MHP'li Kaşıkçı: Afrin zeytinyağları yerli üreticiyi mağdur etti

Kaşıkçı, zeytin üretimi ile dış ticaret verilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu

MHP'li Kaşıkçı: Afrin zeytinyağları yerli üreticiyi mağdur etti

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Afrin’den getirilen zeytinyağlarıyla ilgili açıklama yaptı. Zeytinyağlarının iç piyasaya sokulduğunu belirten Kaşıkçı, yerli zeytin üreticisinin mağdur olduğunu söyledi.

2018’den bu yana Afrin’den Türkiye’ye getirilen zeytinyağının yerli üreticiyi etkilediğini belirten Kaşıkçı, “Afrin bölgesinden başka bir ülkeye ihraç edilmek şartıyla ülkemize getirilen zeytinyağı, kendi iç piyasamızdaki zeytinyağı fiyatlarını olumsuz etkilemiş ve fiyatların düşmesine sebep olmuştur. Bu da binlerce zeytin üreticimizin mağdur olmasına yol açmıştır” diye konuştu.

Afrin’den getirilen zeytinyağının laboratuvar testlerinin yapılması gerektiğini ifade eden Kaşıkçı, söz konusu ithal ürünün, iç piyasaya girişinin engellenmesini, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Afrin’den zeytinyağı getiren firmaları denetim altına almasını istedi. Kaşıkçı zeytinin yerli üreticinin satışını tamamlamasından sonra Türkiye’ye sokulması gerektiğini de dile getirdi.

MHP’li Kaşıkçı, zeytine yönelik desteklemenin, ağaç başına üretim miktarları baz alınarak hesaplanmaması, bu şekilde mağdur edilen Altınözü ilçesindeki zeytin üreticilerinin durumunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

2019 yılının kasım ayında, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Dışişleri Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe görüşmelerinde Afrin zeytini tartışması yaşanmıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz konuşmasında, “Suriye’nin toprak bütünlüğünü Afrin’de Özgür Suriye Ordusu’nun çaldığı zeytinlerden üretilen zeytinyağlarını Türkiye üzerinden ihraç ederek, Suriye’de fakülte kurarak sağlamak mümkün değildir. Bütün dünya, Suriye’deki askeri varlığımızın giderek azaltılmasını beklerken, görülen odur ki AKP’nin Suriye’den çıkmaya niyeti yoktur” demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise zeytin tartışmasıyla ilgili, “Suriye’deki zeytinler, zeytinyağı ‘reexport’ yapılıyor bizim üzerimizden. Ve buradan elde edilen gelir de bahçe sahiplerine dağıtılıyor. Yani burada hırsızlık veya başka bir şey yok” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ise ihraç kaydıyla Türkiye’ye getirilen Afrin zeytinyağlarının ne kadarının iç piyasaya sürüldüğüne ilişkin soru önergesi vermişti. Önergede istenilen veriler “ticari sır” gerekçesiyle açıklamamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2020, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER