Son seçim anketi REMRES’ten: Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı başabaş, Cumhurbaşkanlığı 2. tura kalıyor

Remres’in Millet İttifakı’nın açıklanması sonrasında yaptığı anket çarpıcı sonuçlar içeriyor

Son seçim anketi REMRES’ten: Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı başabaş, Cumhurbaşkanlığı 2. tura kalıyor

Demokrat Haber / Özel

REMRES Kamuoyu Araştırma şirketinin "Seçime Doğru: Mayıs - Rapor 1” anketi yayınlandı. Araştırma 0,97 güven sınırları içinde, 2,08 hata payı ile gerçekleştirildi.

Remres’in 1-2 Mayıs günlerinde muhalefet cephesinde alınan ittifak kararının, seçmen üzerindeki etkilerini ortaya koymak üzere yaptığı araştırma birçok önemli hususu ortaya koydu. NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 2586 kişi ile telefonla anket yöntemiyle yapılan çalışma şu verileri açığa çıkardı:

Diğer araştırmalardan farklı olarak Remres, öncelikle hiçbir ittifakın olmaması durumunda partilerin alacakları oyları sorguladı. Seçmen yönelimleri, herhangi bir ittifak oluşmamış olsaydı şu şekilde ortaya çıkıyordu:

AKP 32.6

MHP 4.5

CHP 18.3

İYİ Parti 12.2

HDP 8.4

Saadet 3.4

Diğer 1.1

Kararsız 10.2

Oy Vermem 9.

Bu tablodaki en çarpıcı sonuç MHP’nin ittifak olmaması durumuna alacağı öngörülen oy oranındaki dramatik düşüş olarak göze çarpmakta.

İttifakların oluşmasından sonra ise seçmenlerin tercihi şu şekilde tezahür ediyor:

Cumhur İttifakı: % 36.7

CHP+İYİ+SP+DP: % 35.9

HDP: % 9.7

Diğer 0.4

Kararsız 9.5

Oy yok 7.8

Burada yine çarpıcı eğilimler gözlemlemekteyiz. Cumhur ittifakını oluşturan partiler, ittifak sonrası tekil oylarının toplamının (37.1) küçük de olsa altında bir oya ulaşabiliyorlar (36.7).

Ayrıca muhalefet kanadının oluşturduğu ittifakın, kararsızlar ve küskünler nezdindeki etkisi açıkça görülebilmekte.

Kararsızlar dağıtılınca ise sonuçlar şu hali almakta;

Cumhur İttifakı 44.2

CHP+İYİ+SP+DP 43.4

HDP 12.1

Diğer 0.3

Bu tablodan görebildiğimiz; oluşturulan iki büyük ittifakın halk nezdinde neredeyse aynı oranlarda karşılık bulabilmeleri. HDP’nin de barajı aşması ve Doğu ve Güneydoğu milletvekillerini kaybetmemesi halinde meclis aritmetiğinin Cumhur İttifakı aleyhinde sonuçlanacağı öngörülmekte.

Bu tablodaki dikkat çekici bir başka sonuç ise HDP’nin baraj sorunu yaşamadığının ve seçmen kitlesini konsolide edebildiğinin açıkça görünmesi.

Yine bir başka altı çizilmesi gereken konu ise ittifaklar ile meclis dışında kalacak ve temsil edilemeyecek seçmen sayısının neredeyse 0 seviyesine indiğinin görülmesi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İLK TURUNDA DURUM NE?

24 Haziran’da yapılacak bir diğer seçim olan Cumhurbaşkanlığı oylamasında, CHP adayı belli değilken oranlar şu şekilde görülmekte:

RTE: % 34.9

CHP Adayı: % 18.9

Meral Akşener: % 17.6

Selahattin Demirtaş 9.7

Temel Karamollaoğlu 3.4

Diğer 0.1

Kararsız 8.5

Oy vermem 6.9

Kararsızlar dağıtıldığında ise sonuç şu şekilde görülüyor:

RTE: % 41.2

CHP Adayı: % 21.7

Meral Akşener: % 20.6

Selahattin Demirtaş: % 12.5

Temel Karamollaoğlu: % 3.9

Diğer: % 0.1

Cumhur ittifakı haricindeki tüm partilerin ilk tura kendi adayları ile çıkması sonucunda her seçmen kitlesinin kendi adayına yönelecek olması seçimin ilk turda bitmesi ihtimalini ortadan kaldırmış görünüyor.

Ayrıca Milletvekili seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları sorulduğunda kararsız ve oy vermeyeceğini belirten seçmenlerde gözlemlediğimiz fark; seçmenlerin cumhurbaşkanlığı seçiminde daha kararlı olduklarını ortaya koymaktadır.

Selahattin Demirtaş’ın şahsi oyunun HDP’nin parti olarak aldığı oydan az da olsa fazla olması da bir başka önem verilecek husus olarak gözükmekte.

İKİNCİ TURA CHP ADAYININ KALMASI DURUMDA NE OLUYOR?

RTE: % 42.3

CHP Adayı: %41.8

Kararsızlar: % 8.6

Oy vermem: % 7.3

2. tur oylamasına Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Adayının kalması durumunda Recep Tayyip Erdoğan yarışa bir adım önde başlıyor. Burada yarış; geleneksel Türk seçmen eğilimleri ile "Hayır Cephesi" mücadelesine bürünüyor. Bu noktada kararsızların sağlıklı bir biçimde dağıtılması oldukça zor görünmekte. Kararsızların seçim günü verecekleri karar, seçimin sonucunu belirleyecek gibi görünüyor.

İKİNCİ TURA MERAL AKŞENER’İN KALMASI DURUMDA NE OLUYOR?

RTE: % 41.1

Meral Akşener: % 41.0

Kararsız: % 9.6

Oy vermem: % 8.3

2. tur oylamasına Recep Tayyip Erdoğan ve Meral Akşener'in kalması durumunda adaylar yarışa kafa kafaya giriyor görünmekte. Bu noktada kararsızların anlamlı bir biçimde dağıtılması yine oldukça zor görünüyor. Genel olarak bu tur sonucuna HDP seçmeninin vereceği kararın yön vereceği ön görülebilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 12:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
öğretmen
öğretmen - 2 yıl Önce

kardeş hayırdır ben böyle anketin diyorsun ibrahim halil yalçın. 16 yıldır senin benim bizim babamıza mı oy verdik akp ye oy vermedik mi Allahtan korkun evinize ekmek götüremiyorsunuz artık yetmez mi bu sıkıntılar. her tarafımız savaş birbirimize düşmüşüz ne gerek var . kardeşçe ve ferrah bir Türkiyede ne zaman yaşayacağız yeter artk demokrasi bloğu(millet itifakı) kazansın HAYIRLI olsun

mehmet
mehmet @öğretmen - 2 yıl Önce

Yanıt : @öğretmen hdp ile ittifak edene oy yok. bu vatanı bölmek isteyene oy yok

Ata
Ata - 2 yıl Önce

16 yıldır her tarafımız düşman kandan ve kinden beslenen bir ikdidar

nezahat kandemir
nezahat kandemir - 2 yıl Önce

yeter artık başka siyasetçiler gelsin

Imam
Imam - 2 yıl Önce

Biz bu ülkede vergi vermekten bıktık arkadaş yol yapıyoruz diyorlar 140 lira hgs alıyorlar bugün türkiyende 1 milyon 310 bin kişi hgs maduru şimdi ben size soruyorum bu AKP partisinden önce böle bişey varmıdır Özal da yol yaptı dıgerleride kacı hgs diye 140 lira yol geçiş üçreti aldı eti dışardan alır olduk samanı da milli yemeğimiz fasulye bile dilardan gelir oldu bi işçinin sigortası 600 lira be bu paralar nere gidiyor arkadaş ülke batakta saraymı lazımdı bize doldurdunuz göçmenleri ülkemize milyon dolarlar harcadınız bu milletin parasıyla halen harcıyorsunuz Türk vatandaşına gelince ver pırasayı yalasın dursun sıgortan yoksa bakmıyorlar bile ben yaşadım bide ülkemiz ferah işinde diyorsunuz e doğrudur başımızdakıler aldıkları maaşlar cok rahat ederler biz alt kesim ölün diyorlar yazıklar olsun herşeyde muhtaç bıraktınız şimdide oymu iştiyorsunuz sen önce oy verecek vatandaşını düşün

Ramazan tekin
Ramazan tekin - 2 yıl Önce

Azer baycandan ben dedimki R T E
Yüzde 60. Kesinlikle

Alın size verek
Alın size verek @Ramazan tekin - 2 yıl Önce

Alın sizin olsun erdoğan sizi yönetsin. gerçi yandan yemişi aliyev var.

Erdoğanımız bize çok hizmet ettidünya lideri yaptı. Size yollayalım aliyevle birlikte azerbaycanı uçurusnlar inşAllah

İbrahim Halil Yalçın
İbrahim Halil Yalçın - 2 yıl Önce

Ben böyle anketin

Mehmet Türk
Mehmet Türk - 2 yıl Önce

Öğretmen hangi ülkeden bahsediyor biz 1993 de 1999 2003 bu ülkede yaşıyorduk

Naa
Naa - 2 yıl Önce

Atı alan Üsküdarlı geçti.


SIRADAKİ HABER