HDP'den yeni bir ittifak

Aleviler HDP'yi destekleyecek, Alevi örgütlerinden gelen 3 ismin TBMM'ye girmesi sağlanacak

HDP'den yeni bir ittifak

HDP 7 Haziran seçimleri için yeni bir ittifak adımı daha atarak Alevi örgütleri ile anlaştı. HDP bu hamlesi ile seçimlere yönelik üçüncü ittifak adımını attı.

Barış Avşar'ın Radikal'de yer alan haberine göre bir süredir Türkiye ve Avrupa 'daki Alevi örgütleri ile 7 Haziran seçimleri için görüşmeler yürüten HDP yeni bir ittifak oluşmasını sağladı. Buna göre Avrupa ülkelerindeki Alevi derneklerinin çatı örgütü olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker HDP listelerinde -barajın aşılması durumunda- garanti TBMM 'ye gireceği bir yerden aday gösterileceği iddia edildi.

Türkiye'den ise Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği gibi farklı örgütlerin bir araya gelerek belirleyeceği iki adaya da yine 'garanti' sıralarda yer verileceği ileri sürüldü.

Böylece partinin kendi kadroları ya da diğer ittifaklarından gelenler dışında doğrudan Alevi örgütlerinden gelen 3 ismin TBMM'ye girmesi sağlanacak.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu geçtiğimiz haftalarda CHP ile aralarında fikir ayrılığı olduğunu açıklamış daha sonrada 7 Haziran seçiminde HDP'yi destekleyeceklerini açıklamışlardı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2015, 20:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
katyuşka
katyuşka - 3 yıl Önce

yapma kuzen. ''referansımız kur'an '' diyenlerle bir alevi aynı ekipte olacak ha.

Toprak Sahin
Toprak Sahin - 3 yıl Önce

hak muhammed ali diyeceksin. kuran benim kitabim diyeceksin. sonrada referansim kur'an dir sözünden rahatsiz olacaksin. bu düpedüz ückagitciliktir.

katyuşka
katyuşka - 3 yıl Önce

hem onu derim hem müslüman değil aleviyim derim.ama hiçbir zaman kur'an benim kitabım demem bana inanç dayatamazsın.benim bu ittifaka katılacak alevilere söylemek istediğim tam da buydu.ben senin inancına karışmıyorum.demokratlıktan bahsediyorsak bana don biçemezsin.

Toprak Sahin
Toprak Sahin - 3 yıl Önce

ben sana hirbirsey bicme derdinde degilim. al o fasist zihniyetini ve oyunu nereye gidersen git. senin gibilere hdp de yer yok zaten.