İmralı'ya 'yatılı ziyaret' dönemi başlıyor

İmralı’ya gidecek müzakere heyetlerinin cezaevindeki misafirhanede kalabilecekleri öğrenildi.

İmralı'ya 'yatılı ziyaret' dönemi başlıyor

'Çözüm süreci'nde 1 Eylül’den itibaren yeni yol haritasının açıklanması beklenirken, bundan böyle İmralı’ya gidecek müzakere heyetlerinin cezaevindeki misafirhanede kalabilecekleri öğrenildi.

'Çözüm süreci' kapsamında HDP heyetinin, PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İstanbul’dan koster ile İmralı Adası’na ulaşmasına izin verilmişti. HDP heyeti bu kapsamda birçok kez İmralı Adası’na giderek, Abdullah Öcalan’la görüştü. Öcalan, çözüm sürecine yönelik mesajları bu ziyaretler sayesinde kamuoyu ve Kandil’e iletti.

'Hava muhalefeti', 'bozuk koster' gerekçelerle ertelenen ve yine 'hava kararmadan dönüş zorunluluğu' gerekçe gösterilerek birkaç saate sıkıştırılan İmralı ziyaretleri için yeni formül bulundu. Hükümetin bu sorunun önüne geçmek amacıyla önemli bir karar aldığı belirtildi. Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; İmralı Cezaevi’ne giden ziyaretçilerin ihtiyaç halinde adada konaklayabilmesi için misafirhane tahsis edildi. HDP heyeti ve diğer ziyaretçiler, Adalet Bakanlığı’nın uygun görmesi durumunda burada konaklayabilecek.

HDP heyetinin ziyaretleri zaman zaman “koster arızası” ve "olumsuz hava koşulları" gerekçe gösterilerek askıya alınıyordu. Bu durum HDP heyeti ve Öcalan’ın ailesi tarafından sık sık eleştiriliyordu.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2014, 19:33
YORUM EKLE