MGK: Barış Pınarı Harekatı amacına ulaşana kadar sürecek

4 saat 10 dakika süren MGK'nın ardından yazılı açıklama yapıldı

MGK: Barış Pınarı Harekatı amacına ulaşana kadar sürecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen toplantı 4 saat 10 dakika sürdü. Toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Toplantıda yurt içi ve yurt dışındaki askeri harekatların gündeme geldiği aktarılan açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusuna yapılan 'Barış Pınarı Harekatı’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ve Suriye hükümetiyle imzalanan Adana Mutabakatı’na uygun olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bölgedeki barış ve istikrar ortamının tesis edilmesine katkıda bulunan harekatın, amacına ulaşana kadar sürdürüleceği ve sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbirin alınmakta olduğu vurgulanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Harekatın ardından Suriye’yle ilgili olarak ABD ve Rusya ile imzalanan mutabakatların hatırlatıldığı açıklamada, “Suriye’de güvenli bölgenin tesisi amacıyla imzalanan mutabakatların tarafı ülkelerden, Tel Rıfat ve Münbiç bölgeleri dahil başlattıkları teröristten arındırma çalışmalarının bir an önce tamamlanmasının beklendiği ifade edilmiştir” denildi.

‘ULUSLARARASI TOPLUM TÜRKİYE’Yİ DESTEKLEMELİ’

Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönebilmesi için Türkiye’ye destek çağrısı yapılan açıklama, şöyle devam etti:

“Uluslararası toplum, Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde dini ve etnik hiçbir ayrıma uğramaksızın, evlerine ve topraklarına dönerek, en kısa sürede huzur ve refaha kavuşmalarını amaçlayan Türkiye’yi desteklemeye davet edilmiştir.”

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe aytac
Ayşe aytac - 9 ay Önce

Dişime göre bir muhalefet bulamadim demiş cenaplari demir leblebileri hapse attı cignedikçe dış kıran .selam osun sana Selahattin başkan

SIRADAKİ HABER