Kürkçü: El-Kaide ve ÖSO Türkiye'den geçiş sağlayabiliyor

CHP'li vekil Köktürk de Erdoğan'a 'muhaliflere 2,5 milyon mermi gönderildi mi?' diye sordu...

Kürkçü: El-Kaide ve ÖSO Türkiye'den geçiş sağlayabiliyor

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Suriye Kürdistan'ının (Batı Kürdistan) Serêkaniyê (Resuleyn) kentinde, silahlı grupların Kürtlere yönelik yaptığı saldırılara ilişkin olarak Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Kürkçü, "Ceylanpınar ve Suriye tarafında Serêkaniyê arasında kalan kesimde son günlerde El-Kaide'ye bağlı gruplarla, özerklik için mücadele eden Kürt güçleri arasında meydana gelen çatışmaların yol açması muhtemel olumsuz sonuçlarına Halkların Demokratik Kongresi adına dikkat çekmek istiyoruz" dedi.

'ÇATIŞMALAR TÜRKİYE'Yİ SAVAŞIN AKTİF TARAFI YAPIYOR'

Kürkçü çatışmaların Türkiye'yi Suriye'deki iç savaşın aktif tarafı haline getirme riski taşıdığını söyledi. Savaşın, Türkiye'nin içine taşındığını ve Türkiye'deki Kürt sorununa ilişkin anlaşmazlıkların Suriye'ye ihraç edildiğini belirten Kürkçü, "Bunun da ötesinde Türkiye'nin, Suriye'de adil, demokratik, çoğulcu ve laik bir yönetim için çaba gösterdiği iddialarına yönelik kuşkuları da kuvvetlendiriyor" dedi.

'EL-KAİDE GİBİ YAPILANMALAR TÜRKİYE SINIRINDAN GEÇİŞ SAĞLAYABİLİYOR'

Kürkçü, Meclis'te alınmış bir karar olmamasına rağmen El-Kaide, El Nusra ve ÖSO'ya Türkiye ve Suriye sınırından her türlü geçisin sağlandığına dikkat çekerek, "En son 21 Kasım 2012'de Özgür Suriye Ordusu ve bazı çetelerin 7 tank ve 50 askeri araçla Türkiye tarafından Serêkaniyê'ye geçtikleri ve Kürtlerle çatışmalarının ardından geri çekilerek, yeniden Türkiye tarafına döndükleri haber verilmektedir. Öte yandan çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınmak üzere sınıra yığılan Serêkaniyêli 3 bin Kürt sınırda bekletilirken, yaralı ÖSO muhariplerinin tedavileri için Ceylanpınar'daki sağlık kuruluşları seferber edilmiştir" diye belirtti.

AKP ÖNLEMLER ALMALI

Kürkçü, AKP hükümetinin sınırdaki faaliyetlere son verilmesi için önlemler almasını isteyerek, şunları belirtti:

"Bu çete faaliyetleri yalnızca Suriye'de canlanan çoğulculuk özlemlerini, yeni hayat arayışlarını, Esad diktatörlüğüne Kürt halkının verdiği yanıtı kanla bastırmaya yöneldikleri için sorun oluşturmuyor. Devleti kuşatan her türlü çete faaliyeti, aynı zamanda Türkiye'nin bütün yurttaşlarını başına buyruk, yasa tanımaz bir şiddet örgütüyle de baş başa bırakıyor. Dahası bu sınır aşan saldırganlığa, Türkiye'nin sınır bölgelerinde yaşayan halklar açısından bir demografik mühendislik operasyonu da eşlik ediyor. Cilvegözü, Kilis, Ceylanpınar ve Akçakale sınır kapılarının karşısındaki tümüyle Selefi gruplarla El-Kaide'nin elindeki Suriye sınır kapıları Türkiye tarafına savaşçı grupların yığılması ve bölgenin Alevi ve Kürt nüfusunun taciz edilerek, sınır bölgelerinden uzaklaştırılması için bir geçit olarak kullanılmaktadır."

CHP’Lİ VEKİL: MUHALİFLERE 2,5 MİLYON MERMİ GÖNDERİLDİ Mİ?

Öte yandan CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği bir soru önergesinde, "Suriye'de yönetime karşı savaşan muhaliflere 2.5 milyon Kalaşnikof mermisi gönderildiği doğru mudur?" diye sordu.

Köktürk, önergesinde şöyle dedi:

"Ankara'da Atatürk Orman Çiftliği içinde bulunan FİŞEKSAN'dan Suriye'de yönetime karşı savaşan muhaliflere 2.5 milyon Kalaşnikof mermisi üretilerek gönderildiği doğru mudur? FİŞEKSAN tarafından Romanya'dan 1 milyon boş fişek alınmış mıdır? Bu boş fişekler daha sonra, içi doldurularak Suriye'de muhaliflere gönderilmiş midir? Son 1 yıl içinde Suriye'de yönetime karşı savaşan muhaliflere Başbakanlığınızca hangi yardımlar yapılmıştır? Yapılan yardımların nevi ve miktarı nedir? FİŞEKSAN'ın 2010, 2011 ve 2012 yılı harcama bütçeleri ne kadardır?" (anf)

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2012, 00:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER