Hatip Dicle: Seçimden sonra umulmadık gelişmeler olabilir

Dicle, cezaevinden Cumhuriyet'e konuştu ve 'CHP, İstanbul'da hayal kırıklığı yaşayacak' dedi...

Hatip Dicle: Seçimden sonra umulmadık gelişmeler olabilir

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, sadece AKP ile Fethullah Gülen cemaatinin yollarının ayrılmasına neden olmadı. Balyoz, Ergenekon ve KCK gibi özel yetkili mahkemeler tarafından yapılan yargılamalarda yaşanan hukuksuzlukların da herkes tarafından bilinir olmasını sağladı.

Bu süreçte Balyoz davası hükümlüsü MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan ile Sincan'da; Ergenekon davasından tutuklu İlker Başbuğ, Fatih Hilmioğlu, Tuncay Özkan ve Deniz Yıldırım ile de Silivri'de görüşen Cumhuriyet gazetesi; önceki gün de KCK davasında 4 yıl iki aydır Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski DEP Genel Başkanı ve eski DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ile görüştü.

Dicle son 20 yılın 15'ini cezaevinde geçiren Kürt siyasi hareketinin önde gelen isimlerinden. KCK operasyonları sırasında Aralık 2009'da tutuklanan Dicle, 12 Haziran 2011 seçimlerinde Emek,Özgürlük ve Demokrasi Bloku'nun bağımsız adayı olarak cezaevinden milletvekili seçildi. Ancak hakkında kesinleşmiş hüküm olduğu gerekçesiyle AKP'nin itirazı sonucu milletvekilliği düşürüldü ve yerine AKP listesinden Oya Eronat milletvekili oldu.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde Cumhuriyet'in görüştüğü Hatip Dicle'nin 17 Aralık operasyonu, AKP-cemaat kavgası ve bunların çözüm sürecine etkileri konusunda yaptığı değerlendirmeler şöyle:

20 YILIN 15'İ HAPİSLİK

Şu anda 59 yaşındayım. Hayatımın 15 yılı cezaevinde geçti. 36 yaşında milletvekili oldum. 1994'te 39 yaşındayken içeri aldılar. Leyla Zana, Orhan Dogan ve Selim Sadak'larla birlikte 10 buçuk yıl yattık. 2004 Haziran ile Aralık 2009 arasında serbesttim. 24 Aralık 2009'da KCK davasında tutuklandığımdan bu yana 4 yıl iki aydır Diyarbakır'dayım.

BİLİNÇLİ ENGELLENDİM

Orhan Doğan ve beni 2007'de seçime sokmamışlardı. 2011 seçimlerinde de milletvekilliğim bilinçli bir planlama ile elimden alındı. 2006 yılında söylediğim söz nedeniyle bekleyen davam Yargıtay'da acil öne alındı, tam seçim öncesi karar onandı. Onaylayan hâkimlerden biri YSK üyesiydi. Kararı bana seçime üç gün kala tebliğ ettiler. Listeler basılmıştı yani devlet seçime girmeme izin verdi, 86 bin oy alıp seçildim. 15 Haziran'da mazbata aldık, 21 Haziran'da ise YSK kararıyla düşürüldü vekilliğimiz. Arkasında tamamen AKP var. Son dakikaya kadar bekleyip işlerine yarayacak şekilde kullandılar kararı.

OYA HANIM'DAN BEKLERDİM Kİ...

Yerime milletvekili olan Oya Hanım'a (Eronat) ne diyeyim? Yanlış yaptığı muhakkak. Ben olsam, böyle bir skandal altında milletvekilliğini kabul etmezdim. En azından 'Hatip Dicle'ye yapılan hukuksuzluktur ama yasalar böyle olduğu için buruk olarak bu görevi alıyorum' demesini beklerdim. Maalesef AKP'de kimseden ses çıkmadı.

