Taksim’de Kürtçe şarkı söyledikleri için gözaltına alınıp, engellenen gençlerin durumuna dikkati çeken Beştaş, 'Kürtçe yasaklanamaz' dedi

Gözden kaçırmayın

Sosyal bilimci David Harvey, Gezi Parkı tişörtüyle ders verdi Sosyal bilimci David Harvey, Gezi Parkı tişörtüyle ders verdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında İstanbul Taksim’de Kürtçe müzik yapan bir grubun şarkı söylemesi engellenmesine değinen Baştaş, "Bir kolluk gücü, bir polis memuru diyor ki buraların hepsi benden sorulur diyor. Bu kabul edilemez. Bu Kürt düşmanlığının, Kürt diline, müziğine yansıyan düşmanlığın bir sonucudur. Kürtçe yasaklanamaz" dedi.

Bir sabah uyanıldığında basına yeni bir sansür, yeni bir Adalet Bakanı ile karşı karşıya kalındığını aktaran Beştaş, “Yeni bir TUİK bakanı var. Ya da başka başka statülerde bürokratların değiştiğini gece ya da sabah öğreniyoruz. Aslında bu iktidarın karanlığa boğduğu sistemin bir sonucudur” dedi.

‘AKP-MHP’DE KAYNAYAN KAZAN’

En çok tartışılan konuların başında Adalet Bakanlığı’nı olduğuna işaret eden Beştaş, eski Adalet Bakanı Bekir Bodağ’ın yeniden göreve getirilmesini de “halef-selef” meselesi olarak yorumladı.

Görevden alınanın bakan değil adalet olduğuna dikkati çeken Beştaş, “Adalet iş başında değildir. Adalet yürümüyor. Bu değişikliklerin aslında izahını yapmak, o kadar kolay ki adaletsizliğin sürdürülmesi için bakanlıklar değiştiriliyor. Çünkü adaletsiz bir düzen hayatın her alanında hüküm sürüyor. Bu adaletsiz düzen ne demek; sistemin bakanlarla ya da bürokratlarla yürütülmediğini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Kararların tek kişi tarafından verildiğini bazen Cumhurbaşkanlığı şapkasıyla, bazen genel başkanlık ve Cumhurbaşkanlık sıfatını karıştırarak farklı şekillerde bu kararları verdiğini biliyoruz. Bu değişiklik aslında tek cümle ile kaynayan kazanın AKP iktidarının ve MHP ile kurdukları ittifakta kaynayan kazanın bir sonucudur” dedi.

TEMEL GIDA KRİZİ VAR 

Türkiye ekonomisi faiz, enflasyon ve döviz kıskacında kriz yaşamaya devam ediyor. Ama TUİK başkanı değiştiriliyor. Nedir amaç gerçekleri halktan saklamak. Hakikati çarpıtmak" diyen Beştaş, "Acizlik ve çaresizlik öyle bir noktaya geldi ki emirlerindeki bürokratları gece yarısı görevden alıyorlar. Dün yere göğe sığdıramadıkları bürokratları bakanları bir gece yarısı görevden alıyorlar" ifadelerini kullandı.

Beştaş, "Türkiye’de artık temel bir gıda krizi vardır. Bunun adını koyalım. Tüketimi arttırarak ekonomiyi ayakta tutma çabası da iflas etmiş durumdadır. Bu koşullarda Meclis’in kesinlikle devreye girmesi gerekiyor. Temel gıda ürünlerinde vergi sıfırlanmalıdır. ÖTV kaldırılmalıdır. Elektrik faturalarındaki vergi yükü hemen kaldırılmalıdır. Yoksa zarar çok daha büyüyecektir. Kimse bunu nasıl yaparız demesin. Aman hazinede para yok demesin. Bunun yolunu da söylüyoruz. Altına imza atmaya da hazırız. Meclise gelmesi için biz de ilgili teklifleri veriyoruz. Bütçeden faiz giderleri ve vergi istinalarnı kaldırırsak 500 Milyar TL civarında bir kaynak oluşuyor. Bu kaynağı da faiz lobilerine ve yandaşlara değil halklarımıza verirsek bu sorun çözülmüş olur" diye konuştu.

ÇOCUK İSTİSMAR EDİLDİ

Erdoğan'ın "çocuk istismarı yaptığını" söyleyen Beştaş, "Bunu kabul etmem mümkün değil. Bir insan hakları savunucusu kimliğimle de mümkün değil. Bu kimliğim olmasa bile asgari ölçülere göre de bu kabul edilemez. Bunun altını çizeyim. Son olarak, yaptıkları hiçbir şeyin basında gerçek haliyle yayınlanmasını istemedikleri için aynı zamanda bu şekilde genelgelerle yollarına devam etmek istiyorlar.  Ama yol artık çok uzun değil bunu çok iyi biliyoruz" dedi.

KÜRT DİLİNE DÜŞMANLIK 

Beştaş, İstanbul Taksim'de Kürtçe şarkı söylerken polis tarafından engellenen gençler içinse şunları söyledi:

"Çok önemli bir gelişme oldu, genel basına yansımıyor. Neden yansımıyor çünkü söz konusu olan Kürtler ve Kürtçe. Taksim’de Kürtçe müzik yapan bir grubun şarkı söylemesi engellendi. Bir kolluk gücü, bir polis memuru diyor ki buraların hepsi benden sorulur diyor. Ben sorumluyum diyor. Bu gücü nereden alıyor, saraydakinden alıyor. Yasak sitemi saraydan başlıyor. İstemedikleri her şeyi yasaklamakla bu ülkede kendilerince yönetimi devam ettirebileceklerini sanıyorlar. Bu kabul edilemez. Bu Kürt düşmanlığının, Kürt diline, müziğine yansıyan düşmanlığın bir sonucudur.

KÜRTÇE YASAKLANAMAZ

Kadınlara yönelik şiddeti önlemeyen polis Kürtçe türkü söyledi diye polis grubu engelliyor, yasaklıyor. Kürtçe müzik çalınan düğünleri basıyor. Bu kadim dillerin hiçbirini yasaklayamazsınız. Kürt dilini de yasaklayamazsınız. Kürtçe klanlarımız, Kürt halkının şarkıları, ezgileri Hakkari’de de İzmir’de de İstanbul’da da Diyarbakır’da da söylenmeye devam edecektir. Müziğin evrenselliğini de duymadılar herhalde. Hadi onu bir tarafa bırakalım, milyonlarca Kürdün dilin şarkıları siz nasıl yasaklarsınız. Dil insanın varlığının en önemli parçasıdır. Daha geçenlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan dil ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Bu sadece bir dil için geçerli değil. Bütün diller için geçerlidir.

Bu ülkede 84 Milyon yurttaş bu ülkenin yurttaşı ve sahibidir. Kürdün yurdu İstanbul olduğu kadar İzmir’dir, Diyarbakır’dır da. Türkün yurdu Ankara olduğu kadar Mardin’dir de.  Bu konuda bölücülük yapanlar bu uygulamayı gerçekleştirenlerdir. Biz herkesin eşit ve özgür şartlarda yaşamını savunan bir partiyiz. Size dün yasaklamaya konu olan parçadan çok kısa bir dörtlük okuyacağım. Bunu da protesto amaçlı okuyorum dillerin yasaklamayacağını, kesinlikle engellenemeyeceğini de ifade etmek istiyorum.”

Beştaş açıklama ardından Kürtçe konuşan Beştaş, “Dilimiz varlığımızdır. Dilimiz geleceğimizdir. Dilimiz anadilimizdir her zaman koruyacağız” dedi. Beştaş açıklama ardından Kürtçe  “Yaramina bedewe” stranını söyledi.

SEMRA GÜZEL İÇİN SÜRE TALEBİ 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Beştaş, şöyle konuştu: “Bugün hazırlık komisyonun ikinci toplantısı olacak. Partimizden Batman Milletvekili Mehmet Tiryaki seçildi. Komisyona katılacak. Semra Güzel vekilimiz katılmayacak. Haftalardır Semra vekilimiz büyük bir linç kampanyası ile yüz yüze. Hedef gösteriyor. Bu lincin, hedef göstermenin sonuçlarını yakın tarihimizde yaşadık. Bu koşullarda vekilimiz için güvenlik riski doğmaktadır. Komisyon devam edecek. Biz her aşamada Semra Güzel vekilin savunması yapılacak. 56 vekilimizin tamamı savunma için gönüllüdür. İç tüzüğün ilgili hükümlerine göre kendisinin veya bir vekil tarafından savunması yapılabilir. Bugün süre talebimiz olacak komisyonda” dedi.

Kaynak: MA