelelerini selamlamak isliyorum ( Anlaşılmadı akabinde alkış tutuldu ) ( Anlaşılmadı ) yani yüzde yüzük bütün bir cevabımız onlara oldu ama gerçekten şu an 31 Mart seçimi ile birlikte bu talana ve kayyumcu zihniyete bir cevabımız olacaktır ( Anlaşılmadı) gerçekten hani gelip böyle enselerine kaşıyarak tekrardan göndereceğimizden çok çok eminim. Kayyumlar geldi ne yaptı, kayyumlar geldi Sur'u yaktı, yıktı ve (anlaşılmadı) ve bunu yapmak dışında başka bir şeye erinmedi ve bu yetmezmiş gibi de kayyumlara kayyum atadılar. Buda onların ayıbı olarak herkesin bilmesi gereken bir durumdur ve buradan diyoruz ki Sur'da yaşanan hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz, bu yıkımlara alışmayacağız ve bu yapılanlara müsaade etmeyeceğiz, mücadelemizi devam ettireceğiz ve diyoruz Kürtçe olarak devam ediyor Sur Bizim Surumuzdur, belediyeler bizim belediyelerimizdir. Arkadaşlar biz kazanacağız biz kazanacağız’ şeklinde konuşma yaptığına dair görüntü tespitinin bulunduğu…”

KAYYIM PROTESTOSUNA KATILDI

Buluttekin’e yöneltilen diğer suçlamalar arasında, katıldığı kadın belediye başkan adayları toplantısında “Yaşasın zindan direnişi” sloganın atılması, partisinin seçim irtibat bürosu açılışına, Newroz etkinliğine, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin açıkladığı “Kayyıma İlişkin Rapor” toplantısına, “anlaşılmayan sloganların” atıldığı Leyla Güven’in açlık grevine girmesine ilişkin yapılan basın açıklamasına, seçim sonucu kutlamasına, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın görevden alınmasına ilişkin yapılan basın açıklamasına, 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katılması yer aldı.

Buluttekin’e yönelik suçlamalar arasında gizli tanık Firar’ın verdiği ifade de yer aldı. Gizli tanığın Buluttekin’in pek kullanmadığı, kamuoyunca da pek bilinmeyen nüfus cüzdanındaki ilk ismi olan “Feyme” ismiyle tanıdığını söylemesi dikkat çekerken, örgüt mensuplarından talimat aldığını ve bunları basın açıklamalarıyla kamuoyuna duyurduğunu öne sürdü.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı