Kılıçdaroğlu Kutlu Adalı'nın mezarında: Katiller belli, gereğini yapın

Kılıçdaroğlu, 1996’da öldürülen gazeteci Kutlu Adalı’nın, Lefkoşa Kabristanlığı'ndaki mezarını ziyaret etti

Kılıçdaroğlu Kutlu Adalı'nın mezarında: Katiller belli, gereğini yapın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kıbrıs’ta öldürülen gazeteci Kutlu Adalı’nın kabrini ve Adalı ailesini ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, "Şimdi asıl failler ortaya çıktı, yıllar sonra. Sağlıklı bir soruşturmayı yapmak ve sonuç almak artık siyasetçilerin, Türkiye'deki ve Kıbrıs'taki siyasetçilerin ve savcıların namus borcudur. Hiçbir faili meçhul cinayet kapatılmamalı, üstü örtülmemelidir, failleri yakalanmalı ve cezası verilmelidir. Bunu bekliyoruz. Aile bunu bekliyor, yıllardır bunu bekliyor. Failler ortada, biliniyor; katiller belli, biliniyor, gereğinin yapılması lazım, yazıktır günahtır" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC’deki programının sonunda 1996’da öldürülen gazeteci Kutlu Adalı’nın, Lefkoşa Kabristanlığı'ndaki mezarını ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, mezarlığa; Adalı ailesiyle birlikte karanfil bıraktı, dua etti.

'ASIL FAİLLER ORTAYA ÇIKTI'

Kılıçdaroğlu, "Asıl failler bulunamadı. Soruşturma yetersiz. Soruşturmanın yetersiz olduğunu, delillerin yeteri kadar toplanamadığını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de kabul etti zaten. Şimdi asıl failler ortaya çıktı, yıllar sonra. Sağlıklı bir soruşturmayı yapmak ve sonuç almak artık siyasetçilerin, Türkiye'deki ve Kıbrıs'taki siyasetçilerin ve savcıların namus borcudur. Hiçbir faili meçhul cinayet kapatılmamalı, üstü örtülmemelidir, failleri yakalanmalı ve cezası verilmelidir. Bunu bekliyoruz. Aile bunu bekliyor, yıllardır bunu bekliyor. Failler ortada, biliniyor; katiller belli, biliniyor, gereğinin yapılması lazım, yazıktır günahtır" dedi.

CHP liderine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş eşlik etti.

Kılıçdaroğlu daha sonra Adalı ailesinin Lefkoşa Küçükkaymaklı'daki evine birlikte geldi. Ev ziyaretinde de Kılıçdaroğlu, dosyanın savcının insafına kaldığını ve faillerin belli olduğunu söyledi.

Kaynak: ANKA

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 12:35

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 3 gün Önce

Sayın Kemal bey temiz Türkiye umudu doğurmuştu son dönem ülkede. çete,mafya,kokain ve devlet kurumları,hukukun yok edildiği sözünü sık sık söyleyen insan. Kıbrıs şu an dünyada tek tanıyan ülke Türkiye,.Kıbrıs uluslar arası hukukun dışında SUÇ cenneti olmuş durumda. Uyuşturucu,kayıt dışı kara para ve tüm suç kurumlarının saklandığı yer olmuş.
Kemal bey Kıbrıs adası iki devletli federal bir yapıdan söz edeceğine Avrupa hukuk ile yol almasının doğru olacağına değil bağımsız bir devlet olmasından söz etti.
Yanı Kıbrıs Türk kesimi SUÇ merkezi olarak kalsın,temiz bir ülke olmasın dedi.Peki siz bu ülkeyi nasıl temiz hale getireceksiniz yüz yıllık VESAYET VE son altmış yılı insan iradesinin RET eden darbeler anayasasının güvencesi olan VASİ kurumların yarattığı çürümeyi.

SIRADAKİ HABER