HDP: 20 Mayıs’ta yeni bir hamle yapacağız

HDP, 20 Mayıs’ta zorunlu kongreye gidiyor

HDP: 20 Mayıs’ta yeni bir hamle yapacağız

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP’nin 20 Mayıs’ta Ankara’da yapacağı kongreye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Taşdemir, “20 Mayıs’ta yapılacak olan kongre yeni bir çıkış kongresi olacak” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği ve parti üyeliğinin düşürülmesi nedeniyle HDP, 20 Mayıs’ta zorunlu kongreye gidiyor.

Ankara Dünya Ticaret Merkezinde gerçekleşecek olan kongrede, referandum sonuçlarıyla birlikte Türkiye’nin siyasi olarak girdiği yeni evre ve bundan sonra yaşanabilecek olası gelişmeler ele alınacak.

‘YENİ HAMLE YAPACAĞIZ’

Yeni dönemde açığa çıkan toplumsal muhalefeti ve siyaseti örgütleme mücadelesi üzerinden güçlü ve örgütlü bir şekilde kongreye gideceklerini aktaran Taşdemir, “HDP’ye yönelimin bu denli yoğun olduğu bir süreçte kongreye gidiyoruz. Bu saldırı konsepti karşısında yeni bir hamle yapacağız. Bu kongre için yeni bir çıkış yapma kongresi ve HDP’nin bir kadın partisi olduğuna yönelik örgütlenme kongresidir diyebiliriz” şeklinde konuştu.

‘BİNLERCE PARTİLİMİZ GÖZALTINA ALINDI’

20 Mayıs’ta yapılacak olan kongrenin rutin bir kongre çalışması olmadığına dikkat çeken Taşdemir, 7 Haziran seçimleri ile birlikte Türkiye ile bölge illerinde “çöktürme planı” kapsamında ciddi tasfiye süreçlerinin başladığını söyledi

Taşdemir, “Özellikle Eş Genel Başkanlarımız ile milletvekillerimiz tutuklandı. Yine binlerce parti çalışanımız ve aktivistimiz gözaltına alındı. Bu kongre, HDP’yi yok etmeye çalışanlara bir cevap olacak” dedi.

Taşdemir, kadınların “sözsüz, öncülüksüz ve önderliksiz” bırakılmak istendiklerini savunarak, “O açıdan biz bu kongreye giderken, tüm bu hassasiyetlerin farkında olarak, gideceğiz. Bu bir mücadele hareketidir. Mücadeleyi devam ettireceğimizin kongresidir. Sonuç alıcı, kararlı ve yeni dönem için belirleyici bir kongre olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2017, 15:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER