Rusya'dan Erdoğan'a gözlem noktası itirazı

Erdoğan'ın Suriye hükümetinin İdlib'de Türkiye'ye ait gözlem noktalarının gerisine çekilmesi çağrısına Rusya'dan itiraz geldi

Rusya'dan Erdoğan'a gözlem noktası itirazı

Türkiye’den bir heyetin İdlib’i görüşmek için Moskova’ya gitmesine bir gün kala, Rusya’dan Türkiye’nin bölgedeki gözlem noktalarını sorgulayan bir açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, İdlib’de Türkiye’ye ait bazı gözlem noktalarının Suriye ordusu mevzilerinin hemen arkasında kaldığını ve ‘bu nedenle söz konusu gözlem noktalarının varlığına ilişkin soru işaretleri doğduğunu’ ifade etti.

‘NEYİ GÖZLÜYORLAR, NEDEN İHTİYAÇ VAR?’

Bogdanov, “Bildiğim kadarıyla birkaç gözlem noktası var. Bunların bazıları Suriye ordusu mevzilerinin arkasında yer alıyor. Bundan dolayı bunların neleri gözledikleri ve bunlara neden ihtiyaç olduğu konusunda soru işaretleri doğuyor” ifadelerini kullandı.

Moskova’da yarın bir görüşme yapılacağını hatırlatan Bogdanov, sahadaki değişikliklerle ilgili tüm konuları ele alacaklarını, askeri birimlerin sahadaki duruma kapsamlı ve profesyonel şekilde hakim olması, gerilimin azaltılmasını sağlaması ve mutabakatları birlikte uygulayabilmek için çalışacaklarını belirtti.

‘SOÇİ ANLAŞMASI ALTI AY İÇİNDE ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİ ÖNGÖRÜYORDU’

Bogdanov, İdlib’deki de dahil olmak üzere Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri kurulmasına ilişkin mutabakatın en başta bu bölgelerin 6 ay için geçici olarak kurulmasını ve bu süre zarfında oralarda istikrarın sağlanmasını öngördüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2020, 22:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER