New York Times: Adalet Yürüyüşü Erdoğan'ı durdurmayacak

NYT 'Adalet Yürüyüşü’nü başyazısına taşıdı

New York Times: Adalet Yürüyüşü Erdoğan'ı durdurmayacak

ABD’nin köklü gazetelerinden New York Times, başyazısına 'Adalet Yürüyüşü’nü taşıdı.

New York Times, başyazısında yer verdiği ‘Adalet Yürüyüşü’nün yurttaşları demokrasi mücadelesinde birleştireceğini yazdı.

Gazetenin başyazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çoğu solcu, Kürt ve liberallerden oluşan on binlerce kişiye baskı yaptığı belirtilirken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçtiği otoriter rotanın sorunu şu: Muhalefeti baskı altına almaya çalışmaya bir kez başlarsanız, duramazsınız” ifadeleri kullanıldı.

Diken'in çevirisine göre Erdoğan’ın yürüyüşe katılanları adalet kavramını suistimal etmekle ve 'hainlerin sözcülüğünü yapmakla' suçladığı aktarılan yazıda, “Yürüyüşün Pazar günü İstanbul’a ulaşması ekleniyor. Erdoğan’ın yanıtının ne olacağı bilinmiyor; şu ana dek yürüyüşçüleri engellemeye çalışmadı” dendi.

New York Times, muhalefeti doğrudan ya da dolaylı olarak darbecilerle ağız birliği yapmakla suçlayarak şeytanlaştırmanın Erdoğan’ın yöntemi olduğunu, bunun eleştirileri sindirme ve muhafazakâr tabanı mobilize etmeyi amaçladığını yazdı.

Kılıçdaroğlu’nun başlattığı yürüyüşü ‘süregelen tasfiyeye karşı ilk kitlesel başkaldırı’ niteleyen gazete, Erdoğan’ın hamleleri içinse “Gelgelelim, bütün bunlar muhafazakâr Erdoğan’ı Türkiye’nin demokrasisini yıpratan biri olarak gören kentli, liberal, laik Türklerin harekete geçmesine hizmet etti” ifadelerini kullandı.

‘Adalet Yürüyüşü’nün yalnızca bir partiyle değil, adalet için geniş bir koalisyonun oluşturulmasıyla ilgili olduğunu belirten New York Times, başyazıyı şu sözlerle bitirdi: “Yürüyüşçüler İstanbul girişinde binlerce kişinin daha kendilerine katılmasını bekliyor. Yürüyüş, muhtemelen Erdoğan’ı durdurmayacak ama demokrasilerini kurtarmaya çalışan Türkleri açık biçimde, her zamankinden daha çok birleştirecek.”

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2017, 17:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER