RTÜK’te dengeler değişti, AKP'nin merkez medya iktidarı da yıkıldı

Eski RTÜK üyesi değerlendirdi

RTÜK’te dengeler değişti, AKP'nin merkez medya iktidarı da yıkıldı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) eski üyesi ve HDP 25. Dönem Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, AKP'nin 7 Haziran seçimlerindeki oy kaybı ve HDP’nin meclise girmesinin ardından RTÜK’teki üye sayısının dörde düşmesiyle Üst Kurul’da değişen dengeleri yorumladı.

Bianet'ten Elif Akgül'ünsorularını yanıtlayan Yıldırım, “RTÜK’teki bu denge değişimi, AKP’nin tek başına iktidarını kaybetmesi en az parlamentodaki yenilgisi kadar önemli” dedi.

25. dönemdeki vekil dağılımı sonucunda dokuz kişilik Üst Kurul’da AKP’nin dört, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) iki üyesi var. HDP ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) şu an için birer üyeleri var. Doç. Dr. Yıldırım, oy dağılımının milletvekillerinin yemin edeceği 13 Temmuz’da değişeceğini söylüyor. Buna göre eğer HDP ile MHP oyları eşit olursa dokuzuncu Üst Kurul üyesinin kurayla seçileceğini, aksi durumda koltuk sayısı fazla olan partinin bir üyeye daha sahip olacak.

Doç. Dr. Yıldırım, RTÜK’teki değişen dengelerin yayıncılar arasında adalet duygusunu sağlayacağını vurgulayarak “RTÜK’teki bu denge değişimi, AKP’nin tek başına iktidarını kaybetmesi en az parlamentodaki yenilgisi kadar önemli” dedi.

Yıldırım, “AKP’nin ele geçirdiği merkez medya ile iktidarın yolsuzluklarının, anayasa ihlallerinin üstü örtülüyordu. Şimdi merkez medya ile muhalif medya arasında adalet duygusu sağlanacak. Siyasi iktidarın yaptıkları örtbas edilemeyecek”diye konuştu

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 21:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER