Kılıçdaroğlu: Her şeye hazırlıklıyım

"Türkiye'nin ana muhalefet partisinin liderinin tutuklandığı bir senaryoyu düşünmek istemiyorum"

Kılıçdaroğlu: Her şeye hazırlıklıyım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın  "İçerideki zatla(Enis Berberoğlu) Kılıçdaroğlu'nun bağlantısı çıkarsa şaşmayın" açıklamasını değerlendirdi.

Hürriyet Daily News muhabiri Barçın Yinanç'a konuşan Kılıçdaroğlu, "Hükümet yargının bağımsız olduğunu söylüyor. Ancak yargının bağımsız olduğunu iddia eden kişi, yargı vasıtasıyla ana muhalefet liderine parmak sallıyor. Darbe girişiminden 5 gün sonra OHAL ilan edildi. Biz buna sivil darbe diyoruz. Her darbe kendi hukukunu yaratır; kendi mahkemesi, kendi polisleri gözaltına alıp tutuklatabilir de. Gayri ciddi bir söz olarak bunu görmek doğru değil. Daha önce de dedim; Türkiye'de hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Hiç kimsenin derken buna ben de dahilim" dedi.

Kılıçdaroğlu, Yinanç'ın "Yani 'Ben her şeye hazırlıklıyım' diyorsunuz" sözlerine "Elbette" diyerek karşılık verdi.

'Türkiye'nin ana muhalefet partisinin liderinin tutuklandığı bir senaryoyu düşünmek istemiyorum" diyen Kılçdaroğlu, adalet konusunun tüm boyutlarının gelecek hafta Çanakkkale'de gerçekleştirilecek 'Adalet Kongre'sinde ele alınacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu "Adalet konusunda sorunlar yaşayanların ve çözüm arayan insanların bir araya gelebileceği bir platform kurmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: KILIÇDAROĞLU DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA DON BİÇİYOR

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ürdün ziyareti öncesi Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını değerlendirdi.

Erdoğan, "Ben bunları değerlendirmeye haiz bir ifade olarak görmüyorum Kılıçdaroğlu doğmamış çocuğa don biçiyor. Kendini gündemde tutmak için böyle bir şey diyor" dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT TIR’ları soruşturmasının, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na uzanabileceği iddia etmişti.

Tutuklu CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tahliye olmaması durumunda itirafçı olacağını iddia eden Erdoğan şöyle konuşmuştu:

“Eğer yakında bu içeride olan zatla alakalı Kılıçdaroğlu’nun bağlantısı çıkarsa şaşmayın. İçeriden değişik haberler alıyorum; ‘buradan çıktım çıktım, çıkmadığım takdirde açıklamalarda bulunacağım’ diyor, içerideki zat”

Ülkenin aleyhine işlediği suçtan dolayı cezaevinde bulunan bir milletvekiliyle ilgili konunun kendisine kadar ulaşmasından endişe ettiği için şimdiden ön almaya, suyu bulandırmaya çalışıyor. Eğer yakında, bu içeride olan zatla alakalı Kılıçdaroğlu’nun bağlantısı çıkarsa şaşmayın ha!”

Erdoğan’ın açıklamasına yanıt veren Berberoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Haksız ve hukuksuz mahkeme kararı ile 2 aydır bir koğuşta tek başıma kalıyorum. Görüştüğüm kişiler, beni ziyarete gelen 50 kadar CHP’li milletvekili ile avukatlarımdan ibarettir. Bu görüşmelerin tamamında neler konuşulduğu kendilerine sorulabilir. Ama hepsinde hukuki durumumu anlattığımı, adaletten umudumu kesmediğimi söylediğimi hatırlıyorum. Rivayet kipiyle aktarılan hususlarda yanılma veya yanıltma yoksa kötü niyet vardır.

Son olarak şunu söylemeliyim ki, adaletin tecelli etmesi engellenebilir, hukuken aklanmam gecikebilir, çektiğim eziyet uzayabilir. Ama hiçbir halde benden suçlu, iftiracı ve ortada bir suç olmadığı için itirafçı çıkmaz. Bu konuda başka bir açıklama yapmayacağımı kamuoyuna saygıyla duyururum.”

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 21:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER