Hürriyet yazarı Nuray Babacan: Kürt seçmen, sonuçlar için belirleyici olmaya devam ediyor

'Yaz aylarının en taze anketleri, partiler için önemli mesajlar taşıyor'

Hürriyet yazarı Nuray Babacan: Kürt seçmen, sonuçlar için belirleyici olmaya devam ediyor

Hürriyet Gazetesi yazarı Nuray Babacan, partilerin ve şirketlerin her yaptırdığı anketleri değerlendirdi. Kürt seçmeninin, sonuçlar için belirleyici olmaya devam ettiğini belirten Babacan, "İktidar için pek iç açıcı olmayan anketlerde, dikkatler kararsızların durumuna kayıyor" dedi.

Nuray Babacan'ın, "Yaz anketleri ve kararsızlar" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:  

Her ay partilerin veya şirketlerin yaptırdığı anketler, ilgililerine servis ediliyor. İktidar için pek iç açıcı olmayan anketlerde, dikkatler kararsızların durumuna kayıyor.

Ağustos ayının son anketlerine göre, kararsızların sayısı hızla artıyor. Bir önceki ay yüzde 28 olan “kararsız artı oy kullanmayacağım” diyen seçmen, son araştırmalarda yüzde 37.7 olarak belirlendi. Tüm siyasilerin merakla izlediği bu tabloda, kararsızlar yüzde 29.4, “oy kullanmayacağım” diyenler ise yüzde 8.3 olarak veriliyor.

İlginç bir analiz ise partilerin çekirdek oyları açısından yapılıyor. Çekirdek oylarda azalma, gri alanda ise artış olduğu belirtiliyor. Gri alan şu an yüzde 58 olarak belirtiliyor. Yani bu kitlenin, partisini değiştirme potansiyeli olduğu görülüyor.

Tüm partilerin gözünü diktiğin genç seçmene gelince, 18-32 yaş grubunun yüzde 43.9’u, önümüzdeki seçimde ilk kez oy kullanacak olan 15-17 yaş arası gençlerin ise 64.3’i, kararsız olduğunu veya oy kullanmayacağını söylüyor. Kürt seçmen, sonuçlar için belirleyici olmaya devam ediyor. İktidar, bu kanattaki seçmenlerinin üçte birini kaybetmiş görünürken, Millet İttifakı’nın bu oylar olmadan sonuç alması pek mümkün görünmüyor.

Yaz aylarının en taze anketleri, partiler için önemli mesajlar taşıyor. Doğru strateji, akılcı siyaset ve demokrasi adına söylenen samimi sözler, gri alandakilerin partisini belirleyecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2021, 09:38

YORUM EKLE
YORUMLAR
muhalefetmiş
muhalefetmiş - 6 gün Önce

bakın en çok parlementer sisteme geri dönülsün diyen kim iyi parti deva gelecek falan niye böyle yapıyor çok mu demokrasiyi düşündükleri için tabikide hayır akp yi kurtarmak için yani bunlar alışmışlar yüzde 30 oy alarak hem belediye başkanlıklarını hem de ülke iktidarını kapatmayı zaten birbirinden farkları varmı eski dyp anap yenisi akp iyi parti gelecek deva falan .diyoruz bu başkanlık sistemnin eksik kötü taraflarıda var ama bu en azında saf çoğunluk olan yüzde 50+1 lik iki turlu sistem çok yerinde bir sistem hatta belediye başkanlarıda iki turlu yüzde 50+1 lik sistem getirilmeli tekrarı yapılan istanbul seçimleri gibi. adamlar adaletin kitabını yazmışlar ulen 20 yıldır iktidardalar kaldırsalarya şu yüzde 10 luk milletvekili seçim barajını temsilde adaleti sağlasınlar sıkıyorsa yemez bunların ruhunda var kibir baskı çökme alavere dalavere rabbena hepbana benim değilse dünya yansın zihniyyeti.

SIRADAKİ HABER