Sırrı Süreyya Önder: Roboski'de halk ayakta

Önder, Roboski'deki katır itlafının süreci provoke etme amacı taşıdığını belirtti

Sırrı Süreyya Önder: Roboski'de halk ayakta

HDP İstanbul Milletvekili ve İmralı'ya giden heyette bulunan Sırrı Süreya Önder, 2011'deki katliamın ardından Roboski'de bu kez de katır itlafı yapılarak sürecin provoke edilmek istendiğini söyledi.

Sırrı Süreya Önder, Uludere'de katırların askerler tarafından 'kaçakçılıkta kullanıldığı' gerekçesiyle 8 katırın itlaf edildiğini, 5 katırın yaralı kurtarıldığını ve 72 katır için de itlaf kararı alındığını söyledi. Halkın tek geçim kaynağı olan hayvanların itlafına göstereceği tepkinin öngörülerek, süreci provoke etme amacının güdüldüğünü belirten Önder, "Bu yönelimler bütün hızıyla sürmektedir ve Roboski'de halk ayaktadır" dedi. 

Yarın bölgeye HDP milletvekillerinin gideceğini belirten Önder, "Hükümetin geç kalmadan Roboski'ye gidecek vekillerimiz ile birlikte, esasen kendi varlığını da hedefleyecek olan bu tuzağı boşa çıkarması tarihi bir sorumluluğudur" diye konuştu.

Sırrı Süreyya Önder, Roboski katliamının olduğu dönemdeki Gülyazı Tugay komutanının şimdi Şırnak'ta Tümen Komutanı olduğunu hatırlattı, "Tümen komutanı olarak bölgede halka karşı sürecin ruhuna uymayan hukuksuz yönelimler göstermektedir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2015, 21:56

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER