Türkiye'den AP'ye tepki: Tek yanlı yorumlarıyla saygınlığını yitiriyor

Açıklamada, "AP, deniz hukukundaki geçersiz ve tek yanlı yorumlarıyla saygınlığını yitirmektedir" denildi

Türkiye'den AP'ye tepki: Tek yanlı yorumlarıyla saygınlığını yitiriyor

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’la deniz yetki alanları konusunda gerilim yaşanan Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama çalışmaları yapan Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını isteyen Avrupa Parlamentosu (AP) kararına tepki gösterdi.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada karar, kabul edilemez olarak nitelendirildi.

“Üye ülkeler ve AP dahil tüm AB kurumlarına her seviyede yaptığımız girişimlere rağmen böyle yanlı bir tavsiye kararının kabul edilmiş olması, iyi niyet ve sağduyu ile bağdaşmamaktadır. AP, bu taraflı ve haksız tutumuyla ve yetkisi olmadığı deniz hukukundaki geçersiz ve tek yanlı yorumlarıyla saygınlığını yitirmektedir” denilen açıklamada şöyle devam etti:

“Ne AP’nin ne AB’nin ne de AB üyesi devletlerin, üçüncü ülkelerin sınırlarını ve yetki alanlarını belirleme yetkisi bulunmaktadır. AP ve diğer AB kurumları çözüm ve Avrupa uzlaşması konusunda samimiyseler, sadece kolaylaştırıcı ve uzlaştırıcı tavır sergilemeli, aday ülke Türkiye’ye önyargısız yaklaşmalı, ülkeler arasındaki tartışmalı konularda hakkaniyetten yana durmalı ve taraf tutmamalıdırlar.”

Türkiye sağduyulu bir yaklaşım sergilediği belirtilen açıklamada, “Hiç kimsenin hakkında gözü bulunmayan Türkiye, bölgede kendisinin ve KKTC’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını ve çıkarlarını aynı kararlılıkla savunmaya devam edecektir. Üyelik perspektifiyle AB ile samimi diyalog ve işbirliğinden yana olan Türkiye, Sayın Bakanımızın AP Dış İlişkiler Komitesi toplantısına hitabında ve AP üyelerine gönderdiği mektupta vurguladığı üzere, anlaşmazlıkların çözümünde her zaman diyalog ve müzakereyi tercih etmektedir” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER