Taksim Dayanışması, CHP ve HDP'yi masaya oturttu

CHP, HDP ve sosyalist partiler arasındaki ilk temas Beyoğlu'nda kuruldu…

Taksim Dayanışması, CHP ve HDP'yi masaya oturttu

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Taksim Dayanışması, CHP ve HDP'yi masaya oturttu.

Taksim Dayanışması’na öncülük eden Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası’nın (TMMOB) ve bazı platform bileşenlerinin daveti üzerine, Beyoğlu’nda ortak bir aday belirlemek üzere yaklaşık bir aydır CHP ve HDP’nin yanı sıra ÖDP, TKP ve Halkevleri temsilcileri arasında görüşmelerin yapıldığı öğrenildi.

Taksim Dayanışması’ndan bazı bileşenlerin Beyoğlu’nda ortak aday çağrısı üzerine ilk görüşme 12 Kasım’da CHP ile yapıldı. Taksim Dayanışması ile yapılan görüşmeye CHP’den Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve il yönetiminden Canan Kaptancıoğlu katıldı. Bu görüşme sonrasında CHP ile Taksim Dayanışması öncülüğünde ve davetiyle CHP, HDP, ÖDP ve Halkevleri temsilcilerinin katıldığı 4 ayrı toplantı gerçekleştirildi.

En son geçen cumartesi yapılan toplantıya CHP Parti Meclisi Üyesi İnci Beşpınar katıldı. Bu toplantılarda Beyoğlu’nda ortak bir adayın belirlenmesi üzerine fikir alışverişi yapıldı. CHP’liler belirlenecek ortak adayın kendi partilerinden aday gösterilmesi gerektiğini savundu ve bunun dışındaki tüm önerilere açık olduklarını ifade etti.

Toplantıların bir süre daha devam edeceği fakat bu çalışmanın şimdilik yalnızca Beyoğlu’yla sınırlı olduğu ifade edildi. (Radikal)

CHP'DEN AÇIKLAMA

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Canan Kaftancıoğlu, "CHP ile HDP Beyoğlu adayının belirlenmesi için masaya oturdu'' haberlerini yalanladı. Kaftancıoğlu, "İstanbul İl Örgütü'nden hiçbir arkadaşımız HDP ile ittifak görüşmesi yapmamıştır'' dedi.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberinde "CHP ile HDP İstanbul'da masaya oturdu'' başlıklı haber üzerine Gerçek Gündem'e açıklama yapan Kaftancıoğlu, "HDP ile bir ittifak görüşmemiz, ya da ortak aday çıkarma yönünde pazarlığımız olmamıştır'' dedi.

CHP'nin, Taksim Dayanışması'nın bileşenlerinden biri olduğuna dikkat çeken Canan Kaftancıoğlu, "Taksim Dayanışması toplantısında birçok kurum ve kuruluş var. Bu toplantılarda Beyoğlu adayı üzerine herkes görüşünü belirtir. Ama bunu bir ittifak arayışı ya da çalışması olarak sunmak doğru değil'' ifadesini kullandı.

Taksim Dayanışması'nın her ay düzenli olarak toplantı yaptığını da hatırlatan Kaftancıoğlu, "HDP ile bu konuda CHP adına hiç kimse bir konuşma yapmadı. Dolayısıyla buna ilişkin bir çalışma da olmadı'' dedi.

CHP'nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayını belirlemek için Taksim Dayanışması ile görüş alışverişinde bulunduğunu da söyleyen Canan Kaftancıoğlu, "Muhatabımız Taksim Dayanışması'nın temsilcileridir. Görüş alışverişinde bulunmak da doğaldır. Bunun HDP ile bir ortak aday arayışı şeklinde sunulması ise yanlıştır'' dedi. (Gerçek Gündem)

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2013, 18:31
YORUM EKLE