Yurt dışında oy kullanma tarihleri belli oldu

Kaydı bulunmayan seçmenler 2-10 Eylül tarihleri arasında kayıtlarını yaptırabilecek

Yurt dışında oy kullanma tarihleri belli oldu

1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak genel seçimler için yurt dışı seçmenleri oy kullanma işlemini 8 Ekim Perşembe-25 Ekim Pazar tarihleri arasında yapabilecek.

Yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşı seçmenlerin oy kullanacağı tarihler 8 Ekim Parşembe-25 Ekim Pazar tarihleri olarak belirlendi. Seçmenlerin oy kullanabilmeleri için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmaları gerekiyor. Yurt dışı seçmen kütüğü, Yüksek Seçim Kurulu YSK’nın http://www.ysk.gov.tr  adresinden 2 Eylül Çarşamba günü ilan edilecek. Aynı gün saat 08.00’de itiraz süresi de başlıyor. Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne itirazlar 10 Eylül Perşembe günü saat 17.00’de sona eriyor.

Yurt dışı seçmen kütüğünde kaydı bulunmayan seçmenler 2-10 Eylül tarihleri arasında adres beyanında bulunarak kayıtlarını yaptırabilecekler.

Bunun için üç yol var: Birincisi en yakın yurt dışı temsilciliğe nüfus cüzdanı ile başvurarak “Adres Beyan Formu” (Form B) doldurup imza karşılığı teslim etmek veya söz konusu formun internetten çıktısını alarak doldurup imzalamak ve forma nüfus cüzdanı fotokopisini eklemek suretiyle en yakın yurt dışı temsilciğe posta ile göndermek. Dış temsilcilik bulunmaması halinde; adres beyan formunun internetten çıktısını alarak doldurup imzalamanız ve forma nüfus cüzdanı fotokopisini eklemek suretiyle kayıtlı olduğunuz yerin nüfus müdürlüğüne posta ile göndermeniz gerekiyor.

Yurt içinde iseniz; yurt içi adresinizin bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğüne başvurmanız ve pasaportunuzu ibraz ederek Adres Beyan Formu (Form B) doldurmanız yeterli. (Kaynak. imc tv)

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2015, 18:09
YORUM EKLE