Zübeyir Aydar: Çatışmayı ancak İmralı bitirebilir

Zübeyir Aydar, HDP de dahil olmak üzere, yapılan bütün barış çağrılarına saygı duyduklarını dile getirdi

Zübeyir Aydar: Çatışmayı ancak İmralı bitirebilir

KCK Yürütmeme Konseyi üyesi  Zübeyir Aydar, RS FM canlı yayınında Yavuz Oğhan'ın sorularını yanıtladı. Çözüm sürecinin niçin sekteye uğradığı ile ilgili önemli sözler sarf eden Aydar, PKK lideri Abdullah Öcalan'a işaret ederek, "İmralı'nın kapısı açılırsa, bu adımı karşılıksız bırakmayız" dedi.

KCK yöneticisi Zübeyir Aydar, PKK ile yeniden başlayan çatışmahükümetin ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim kaygısına bağlayarak, siyasetin yolunu açmak için kendi içlerinde değerlendirme yaptıklarını söyledi.

Aydar'ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

'ATILAN ADIMI KARŞILIKSIZ BIRAKMAYIZ'

Siyasete şans tanındığını ancak tek taraflı olarak sürecin bu noktaya getirildiğini savunan Aydar, şunları söyledi:

"Biz ateşkesi bozmadık, saldırılara misilleme yaptık. Halen de siyasetin yolunu açabilmek adına değerlendirmelerde bulunuyoruz. Bugün hükümet 28 Şubat'ta varılan mutabakata uygun hareket edeceğini açıklarsa, yani İmralı'nın kapısı açılırsa, biz de bu adımı karşılıksız bırakmayız. Türkiye aslında bir tehdit altında değil, bu bir 'Saray savunmasıdır."

'GÜÇLÜ OLAN HÜKÜMET ADIM ATMALI'

"Kayıplardan biz de son derece üzüntülüyüz, beraber yaşamak istiyoruz" diyen Zübeyir Aydar, "Elbette yanıyor, biz de çok rahatsızız. Burada güçlünün adım atması gerekir. Güçlü olan da hükümettir. Bugüne kadar atılan bir adımı karşılıksız bıraktık mı?" dedi.

ÖCALAN İLE GÖRÜŞME, ÇATIŞMAYI BİTİRİR Mİ?

HDP de dahil olmak üzere, yapılan bütün barış çağrılarına saygı duyduklarını dile getiren Aydar, kilit noktanın İmralı'yla görüşme olduğu mesajını verdi. Aydar, "Bu çok önemli bir adım olur. Oradan gelen mesajla çatışmaların kesildiğini, oranın kapısı kapandığında çatışmaların başladığını gördük. Bu hareketin başı ve baş müzakerecisi odur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2015, 09:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
Tr
Tr - 5 yıl Önce

Helal sana ama pkk seni dinlemezki

dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

referandum iyi olur

SIRADAKİ HABER