HDP Kadın Meclisi’nden gözaltı tepkisi

HDP Kadın Meclisi, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve SKM üyelerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi

HDP Kadın Meclisi’nden gözaltı tepkisi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Balıkesir’de yapılan ev baskınında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ile Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Sözcüsü Hatice Deniz Aktaş ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kadının gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, AKP-MHP “erkek ittifakının” her geçen gün kadınlara yönelik saldırılarına hız kesmeden devam ettiği ifade edilerek, “AKP’nin savcıları, adeta her gün ‘hangi kadını gözaltına alsam, tutuklasam’ diye sahte deliller yaratarak siyasi soykırım operasyonlarına kılıf uyduruyor” denildi.

‘BASKILAR KADINLARI YILDIRMAZ’

HDP’nin açıklaması şu şekilde:

 “Her gün kadınlara gözaltı operasyonları yaparak susturacağını sanan iktidar, şunu bilsin ki bu baskı politikalarınız biz kadınları yıldırmıyor, aksine mücadele kararlılığımızı perçinliyor. Diyarbakır’da TJA aktivistlerine ve Rosa Kadın Derneği üyelerine yönelik baskı ve gözaltı operasyonları, Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin için İzmir’de sokaklara çıkan kadınlara yönelik saldırılar, biz kadınların güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması, çocuk istismarının yasal güvenceye alınmak istenmesi… Tüm bunlar, iktidarın kadınlara ne kadar düşman olduğunu gösteren sadece birkaç örnek. Kadın düşmanı politikalarında ısrar eden iktidar, kadınlara adeta savaş açmış durumda.”

‘BİRLİKTE SESİMİZİ YÜKSELTELİM’

Kadınların iktidarın politikalarını teşhir ettikleri için gözaltına alındığının ifade edildiği açıklamada, “Ancak, biz kadınlar kadın düşmanı politikalarına geçit vermeyeceğimizi her yerde, her platformda söylemeye devam edeceğiz. Birlikte, her daim alanlarda, meydanlarda omuz omuza mücadele ettik, mücadele etmekten bir an olsun geri durmayacağız. AKP-MHP erkek ittifakının kadınlara yönelik saldırıları bu kadar aleni bir şekilde devam ederken, tüm kadınlara şu çağrıyı yapıyoruz: Gelin hayatlarımız hakkında karar almak isteyenlere karşı birlikte sesimizi yükseltelim” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020, 17:23

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER