Rio 2016 Olimpiyat Oyunları protestolarla başladı

2016 Yaz Olimpiyat Oyunları Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki protesto gösterileriyle başladı

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları protestolarla başladı

Brezilyalılar, 2014 Dünya Kupası'nda olduğu gibi olimpiyatlara da devlet bütçesinden para aktarılmasını protesto etti

Rio de Janeiro'nun ünlü Copacabana plajında toplanan binlerce Brezilyalı, kamu açığını gizlemek için bütçede usulsüzlük yaptığı Brezilya meclisi ve senatosu tarafından azledilen Dilma Rousseff'in yerine geçen başkan yardımcısı Michel Temer'i protesto etti.
 
"Defol Temer" sloganı altında birleşen Rio de Janeirolular, geçici devlet başkanının petrol devi Petrobras'in özelleştirilmesi gibi geçici olmayan tedbirler aldığını savunarak istifasını istedi. Dilma Roussef'in azlini "darbe" olarak niteleyen eylemciler, "Geri dön sevgili Dilma" yazılı dövizler taşıdı.
 
İki gün önce Brezilya senatosunda özel olarak başkan Dilma'nın azli süreci için görevlendirilen komisyon 5'e karşı 15 oyla ülkenin ilk kadın başkanı aleyhinde karar almıştı. Bu gelişmeler üzerine Dilma Roussef, tüm Brezilyalıları demokrasi savunması içi sokağa davet etmişti.
 
BREZİLYA'DA YUMUŞAK DARBE TARTIŞMASI
 
2014'te ikinci kez Brezilya devlet başkanı seçilen Dilma Roussef, seçim öncesi patlayan Petrolao skandalı yüzünden ikinci iktidarın ilk gününden itibaren zor günler yaşamaya başlamıştı. Birçok bakanını kısa sürede kurban vermesine ve piyasaların istediği ismi ekonomi bakanı yapmasına rağmen yaşanan ekonomik krizle birlikte derinleşen siyasi kriz, muhalif partilerin sert tepkisiyle karşılık buldu.
 
Son olarak Lula da Silva'nın 2002 yılında iktidara gelmesinden beri dört dönemdir İşçi Partisi'nin (Partido dos Trabalhadores) koalisyon ortağı Demokratik Hareket Partisi lideri ve başkan yardımcısı Michel Temer'in muhalefetle işbirliği yapması Rousseff'e azil yolunu açtı.
 
Dilma Roussef aleyhinde herhangi bir yolsuzluk suçlaması bulunmuyor, ancak kamu açıkları verilerinin yayınlanmasında usulsüzlük yaptığı iddiası var. Dilma Rousseff ise kamu açıklarının yayınlanmasında izlenen yöntemin 1990 Luis Enrique Cardozo döneminden beri uygulanabilen ekonomik bir tedbir olduğunu savunuyor.
 
Son olarak bir hafta önce Brezilya Federe Mahkemesi sözü geçen uygulamanın suç teşkil etmediği kararını verdi. Ancak 20 üyelik senatonun azil sürecini araştırma komitesi 15 oyla Rousseff'in başkanlığının düşürülmesi yönünde görüş bildirdi. Geçen hafta 8 üyeli yüksek senatonun 5 üyesi, Dilma'nın görevinden tamamen el çektirilmesi kararını verdi.

FIDEL CASTRO: DİLMA'NIN AZLİ KURUMSAL DARBE
 
Roussef'in devlet başkanlığı görevinden azli, Latin Amerikalı solcu liderler tarafından da darbe olarak nitelendiriliyor. Küba eski devlet başkanı Fidel Castro, Arjantin eski devlet başkanı Cristina Kirchner, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa azil sürecinde Dilma Rousseff'in en büyük destekçileri arasında yer alıyorlar.
 
OYUNLAR
 
Brezilya’nın Rio Rio de Jenario kentinde yapılacak Olimpiyat Oyunları bu gece 02.00’da başlıyor. Oyunlar 21 Ağustos’a kadar sürecek.
 
Açılış töreni Maracana Stadı’nda yapılacak. Açılış töreni ve yarışlar TRT’den canlı yayınlanacak.
 
Rio 2016, 1916’da I. Dünya Savaşı, 1940 ve 1944’te ise II. Dünya Savaşı yüzünden yapılamayan oyunlar da hesaba katılırsa 31. yaz olimpiyatları olacak.
 
Rio de Janeiro’nun 4 farklı bölgesinde (Deodoro, Barra, Copacabana ve Maracana) 17 gün sürecek oyunlarda, toplam 306 etkinlik yapılacak ve 2 bin 488 madalya (812 altın, 812 gümüş ve 864 bronz) dağıtılacak.
 
Aralarında, olimpiyatlara ilk kez katılan Kosova ve Güney Sudan’ın da bulunduğu 206 ülkeden 10 bin 500 sporcu, 28 spor branşı içinde yer alan 39 dalda mücadele edecek.Golf, 112, ragbi ise 92 yıl sonra olimpiyat programında yer alacak.
 
Güney Amerika’da ilk kez düzenlenecek organizasyonda Türkiye’yi, 21 branşta 103 sporcu temsil edecek.
 
Rio 2016’da, tarafsız sporcuların yanı sıra ilk defa oluşturulan “Sığınmacı Olimpik Sporcular Takımı” da olimpiyat bayrağı altında yarışacak. 4’ü kadın 10 kişiden oluşan sığınmacılar takımında, 5 Güney Sudan, 2 Suriye, 2 Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve bir Etiyopyalı sporcu bulunacak.
 
Açılış ve kapanış törenlerinin Maracana Stadı’nda yapılacağı 2016 Olimpiyatları’na, Rio’nun yanı sıra futbol maçlarının oynanacağı Sao Paulo, Belo Horizonte, Salvador, Brasilia ve Manaus kentleri de ev sahipliği yapacak. Yarışmalar, 37 tesiste gerçekleştirilecek.
 
Organizasyonun bilet fiyatları, 40 ile 4 bin 600 real (12 ile bin 415 dolar) arasında değişiyor. Toplam 7,5 milyon biletin yarısından fazlası, 70 realden (21,5 dolar) ucuza satılıyor.
 
Brezilya’nın, tahmini 39 milyar real (12 milyar dolar) harcadığı 2016 Olimpiyatları’nın,sosyal medya ve televizyon aracılığıyla yaklaşık 3,5 milyar kişi tarafından takip edilmesi öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2016, 11:27
YORUM EKLE