İşte örnek sporcu: Erhan Yavuz

Şikecileri bırak, buraya bak…

Koşu sırasında tehlike geçiren rakibine yardım etti. Rakibi birinci oldu, kendisi dördüncü…

İstanbul Veliefendi Hipodromu'ndaki 6. koşu sırasında rakibinin kantarmasının (kontrol kayışını) kopması sonucu kontrolden çıkan jokey Halis Karataş'ın yanına gelerek, kopan kantarmayı Karataş'a veren Jokey Erhan Yavuz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından ödüllendirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 12 Ağustos 2011 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodrom'undaki 6. koşu sırasında kantarmasının kopması sonucu tehlikeye maruz kalan rakibi Halis Karataş'ın yanına gelerek yardımcı olan Erhan Yavuz'a teşekkür ederek şilt ve saat hediye etti. Belki basit ama anlamlı bir olay olduğunu ifade eden Eker, sporun bazı dallarında yaşanan tartışmalara dikkat çekerek atçılık dalında örnek bir davranışın sergilendiğini söyledi. Olayın kahramanı Yavuz ise orada bir canın söz konusu olduğunu dile getirerek, yapması gerekeni yaptığını kaydetti.

Sadece atçılıkta değil, bütün spor dallarında bu tür davranışların olmasını dileyen Eker, "Halis Karataş kardeşimizin kantarması kopuyor. Kantarma, atın kontrol kayışıdır. Onun için önem arz ediyor. At daha sonra kontrolden çıkıyor. Bu durum hem jokey hem de at için tehlikeli bir durum. Bu arada Erhan Yavuz kardeşimiz bu durumu fark ediyor. İşte burada centilmenlik örneği sergileniyor. Bu anlamlı centilmenlik örneğini kaydetmek lazım." dedi.

Arkadaşının durumundan değil istifa etmek, yarışı kaybetmek pahasına yardımcı olmasının çok çok güzel bir davranış olduğunu vurgulayan Eker, "Hem ciddi kazaları önlemiş oluyor hem de Halis'in birinci olmasını sağlıyo. Onun için çok değerli bizim için. " diye konuştu.

Eker, Bakanlık olarak bu örnek davranışı ödüllendirdiklerini belirterek, sporun her dalında fair play'i teşviş etmek istediklerini dile getirdi.

"GÜDÜLERİMLE HAREKET ETTİM VE YAPMAM GEREKENİ YAPTIM"

O an güdüleriyle hareket ettiğini ve yapması gerekeni yaptığını dile getiren Erhan Yavuz da Allah'ın hiçbir arkadaşına böyle bir şeyi bir daha yaşatmamasını diledi. Yavuz, "Müdahale edebileceğimi hissettim ve yapmam gerekeni yaptım. At hızlı bir şekilde koşarken çok sallanıyordu. Onun için bu çok da kolay değildi. Halis ağabey için daha zor bir durumdu. İlk müdahalede ben de kantarmayı yakalayamadım. İkinci müdahalemde yakaladım ve Halis ağabeyimin eline tutuşturdum. Daha sonra yarışa normal olarak devam ettik." dedi.

Yavuz, kendisinin de birinci olma ihtimalinin olduğuna dikkat çekerek, kendi atının da favoriler arasında olduğunu ifade etti. Orada söz konusu olanın bir can olduğunu vurgulayan Yavuz, o yarışın favorisinin ve ikramiyesinin tamamen önemini yitirdiğini söyledi.

Erhan'ın kendisi için yaptığı hareketi takdire şayan bir hareket olarak anlatan Halis Karataş ise o an kantarmasının kopmasıyla birlikte direksiyonsuz araç kullanır gibi atıyla kontrolsüz bir şekilde ilerlediğini kaydetti. Karataş, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben koşuya kesin favori olarak başlamıştım. Hedefim ilk dörtte yarışı yürütmekti ve böyle de olmuştu gayet iyi gidiyordum. Fakat bir anda kantarmam koptu. Kontrolümü zor sağlıyordum. O sırada koptuğunu bağırdığımı hatırlıyorum. Erhan kardeşim, yanıma geldi ve kantarmamı bana verdi."

Karataş, Erhan'ın yardımıyla yarışı birinci olarak tamamladığını aktararak, "Erhan kardeşime teşekkür ediyorum. Eğer Erhan bu şekilde yardımcı olmasaydı, diğer atların ayağına basabilirdim, çarpabilirdim ve büyük bir tehlike yaşanabilirdi" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE