Soyadı Ermeni diye Azerbaycan'a sokulmadı

Diyarbakırlı Zafer Noyan’ı almadılar…

Soyadı Ermeni diye Azerbaycan'a sokulmadı

Azerbaycan’da yapılan Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etmek için Bilek Güreşi Milli Takımı ile 21 Mayısta Bakü’ye giden Diyarbakırlı Zafer Noyan’ın, Soyadı Ermeni olduğu gerekçesiyle pasaport kontrolünden geri çevrilerek Türkiye’ye gönderildiği ortaya çıktı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 18- 25 Mayıs tarihleri arasında yapılan 24üncü Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonasında Türkiye Milli Takımında yer alarak 21 Mayıs’ta Bakü’ye uçakla giden Diyarbakırlı bilek güreşçisi 24 yaşındaki Zafer Noyan, havaalanındaki pasaport kontrolünde soyadı nedeniyle Ermeni olduğu gerekçesiyle ülkeye alınmayarak başka bir uçakla İstanbul’a geri gönderildi. Kendisinin Ermeni olmadığını anlatmasına rağmen ülkeye alınmayan Zafer Noyan’ın, şampiyonaya katılmadığı için milli sporcu da olamadığı belirtildi.

KULÜP BAŞKANI: BU TÜR BİR SIKINTI YAŞANDI

Türkiye’deki müsabakalarda derecesi olan Zafer Noyan’ın sporcusu olduğu Rayna Spor Kulübü Başkanı Yusuf Aydemir olayı doğrulayarak, Azerbaycan devletinin aldığı karar çerçevesinde bu tür bir sıkıntının yaşandığını söyledi. Aydemir, sporcunun soyadının Ermeni olduğu gerekçesiyle Bakü’ye alınmadığını bu nedenle şampiyonaya katılmadığı için milli sporcu olamadığını söyledi. (Haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 14:56

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER