Merkel: Operasyon gerekli ve orantılıydı

Merkel, ABD öncülüğünde Suriye'ye düzenlenen askeri operasyonu destekledi

Merkel: Operasyon gerekli ve orantılıydı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, kimyasal silah iddiasıyla Suriye'de başlatılan operasyonla ilgili bir açıklama yaptı.

ABD'nin öncülüğündeki operasyonu destekleyen Merkel, "Kimyasal silahlarla ilgili uluslararası düzenlemelerin etkisini korumak ve Suriye rejimini başka ihlallere karşı uyarmak amacıyla yapılan askeri operasyon gerekli ve orantılıydı" ifadelerini kullandı.

Hava saldırıları ile "rejimin kimyasal saldırı yeteneğinin kesilmesi ve Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'nin tekrar ihlalinin engellenmesinin"  amaçlandığını savunan Merkel, "Amerikalı, İngiliz ve Fransız müttefiklerimizin BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olarak bu sorumluluğu üstlenmesini destekliyoruz" dedi.

Açıklamasında Duma'da geçen hafta meydana geldiği iddia edilen saldırıda çok sayıda çocuk, kadın ve erkeğin hayatını kaybettiğini savunan Merkel, ortaya konan tüm bilgilerin bu saldırının sorumlusu olarak daha önce de halkına karşı kimyasal silah kullanan Esad rejimini gösterdiğini öne sürdü.

Merkel, BM Güvenlik Konseyi kararı ile söz konusu saldırı konusunda bağımsız bir soruşturma başlatılmasının Rusya tarafından engellendiğini de ifade etti.

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'nin erozyona uğratılmasının önlenmesi çağrısında bulunan Merkel, Almanya'nın bu yöndeki tüm diplomatik adımları kararlılıkla destekleyeceğini de kaydetti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER