Lice protestolarına polis müdahalesi

Olaylar yayılarak devam ediyor...

Lice protestolarına polis müdahalesi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde askerler tarafından öldürülen Ramazan Baran ve Baki Akdemir için yapılan eylemlere Van, Diyarbakır ve Lice’de polisin saldırısı üzerine çatışmalara yaşan.ıyor

Van'daki Lice protestosuna polisin sert müdahalede bulunması üzerine kent merkezinde olaylar çıktı. Esnaf kepenk kapatırken, polis gördüğünü darp ederek gözaltına alıyor.

Feqiye Teyran Parkı'nda biraraya gelen Vanlılar, polisin kitleyi ablukaya alması üzerine sloganlar atarak Cumhuriyet Caddesi'ni çift yönlü trafiğe kapadı. Polisin yolun trafiğe açılması yönünde uyarıda bulunmasına karşın kitle, Maraş Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Maraş Caddesi'nde kitle adına söz alan BDP İl Başkanı Musa İtah konuşmaya başlar başlamaz, polis kitleye geriden başlayarak gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Polisin sert müdahalesine halk da taşlarla karşılık verirken, Maraş Caddesi'nde başlayan olaylar kentin en işlek caddesi Cumhuriyet Caddesi ve Sanat Sokağı'na taştı. Müdahale üzerine esnaf kepenk kapatırken, gazdan etkilenen bir esnaf polise tepki göstermesi üzerine polislerce darp edildi.

Müdahalede Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya ile BDP İl Başkanı Musa İtah da etkilenirken, polis yakaladığı kişileri darp ederek gözaltına almaya başladı.

DİYARBAKIR’DA MÜDAHALE

Diyarbakır’da yüzlerce yurttaşın katılımıyla yapılmak istenen yürüyüşe polis müdahale etti. Müdahaleyle başlayan çatışmalar devam ediyor.

BDP Bağlar İlçe Örgütü önünde toplanan kitle Bağlar Dörtyol'a yürümek istedi. Sento Caddesi üzerinde kitlenin önünü kesen polis yürüyüşe izin vermedi. Yürüyüş yapmakta ısrarcı olan kitleye polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Polisin müdahalesine gençler havai fişek, taş ve molotofkokteyli ile karşılık verdi. Sento Caddesi'nde başlayan çatışma Cengizler Caddesi'ne de taştı.

CİZRE’DE ÇATIŞMALAR BAŞLADI

YDG-H üyesi bir grup Lice için Yafes Mahallesi'nde geçen Tarihi İpekyolu'nu lastikler yakarak trafiğe kapattı. Yolda kilometrelerce araç kuyruğu oluşurken olay yerine gelen polisler gruba gaz bombaları ile müdahale etti. Müdahalesine taş ve molotofkokteylleri ile karşılık veren grup ile polis arasında çatışma çıktı. Olaylar sırasında zırhlı araçtan inerek yakın mesafeden gruba gaz bombası atan bir polise molotofkokteyli isabet etti. Polis arkadaşlarının yardımıyla yanmaktan son andan kurtuldu.

Bunun üzerine özel harekat timlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda polis, Yafes Mahallesi ara sokaklarında akrep tipi zırhlı araçlarla devriye atarak çevreye ras gele gaz bombaları atmaya başladı. Atılan gaz bombaları mahalle üzerinde gaz bulutları oluşturdu. Olaylar yayılarak devam ediyor. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 12:16
YORUM EKLE