"Kürtler Babacan'a daha fazla kredi veriyor"

Babacan'ın farklı Kürt çevreleriyle görüşmeleri sürüyor

"Kürtler Babacan'a daha fazla kredi veriyor"

AK Parti’den ayrılarak yeni bir parti kurmaya hazırlanan Ali Babacan'ın farklı Kürt çevreleriyle görüşmeleri sürüyor. 

Akademisyen Mesut Yeğen, Vahap Çoşkun, eski Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar,  eski İnsan Hakları Derneği Başkanı Yusuf Alataş, eski Diyarbakır Milletvekili Abdülbaki Erdoğmuş ve avukat Sertaç Bucak isimlerle görüşen Babacan, Hakkı Savunanlar Platformu'ndan isimlerle de bir araya geldi. 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İSMEK'lerde Kürtçe kurs görüşmelerini yürüten ve dindar Kürtlerin ağırlıkta olduğu Hakkı Savunanlar Platformu ile Ankara'da ve 1 saat 15 dakika süren görüşmede Kürt sorununa ilişkin temel sorunlar konuşuldu. 

Candan Yıldız'ın T24'te yer alan haberine göre görüşmeye kurulacak partiden bir isimle katılan Babacan ile muhafazakar-dindar Kürtlerden, akademisyen ve iş insanlardan oluşan 11 kişilik bir ekip görüştü. 

Görüşmeye katılan 'balıkçı' lakabıyla tanınan ve bir dönem AK Parti'ye Kürt sorunu konusunda danışmanlık yapan İlhami Işık, Kürtlerin Babacan'ın partisine yönelik kredisinin daha yüksek olduğunu söyledi. 

Kadro hareketi olarak yoluna devam edecek Babacan'ın Kürt sorununda net ifadeleri partinin kurulmasından sonra kullanılacağını ifade eden Işık "Babacan Kürt sorunundaki politikasını yola çıktıkları kadrolarla karar verecek" dedi. 

Kürtlerin dünyada yakaladığı meşru pozisyonun Türkiye siyasetine de yansıyacağını belirten Işık, "Bu iktidarın alternatifi olan herkes Kürt sorunu konusunda pozitif olmak zorunda" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER