Selahattin Demirtaş: Hesaplarını altüst edeceğiz

Selahattin Demirtaş, 'Cumhurbaşkanı tüm gücü kendisinde toplayarak anayasal bir diktatörlük kurmaya çalışıyor' dedi

Selahattin Demirtaş: Hesaplarını altüst edeceğiz

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "anayasal bir diktatörlük" kurmaya çalıştığını söyledi. Demirtaş ayrıca, 7 Haziran'daki seçimlerde tüm partilerin politik hesaplarını altüst etmeyi umduklarını belirtti.

Ankara'daki HDP genel merkezinde yapılan röportajda AFP muhabiri Fulya Özerkan'a konuşan Demirtaş, "Cumhurbaşkanı tüm gücü kendisinde toplayarak anayasal bir diktatörlük kurmaya çalışıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP ile olan bağlarını koparmayarak anayasayı hiçe saymakta olduğunu belirten Demirtaş, "Şu anda Türkiye'de anayasa askıya alınmıştır. Eğer bugün anayasayı dikkate almayan bir kişi yarın başkanlık sistemi adı altında tüm yetkileri üzerinde toplarsa, Türkiye büyük zorluklarla karşı karşıya kalır” açıklamasında bulundu.

'BARAJI GEÇERSEK...'

HDP'nin yüzde 10 barajını aşması durumunda AKP'nin anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşamayacağının hatırlatıldığı haberde, Demirtaş'ın şu sözlerine yer verildi: "Eğer HDP yüzde 10 barajını geçerse, pek çok partinin siyasi hesapları altüst olacak."

"AKP ile açık, gizli, seçim öncesi ya da sonrası hiçbir şekilde uzlaşmamız yoktur" diyen Demirtaş, Erdoğan'ın ülkeyi "kutuplaştırmasından" rahatsızlık duyan ve HDP'nin liberal, laik ve kadın yanlısı politikalarını destekleyen Kürt olmayan vatandaşlardan da oy alacağını umduğunu açıkladı.

ÇÖZÜM SÜRECi

Demirtaş çözüm süreci konusunda ise takvim vermekten kaçınan Demirtaş, “Hükümet ne kadar hızlı adım atarsa, o kadar hızlı sonuca gidilir. Zaten hem Sayın Öcalan hem PKK yetkilileri silah bırakma konusunda hazır olduklarını deklare ettiler” dedi.

(hurriyet.com.tr)

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2015, 18:31
YORUM EKLE