TKP’den 2 ayrı parti çıktı: KP ve HTKP

TKP’den ayrışan iki taraf da kendi partilerini kurdular...

TKP’den 2 ayrı parti çıktı: KP ve HTKP

Türkiye Komünist Partisi’nin bölünmesinden sonra her iki grup TKP ismini kullanmama yönünde anlaşmaya varmıştı. Bunun üzenine TKP’den ayrışan iki taraf da kendi partilerini kurdular

Aydemir Güler ve Kemal Okuyan’ın da içinde yer aldığı ‘TKP Atılım Kongresi’ bileşenleri Komünist Parti (KP) adıyla yeni bir parti kurdular.  Erkan Baş ve Metin Çulhaoğlu’nun da dahil olduğu TKP 12. Kongre bileşenlerinin kurdukları partinin ismi ise  Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) oldu.

Her iki parti yetkililerinin bugün içerisinde konuya ilişkin açıklamalar yapması bekleniyor.

Öte yandan, Sol dergi, Sol portal,  Barış Derneği gibi TKP’nin yönettiği kurumların tümünün Atılım kongresi kanadında kaldığı öğrenildi.

Yine gelen bilgilere göre Nazım Hikmet Kültür Merkezi bölüşüldü, Sol Gazetesi ve partinin tüm borçları Halkın Türkiye Komünist Partisi'ne kaldı.

Komünist Parti, İstanbul'daki Şişli, Bakırköy, Beylikdüzü'ndeki ilçe binalarını tutacak, diğer tüm ilçe binaları H-TKP'ye geçecek, gençlik örgütü FKF de H-TKP'de olacak. (Kaynak: Yön Haber)

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 19:13

YORUM EKLE
YORUMLAR
mert
mert - 7 yıl Önce

türkiye siyasi tarihi acisindan hicbir önem tasimayan haber. ister iki degil on parcaya bölünsünler, ister tekrar birlessinler hicbir önemi yok. en hayirlisi kendilerini tümden fesh etmeleri olurdu. hic olmassa genc dinamikler cikar yeni bir seyler, hayata uygun bir seyler dener ve muhtemelen de basarirlardi. bu dinazorlarin isi gücü bütün ilerici gelismeleri kendi örümcekli kafalariyla tikamak. üstelik gittikce gericilesiyor, gittikce muhafazakarlasiyorlar.

ozcan
ozcan - 7 yıl Önce

Mert bey soyleyeceklerimi caldiniz :)

selçuk
selçuk - 7 yıl Önce

sol birleşir mi diye bakarken ayrılıyorlar !

SIRADAKİ HABER