HDP, Eş Genel Başkan adayını belirledi

Kongreye tek adayla gidiliyor

HDP, Eş Genel Başkan adayını belirledi

HDP'nin oğanüstü kongresi yarın yapılacak. HDP’de vekilliği ve parti üyeliği düşürülen Figen Yüksekdağ’ın yerine Eş Genel Başkan seçilecek. Eş Genel Başkanlığa tek aday Serpil Kemalbay gösterildi.

HDP'nin yarın yapacağı 3. Olağanüstü Kongresi'nın hazırlıkları tamamlandı. Şu sıralar HDP Genel Merkezi'nde yoğun bir toplantı hareketliliği var. Yapılan toplantılarda parti organlarında nasıl bir yenilenme olacağına ve HDP Eş Genel Başkanının kim olacağı üzerinde tartışmalar yaşandı.

Figen Yüksekdağ'ın vekilliği ve ardından parti üyeliğinin düşürülmesi üzerine yeni eş genel başkanlığı arayışına giren HDP’de yapılan bir dizi toplantı sonrası Kadın Meclisi’nin önerisiyle HDP Eş Genel Başkanlığına Serpil Kemalbay aday gösterildi.

Serpil Kemalbay, Eş Başkanlık görevine vekaleten getirilmişti. Kemalbay, Çalışma Yaşamı ve Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütüyordu.

SERPİL KEMALBAY KİMDİR?

Ardahan doğumlu olan Serpil Kemalbay, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Serpil Kemalbay, Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı. 1997 yılında Dayanışma Evlerinin kurucuları arasında yer alan Serpil Kemalbay, 2007’de güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve hakları için çalışan BATİS (Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası) içinde çalıştı. Sendikalarda iş güvenliği ve işçi sağlığı üzerine, özellikle kadın işçilerin hakları konusunda danışmanlık yapan Serpil Kemalbay, 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu.

EŞ GENEL BAŞKANLARIN MESAJLARI OKUNACAK

Dünya Ticaret Merkezi’nde yarın yapılacak olan kongrede ayrıca MYK ve PM'de de ciddi değişiklikler yapılması bekleniyor.

Kongrede referandum sonuçlarıyla birlikte Türkiye’nin siyasi olarak girdiği yeni evre ve bundan sonra yaşanabilecek olası gelişmeler de ele alınacak.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selehattin Demirtaş’ın mesajları kongrede okunacak. Demirtaş’ın mesajını HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Yüksekdağ’ın mesajının ise eş genel başkan adayı göster,lecek Serpil Kemalbay okuyacak.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) gençlik ve kadın meclisleri de birer konuşma yapacak.

'DEMOKRATİK ANAYASA' VURGUSU

Kongrenin en önemli gündem maddeleri "Demokratik Anayasaya" vurgusuyla barış mücadelesi olacak. HDP’nin zorunlu yapacağı 3. Olağanüstü Kongresi için hazırlanan ana pankartlar ise, “İrademize sahip çıkıyoruz”, “İrademizi sahipleniyoruz” ve “Direnerek kazanacağız” şeklinde olacak. (Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2017, 09:16

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER