İyi Parti'den YSK'ya tepki: Tane tane anlatalım ki anlamayan kalmasın

YSK, İyi Parti'nin seçmen kütüğü ile ilgili talebini reddetmişti

İyi Parti'den YSK'ya tepki: Tane tane anlatalım ki anlamayan kalmasın

İyi Parti, Yüksek Seçim Kurulu'ndan seçmen kütüklerini istemiş ancak olumsuz yanıt almıştı. YSK kararına, seçmen kütüklerinin sadece seçime katılmaya hak kazanan partilere verildiğini gerekçe göstermişti. 

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu partilerinin 12 Haziran 2018 tarihinden itibaren yapılacak her seçime katılma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Karara sosyal medyadan tepki gösteren Dervişoğlu, "İktidar bir maraz çıkarır ve hukuk çiğnerse yada İYİ PARTİ’nin seçimlere katılmasını engellemek için 2018’in Nisan veya Mayıs ayında seçim yapmaya kalkışırsa onun da bir çaresi vardır" dedi. 

Dervişoğlu'nun mesajları şöyle: 

TANE TANE ANLATALIM Kİ ANLAMAYAN KALMASIN!..

1. İYİ PARTİ Büyük Kurultayını 10 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirmiştir. 
2. Bu kurultay 12 Aralık 2017 itibariyle tescil edilmiştir
3. Siyasi Partiler Kanunu, partilerin seçimlere katılmaları hususunu “Siyasî partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması şarttır. Bir ilde teşkilatlanma, merkez ilçesi dahil o ilin ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmayı gerektirir.” şeklinde düzenler. 
Md.36 (Değişik: 3420 - 31.3.1988)
4. Buna göre İYİ PARTİ, kanuni yeterlilik sayılan en az 41 ilde ve bu illerin 1/3 ilçelerinde teşkilatlarını tamamlamış ve usulüne uygun olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Yüksek Seçim Kuruluna ulaştırmıştır. 
5. Konuya bu noktadan baktığımızda İYİ PARTİ, 12 Haziran 2018 tarihinden itibaren yapılacak her seçime katılma hakkına sahiptir ve bunun aksine bir hukuki engel bulunmamaktadır. 
6. Mevcut iktidar bir maraz çıkarır ve hukuk çiğnerse yada İYİ PARTİ’nin seçimlere katılmasını engellemek için 2018’in Nisan veya Mayıs ayında seçim yapmaya kalkışırsa onun da bir çaresi vardır. 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 12:47

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER