Şah Fırat Operasyonu 'sivil kayıplar olmasın diye' PYD'ye bildirilmiş

Davutoğlu operasyonla ilgili soruları yanıtladı

Şah Fırat Operasyonu 'sivil kayıplar olmasın diye' PYD'ye bildirilmiş

Davutoğlu, Budapeşte'de Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme dair soruları yanıtladı. Şah Fırat Operasyonu ile ilgili sorulara cevap veren Davutoğlu, YPG'nin "Şah Fırat operasyonu bizim desteğimizle gerçekleşti" açıklamasını yalanladı.

Başbakan Davutoğlu, "Kimseden ne izin ne de destek isteriz. Sadece o bölgede oldukları için ÖSO ve PYD'ye sadece bildirimde bulunduk. Sivil kayıplara neden olacak bir uygulama önümüzde olmasın diye bildirdik" diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu'nun açıklaması şu şekilde: 

"Türkiye'yi kimse dolaylı ya da doğrudan tehdit edemez. Uluslararası hakkımızı kullandık. Bunun tartışılacak bir tarafı yoktur. Bunun için Birleşmiş Milletler'e de bildirimimizi yaptık. Eşme'de türbe ve çevresi artık Türk toprağıdır.

Suriye rejimi şu anda Karakozak'ta yoktur. Öncelikle rejimin sorması gereken, "Niye biz kendi ülkemizi kontrol edemiyoruz" olmalıdır. Savaş nidaları atmak yerine bunu sormalıdır. Muhatap olarak aldığımız Suriye Ulusal Koalisyonu’na bildirimde bulunduk.

Kimseden ne izin ne de destek isteriz. Sadece o bölgede oldukları için ÖSO ve PYD'ye sadece bildirimde bulunduk. Sivil kayıplara neden olacak bir uygulama önümüzde olmasın diye bildirdik. Aynı bildirimi uluslararası koalisyona bildirim yaptık."

YPG '200 KİŞİYLE KATILDIK' DEMİŞTİ

Süleyman Şah operasyonuna katılan üç komutandan biri olan Kobani’nin YPG komutanı Dijvar Xebat, operasyondan 4 gün önce haberlerinin olduğunu belirterek bu operasyona YPG’nin 200 kişiyle katıldığını, 40 da Türk askeri bulunduğunu aktarmıştı.

İlgili Haber:

YPG Komutanı: Şah Fırat Operasyonu'nu 4 gün önceden biliyorduk, 200 YPG'li katıldı


Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 15:08
YORUM EKLE