Kongra Gel Eş Başkanı Kartal: Zübeyir Aydar ve benim adaylığımı Erdoğan engelledi

Zübeyir Aydar’la birlikte HDP’den aday olacakları gündeme gelen Remzi Kartal, adaylıklarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından engellendiğini savundu

Kongra Gel Eş Başkanı Kartal: Zübeyir Aydar ve benim adaylığımı Erdoğan engelledi

Bir süre önce, Zübeyir Aydar ile birlikte 7 Haziran genel seçimlerinde HDP tarafından aday gösterilecekleri ve Türkiye’ye dönecekleri gündeme gelen Kongra Gel Eş Başkanı Remzi Kartal, bunun İmralı’da PKK lideri Abdullah Öcalan ve devlet heyetiyle yapılan görüşmelerde gündeme geldiğini ancak aday olmalarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından engellendiğini açıkladı.

Cumhuriyet gazetesinden Süleyman Tosunoğlu'na konuşan Kartal, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

"İmralı’da Nevruz konuşmasından önce yapılan görüşmelerde Zübeyir Aydar ve benim Türkiye’ye dönüp milletvekili adayı olmam için hiçbir engel yok denildi. Daha sonra Erdoğan’ın ‘Kürt sorunu yok, gözlemci yok’ diye sürece yönelik açıklamaları sonucunda, İmralı’da gerçekleşen ikinci görüşmelerde Kamu Güvenliği Müsteşarı, HDP heyetine bizlerin Türkiye’ye geldiğinde tutuklanacağımızı söyledi. AKP ve kendisinin önünün güçlü bir HDP tarafından kesileceğini anlayan Erdoğan bizim milletvekili olmamızı engelledi” dedi. Sürece zarar gelmemesi için aday olmadıklarını ifade eden Kartal, “AKP’nin işine gelmedi dönüp aday olmamız. HDP’nin daha da yükselmesini, seçimlerde oyuna daha da artacağına katkılar yapacağımızı anladığı için AKP bizleri engelledi. Yani HDP’nin başarısı AKP’nin başarısızlığı olacak. HDP’nin barajı aşması Erdoğan’ın ulaşmak istediği siyasi hedefinin önünün kesilmesi demek."

DEMOKRATİK SOKAK EYLEMLERİ

HDP barajı aşamazsa mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Kartal, “Demokratik sokak eylemlerinin başlayacağını görmek gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2015, 14:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER