Meclis soruşturma komisyonu Zarrab'ı dinleyecek

Komisyon bu ay içinde çalışmaya başlayacak

Meclis soruşturma komisyonu Zarrab'ı dinleyecek

Meclis Soruşturma komisyonu bu ay içinde çalışmaya başlıyor. 4 eski bakanın yanı sıra Reza Zarrab ile Egemen Bağış'ın hizmetçisi Marina'da dinlenecek.

TBMM'de 4 eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma komisyonu kura ile üyelerini belirledikten sonra, bu ay içinde çalışmaya başlayacak. 15 kişilik komisyon, 4 eski bakanı savunmaları için komisyona davet edecek.

Komisyona çağırılması planlanan isimler arasında İran kökenli iş adamı Reza Zarrab ve eski bakan Zafer Çağlayan için 700 bin liralık Patek Philippe marka saati İsviçre'den alıp getiren Sarraf'ın Bodrum'daki yatının kaptanı Murat Yılmaz ile, eski Bakan Egemen Bağış'ın hizmetçisi Marina da bulunuyor.

Komisyonun CHP'li üyeleri bu isimlerin yanı sıra, eski bakanların bir süre tutuklu kalan çocukları ile, operasyonu yapan ve yürüten savcılar ile polis müdürlerinin de bilgi vermesini isteyecek. CHP İstanbul milletvekili ve eski savcı Ali Özgündüz '' Komisyonda Marina'nın da sorgulanması lazım'' dedi. Yabancı uyruklu Marina adlı kadın, Bağışların evinde çocukların bakımı ile ilgileniyor.

Egemen Bağış'ın İstinye'deki evinde çalışan yabancı uyruklu çocuk bakıcısı Marina'nın adı, Zarrab tarafından Bağış'a verildiği öne sürülen rüşvet kutusunu teslim aldığı iddiasına karışmış ve bu durum telefon tapelerine yansımıştı. Gazeteport'un haberine göre; üzerinde çikolata, altında dolar olan bir paketin Marina'ya teslim edildiği iddia edilmişti.

Ses kaydına göre Sarraf önce yardımcısı Abdullah Happani'den, çikolata paketine konacak 500 bin liranın Sadık adlı kişi tarafından İstinye'ye '' Ege'' kod adlı isme gönderilmesini istiyor. Daha sonra konuştuğu Bağış ise "Patron Ankara'ya çağırdı. Ben Marina'yı gönderiyorum. Onun haberi var, ona verebilir" diyor. 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 17:49
YORUM EKLE