Kılıçdaroğlu: O işçi kardeşime söyleyeyim Meclis'e niye geldin? Git Saray'ın önünde kendini yak

Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Kongresi'nde konuştu 

Kılıçdaroğlu: O işçi kardeşime söyleyeyim Meclis'e niye geldin? Git Saray'ın önünde kendini yak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, maddi sıkıntılar yaşadığı nedeniyle dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde kendini ateş veren vatandaş için, "Dün TBMM'de bir kişi üzerine gaz yağı döktü ve ateşe verdi. Niye? Geçinemiyorum diye. Bir gencecik vatandaşımız üzerine akaryakıtı döküyor kibriti vuruyor. Gazetelerin birinci sayfasında bile yer almadı" dedi. Kılıçdaroğlu, "O işçi kardeşime söyleyeyim Meclis'e niye geldin? Git sarayın önünde yak. O zaman diyecek ki 'Beni çok seviyor kendisini ateşe verdi" ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Şahin Alpay ve Mehmet Altan'a yönelik verdiği kararı tanımayan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne  de tepki gösterdi.

CHP İstanbul İl Kongresi'nde konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

Bugün geldiğimizde yerde suçluyu belirleyen sarayda oturan zevattır. Suçluyu o belirliyor arkasından savcılar, hakimler devreye giriyor. 1940'ların Almanyası'nda hangi koşullar varsa bugün Türkiye'de aynı koşullar vardır. Bu düzeni yıkacağız derken, Hitler Almanyası'nı Almanlar nasıl yıktıysa, direnme hakkımızı kullanarak biz de bu düzeni yıkacağız.

Biz boşuna kilometrelerce yürümedik. Bu ülke için herkes için yürüdük. Adalet olsa o kadar yolu yürür müydük? Adalet soylu bir kavramdır, üzerinde hepimizin titremesi gerekir. Adaletin olmadığı bir yerde devlet, insan hakları, düşünce özgürlüğü olmaz; kaos, kavga, kargaşa, darbe olur. Adalet bunların hepsini engeller.

Hitler'in Almanyası'nda Adalet Müşaviri vardı. Dönemin hakimlerine şunu söylüyor: 'Vereceğiniz her kararda önce kendinize şunu sorun. Benim yerimde Führer olsa nasıl karar verirdi?' Bugün Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan bazı hakimler, Führer benzeri hareket içindeler. Biliyorum bunu söyledim diye şimdi hemen fezlekeler düzenlenecek, savcılar harekete geçecek. Geçmezseniz namertsiniz siz.

(Yıldırım'ın 'İlk mahkeme kararı geçerlidir' yorumu) İlk hüküm geçerliyse Yargıtay'ı, Danıştay'ı kapat. Saray'a taşı karar versinler. Niye mahkeme kuruyorsunuz o zaman?

TBMM ÖNÜNDE KENDİNİ YAKAN İŞÇİ

Dün TBMM'de bir kişi üzerine gaz yağı döktü ve ateşe verdi. Niye? Geçinemiyorum diye. Bir gencecik vatandaşımız üzerine akaryakıtı döküyor kibriti vuruyor.Gazetelerin birinci sayfasında bile yer almadı. O işçi kardeşime söyleyeyim Meclis'e niye geldin? Git Saray'ın önünde yak. O zaman diyecek ki 'Beni çok seviyor kendisini ateşe verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2018, 22:22

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER