Kürtler ile ilgili tutumumuz karşılıksız bir aşk mıydı?

Kısa bir süre önce cezaevinden çıkan SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ANF’nin sorularını yanıtladı…

Kürtler ile ilgili tutumumuz karşılıksız bir aşk mıydı?

RIDVAN TURAN: AKP YENİ KONSEPTLE HERKESİ İÇERİ ATTIRABİLİR

Kısa bir süre önce cezaevinden çıkan SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, AKP’nin belirlediği yeni konsept kapsamında istediği herkesi suçlayıp içeri attırabileceğini söylüyor. Turan, artık teknik takipler ve dinlemeler sayesinde hiçbir gerekçe sunulmadan herkesin tutuklanabileceğini belirterek, ''Bir sürü Ergenekon türetebilirler” dedi.

Devrimci Karargah ve Hanefi Avcı ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle tutuklanarak, SDP davasından yargılanan Rıdvan Turan, yaşananları ANF’ye anlattı.

DÜŞMAN ASKERİ MUAMELESİ

*Öncelikle cezaevinde yaşadıklarınızı anlatır mısınız? Cezaevi koşulları nasıldı?

-Ben ilk kez cezaevine girdim. Bu zamana kadar bilinen her şey, muazzam bir devlet projesi olarak gerçekleşti. Her gün yeni engellerin ortaya konduğu bir ortam oralar. Zaten tek kişilik hücrelerde kalıyordu insanlar. Cezaevine gittiğimizde üçümüzü tek kişilik hücrelere koydular. Oralara ağırlaştırılmış müebbetlik olanlar konuyor. Tek bir yatak var içerde, ikinci bir kişi içeri girdiğinde ayakta duracak yer kalmıyor. Ağırlaştırılmış müebbetlerin havalandırmayı kullanmaları çok kısıtlı. Her bir gelişmede bu hak daha da kısıtlanıyor. Her ne kadar Türkiye ‘idam cezasını kaldırdım’ dese de müebbet cezası idamdan daha ağır. Çünkü insanı yaşarken öldürmekle yüz yüze tutuyorlar. Diğer cezaevlerine göre Tekirdağ çok ağırdı. İzolasyon sadece üç kişinin bir arada kalmasıyla olmuyor, örneğin koridorda bir başka insanla sizi asla birbirinizi göreceğiniz şekilde götürüp getirmiyorlar. Başka bir insanın görüntüsünü sizden kaçırmaları falan var. Haberleşme özgürlüğünün kısıtlanmasından tutun, beslenme, sağlık, sorunları hesaplanamayacak düzeyde. Yani tam bir düşman askeri muamelesi görüyorsunuz.

*Siz gerçekte bizim bildiklerimizin dışında ne ile suçlandınız? Devrimci Karargah ve Hanefi Avcı ile bağlantılar ne üzerinden kuruluyor?

-Şimdi kamuoyu bir miktar popüler yönüyle meseleyi tartışıyor. Yer yer bazı magazinel şeyler işin içine giriyor. Ama tabi şöyle bir şey var; Hanefi Avcı’yı biliyoruz, bir polis şefi, işkenceci falan. Şimdi her ne kadar pişman olduğunu söylese de geçmişini biliyoruz. AKP iktidarı biliyoruz ki Hanefi Avcı ve gibileri üzerine kurulu. Dün Avcı ile çalışıyorlardı, bugün bu durum değişti ve egemen güçler arasındaki iktidar mücadelesine geldi. Dün yan yana gelenler bugün ayrı düştüler. O yüzden Hanefi Avcı gitmeliydi. Hanefi Avcı’nın bürokrasi içinde rahatsız ettiği kesim, şimdi Avcı’dan intikam alıyor. Bir iktidar hırsı. Bu onları ilgilendiren yönü. Ancak bizi ilgilendiren taraf ise Hanefi Avcı ile birlikte yargılanıyor olmamamız. Bu yanlış. Biz devrimciyiz. Hanefi Avcı ile bir tek düşmanlık üzerine ilişkimiz olabilir. Ama işte onu da işin içine dahil edip bizimle bağlantılandırarak, bir taşla birkaç kuş birden vurulmuş oluyor. Bir taraftan Avcı’yı tasfiye ediyor, diğer taraftan bizi kamuoyundaki devrimcilerin saygınlığını, itibarsızlaştırma operasyonu yapıyor.

‘6 SDP’Lİ PKK DAVASINDAN YARGILANIYOR’

*Peki bunun için neden SDP seçildi?

-Tabi ki burada Kürt sorunu devreye giriyor. Eskiden beri Kürt devrimci muhalefetinin doğuşundan çok önce, Kürt sorunu ile ilgili görüşleri olan bir devrimci gelenekten geliyoruz. Bedelini ödüyoruz gerektiğinde. Şu anda cezaevinde yatan 6 arkadaşımız SDP değil, PKK davasından yargılanıyor. İşte bütün bu etkenler var. Başbakan diyor ya ‘terör örgütü ve yanında yer alan uzantıları’, işte biz ‘yandaş’ oluyoruz sanırım. Öbür taraftan Devrimci Karargah ile hiçbir bağlantımız yok. Onlar da Kürt sorunu konusunda bazı hassasiyetler taşıyor SDP de taşıyor. Son derece ciddi bir muhalefet oluşturmaya başlamıştık. Muhalefeti bir çatı altında toplama gibi bir projemiz vardı. Birileri diyebilir ki ‘ya kim sosyalistleri ciddiye alıyor ki’ hiç de öyle değil. Bu yeni konsept politikada herkesin çok önemli yeri var.

Mesela seçimlerden sonra başbakan DSİP’e teşekkür etti. Onların çok önemli bir gücü mü vardı, hayır. Dolayısıyla sosyalistleri, küçük yada büyük, güçlü yada güçsüz olsun, yan yana gelmelerini engellemeye çalışıyorlar. Başka bir neden ise biz her türlü etkinliğimizde meşruiyeti sağlamaya çalışıyoruz. Yani tamamen siyasi partiler kanununu çerçevesinde kalan, ama bu sınırı zorlayan bir siyasetimiz var. SDP’nin yaptığı aslında budur. Pek çok hak ihlali ve Kürt meselesinde bu yolu izliyoruz. Bir de bu neden var işte. Egemenler ezilenlerin yan yana gelmesine izin vermemek için çeşitli projelere girişiyor. Ama işte derler ya kusursuz cinayet yoktur. Bu davada da öyle oldu.

“İDDİANAMEYİ KENDİLERİ BİLE SAVUNAMIYOR”

*İddianameyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Hiçbir mantığı olmayan bir iddianame hazırlamışlar. Ama bu iddianame mahkeme sürecinde darmadağın oldu. O kadar mantıksız şeyi gerekçe yapmışlar ki kendileri savunamayacak hale geldi iddianame. Son derece yakıştırma biçiminde yan yana eklenmiş bir iddianame. Ama önemli, çünkü yarın ne olacağı çok belli değil. Aynı gerekçe ile yeniden insanlar alınabilir. Çünkü iddianın sınırı yok. İddialarının içinde her şey var. Dolayısıyla gönlü demokrasiden yana olan herkes yarın cezaevine girebilir. Artık bir ölçüt yok. Yani örgüt üyeliği denen şey yasa da son derece objektif tanımlarla belirlenmiş. Ancak görüyoruz ki özel yetkili mahkemelerde bu ölçüt yerle bir olmuş. Onlar için şimdi mesele şu, gerekçeyi sunmak yerine, ‘Ben senin örgüt üyesi olduğunu biliyorum’ diyorlar. Yani nereden biliyorsun? ‘E ben biliyorum’ oluyor cevabı.

“GEREKÇE AYNI ŞEYDEN BAHSETMEK”

*Sizi Hanefi Avcı ve Devrimci Karargah ile hangi kanıtlar üzerinden aynı kefeye koyuyorlar?

-Örneğin Çatı Partisi meselesi. ‘Devrimci Karargah da çatı partisinden bahsetmiş’ diyor. İşte ‘Öcalan da çatı partisi diyor. İkiniz de aynı şeyden bahsediyorsunuz’ diyorlar. Yok SDP devrim demiş, cephe demiş kurtuluş demiş, yani Devrimci Karargah da aynı şeyleri demiş bu bağlantı gerekçemiz oluyor. Ben de mahkemede aynen şunu dedim: Yani bizim Moğolistan Komünist Partisi ile bir bağlantımız yok ama siz artık bizi orayla da bağlantılandırabilirsiniz. Tabi bu basit bir acemilik yada rastlantısal bir iddiada bulunma işi değil. Bu bir konsept artık. Bilinçli tercih edilen bir yöntem. Herkesi zan altında bırakabilme durumu. Teknik takiplerle dinlemelerle senin konuşmalarından kendince istediği sonucu çıkarabiliyor. Bizim bir yoldaşımızı dinliyorlar, teknik takip var, görüştüğü kişiler ‘X’ olarak geçiyor. Ve bu kişileri soruyorlar, oysa ki o kişi yoldaşımızın birlikte okey oynadığı kişiler başka bir şey yok.

“DEVLETİN ŞERRİNDEN KORKARIM”

*Bu şekilde ne yapılmak isteniyor?

-Maksat bir korku cumhuriyeti yaratmak. Bir bulanık durum yaratıp, herkesi suçlamak. Bu işte böyle bir şey aslında. Ama biz devrimciyiz. Yani Karargah üyesi olsaydık, orada SDP savunması yapmazdık. Çıkar Karargah savunması yapardık. Devrimciler, yurtseverler bu güne kadar kendilerini onurlarıyla savundular. Biz de Devrimci Karargah ile bağlantılı olsaydık eğer, bunu onurumuzla savunurduk. O insanlar çıkıp kendilerini bu şekilde savundular. Katılırsın katılmazsın, ama çıkıp kendilerini Devrimci Karargah üyesi oldukları şeklinde savundular. Yani böyle bir bulanık ortamda herkesi herkesle bağlantılandırıp zan altında bırakma durumu söz konusu. SDP ile devlet bir hesap görmek istiyordu, Avcı ile de görmek istiyordu bu şekilde yaptı. Ben devletin şerrinden korkarım. Karşımıza açıktan çıksa neyse, yani durum bu.

“AVCI’NIN TAHLİYESİ TEPEDEKİLERE BAĞLI”

*Hanefi Avcı’nın durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

-‘Devrimci Karargah ile bir alakam yok’ diyor, ‘SDP ile de alakam yok’ diyor Hanefi Avcı. Zaten çıktığı anda herkes ‘bu katili buraya neden getirdiniz’ diyor mahkemede. Ama avukatı mahkemede çok iyi bir savunma yaptı. Kendisi de iyi bir savunma hazırlamıştı. Hukuki açıdan sağlam bir savunma verdi. Tabi devrimcileri tasfiye etmenin bir parçası haline getirildi. Bir sürü argümanı orada belgeleriyle çürüttü. Hukuk gözüyle bakılırsa iyi bir savunma yaptı. Hanefi Avcı gibilerinin buradan tahliyesi yada bırakılması, tepedekilerin kararına bağlı. Mahkeme göstermelik. Yani onun da Devrimci Karargah ile bağlantılandırılması konusunda mantıklı bir gerekçe sunulmuş değil. Ama bakarsın kendisi devletle uzlaşır, çıkar cezaevinden.

“MAGAZİN DAVASINA DÖNÜŞTÜ”

*Bir yandan KCK, bir yandan Devrimci Karargah, bir yandan Ergenekon davaları devam ediyor. Siz neler düşünüyorsunuz bu üçlü dava hakkında?

-Bir kere problem olan şey şu; Kürtler KCK’ye bağlı. Bütün Kürt muhalefetini KCK ile, devrimcileri Karargah ile, ulusalcıları da Ergenekon ile tasfiye etme planlarıdır bunlar. Kimsenin SDP’yi Ergenekon ile birlikte tartışmaya gücü yetmez. Genel Başkanımız Akın Birdal Ergenekon tarafından kurşunlandı. SDP’yi SDP yapan temel şey, Kürt sorununun çözümü konusudur. Biz biliyoruz ki bunlar olmadan devrimci olunmuyor. Askeri vesayetin kabulü de aynı şekilde. Yani bu kadar bedel ödemişken nasıl Ergenekoncu olabiliriz? Ergenekon süreci bende göründüğü gibi basit süreçler değil. Burada belli bir operasyonel durum var. Tamam, bir darbe girişimi durumu söz konusu, bir sürü şey ortada. Kabul ettikleri infazlar var. Ama bu kadar önemli bir dava öyle bir hale geldi ki, magazin davasına dönüştü. İçini boşalttılar. O davadan herkesi yargılayabilirler. Ahmet Şık nasıl bunun içine konulabilir mesela. Magazinel tarafa kaydıkça dava, bir sürü kişi daha eklenebilir.

“AKP BİR SÜRÜ ERGENEKON TÜRETEBİLİR”

*Süreç nasıl devam eder sizce?

-Bence AKP, kendilerinin ustalık dönemi diye tarif ettikleri dönemde bu tutumlarını derinleştirecek. Bir sürü Ergenekon türetebilirler. Bir yandan askeri vesayeti ortadan kaldırırken, öbür taraftan kendi vesayetini kuruyor. Askeri vesayet kalksın bunda sorun yok. Ama bunun karşılığı tek başına eşittir demokrasi olmuyor. AKP bu toprakla tarım yapmaya devam ediyor. Niye polis ordusu kuruyor. Neden polise ağır silahlar veriyor. Çünkü AKP militer bir partidir. Görece demokratikleşme adımları sayılabilir bazı adımları, ancak kendi militarizmini kurduğunda başka bir durum çıkıyor ortaya. Yani öyle bir şey yaratırsın ki, askeri çekersin ama kurduğun sistem binlerce insanı yok eder. O zaman diyebilir misin bunlar demokrasi ile geldi falan?

ÖCALAN’IN SELAMI

*PKK Lideri Öcalan size seçimler sonrasında selam yollamıştı. Bu da mahkemede bir gerekçe olarak soruldu mu size? Bununla da suçlandınız mı?

-Hayır bunu kullanmadılar. Mahkemede hiç söz konusu olmadı. Sadece Çatı Partisi ve Öcalan direktifi şeklinde bir soru soruldu. Sanki olsa ne olur. Onun dışında bir şey sormadılar. Ama tabi selam bizim için çok anlamlıydı. Bizim baktığımız nokta sosyalistlerin ve devrimcilerin birliği meselesidir. Bunun için çabalamaya devam edeceğiz. Öcalan selamını da bu çerçevede değerlendiriyoruz. Bizim için elbette ki büyük değere sahip.

“BDP’DEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

*Seçimlerde adaylık için adınız geçiyordu. Düşünceleriniz neler, bir kırgınlığınız var mı?

-Yani elbette bir kırgınlık küskünlük durumumuz yok ama açıklama beklediğimiz durum var. O açıdan Öcalan’ın selamını önemsiyoruz. BDP’nin kendi içinde bu konuyla ilgili bir çalışması devam ediyor. Bunun sonucunu bekliyoruz. Ama tabi bizim için ‘Kürtler ile ilgili tutumumuz acaba karşılıksız bir aşk mıydı’ diye de sormuyor değiliz kendimize. Yetkili kurullarımızla bu meseleyi daha konuşup tartışmadık. BDP içindeki çalışmanın sonucunu bekleyeceğiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
dersim-botan
dersim-botan - 7 yıl Önce

iyiki varsınız, olmasaydınız halimiz ne olurdu? Kurtaracaksak geleceğimizi siz onurlu Türk yoldaşlarla kurtaracağız gelecek iddiamızı. Azsınız ama özsünüz, varsınız ve dim diksiniz. Kürtlerin Türkiyeli dostları, yoldaşları, gelecek iddasında birleştikleri dava arkadaşları sağlam ve temel ittiafaktır, güçtür. sosyalist ideallerde bize umut veren Türkiye coğrafyasının nadide insanlarıdır. Faşizmin gemi azıya aldığı, azgınlaştığı günlerimizde sizlerin Kürtlerle olan dayanışmacı, mücadeleci ve azimli duruşunuz bize dahada güç veriyor... Gözümüz, yüreğimiz, ruhumuzun, yaşamımızın bir yanı da sizsiniz değerli yoldaşlar. Hele bağrınızdan Orhan Yılmazkaya benzeri önderleri [mizi] mücadeleye kazandırmaktaki başarınız bize ilham veriyor. Diyoruz ki; Türkiyeli yoldaşlarımız hep vardılar ve var olacaklar. Çünkü Denizler, Mahirler ve İbrahimler vardı. Onların ardıllarıda var, yalnızlığa terketmeyecekler O değerli önderleri. Başarınız başarımızdır. Halkların dosluğu ve yoldaşlığının köşe taşları.