GÜNAH KEÇİSİ YAPILMAMALI

Meclis'te Oya Hanım'a söylenen sözler gereksiz şeyler, doğru söylemler değil. Oya Hanım günah keçisi yapılmamalı. Bu AKP yönetiminin kararı. İtirazı yapan parti yöneticisi Haluk İpek ama bu konu AİHM'de. 1994'teki DEP kararında AİHM Türkiye'yi mahkûm etmişti, aynısı olacak. Halk tarafından seçilmiş bir isim kurumların kararıyla engellendi. Anayasal hiçbir dayanağı yok.

FİYASKONUN NEDENLERİ

Çözüm süreci dediğimiz olay yeni değil. 2009'dan beri gündemde. Habur ile başladı. Ben o zaman DTK sözcüsüydüm. Yaşanan fiyaskoda herkesin sorumluluğu var:

1. Kürtlerle AKP arasında bir güvensizlik vardı.

2. Bazı yerlerde zafer havasında biraz 'abartılı' kutlamalar yapılmış olabilir ama arkasında örgüt çalışması yoktu. Halkın doğal sevinciydi.

3. CHP lideri Baykal'ın ağır eleştirileri Erdoğan'ı etkiledi

4. Başbakan'ın ilk tepkisi 'Ne güzel halk seviniyor' oldu ama gelen sert tepkiler üzerine hemen geri adım attı. Sürece sahip çıksa atlatılabilirdi. O geri adım atınca Kürtler de 'Bak işte AKP yine aldatıyor' dedi. Sonrasında da Öcalan'a tecrit başladı.

PKK'YE 'SÜREÇ BİTMEZ' GÜVENCESİ

17 Aralık sonrası PKK'deki hava şu: Erdoğan gidecek ve savaş başlayacak ama son günlerde Cemil Bayık ve Selahattin Demirtaş 'Erdoğan olsa da olmasa da çözüm süreci devam eder' diyorlar. Biz bu sözleri çok önemsedik. Acaba birileri 'Bu devlet politikasıdır, değişmez' mesajı mı götürdü PKK'ye'? Devletin bir kanadı olabilir. Belki de ulusalcı kanadı. 'Erdoğan gittiği anda savaş başlar' diye düşünenlere bir yanıt olarak mesaj mı götürüldü? Yani 'Böyle düşünmeyin' denmiş olabilir. Özal öncesinde ve 1996-97'de de bu tür ulusalcı güçler PKK ile temastaydı. Ulusalcı güç dediklerimiz, 1 Mart tezkeresinde ABD ve Batı'ya rağmen 'hayır' diyenler. Devletin hep böyle bir kanadı olmuştur.

ERDOĞAN VAZGEÇİLMEZ DEĞİL AMA...

Erdoğan tabii ki vazgeçilmez değil ama siyaset hesap işi. Alternatifi var mı? Yok. Kürt sorununda bize kim güven veriyor? CHP gerçek bir sol parti olsa, halkların özgürlüğü ve barış konusunda samimi olsa Erdoğan vazgeçilmez olur mu hiç. Kürtlerin talepleri belli. Anadili, barışçı çözüm, demokratik özerklik. Erdal İnönü'yü ayrı tutarsak SHP-CHP çizgisindeki liderlerin hiçbiri Kürtlere güven veren politikalar izlemedi.

Ne Baykal, ne Karayalçın ne de Kılıçdaroğlu. CHP'de Sezgin Tanrıkulu var ama o sadece bir birey. Güven vermek programla, söylemle, duruşla olur.

SARIGÜL YERİNE ÇELEBİ'Yİ ÖNERDİK

CHP, İstanbul'da hayal kırıklığı yaşayacak. Cemaatle işbirliği yapıp sağ tandanslı aday buldular. Ama İstanbul'a güçlü bir işçi sınıfı hep var olmuştur. Eğer seçimi AKP kazanırsa bu HDP'nin değil CHP'nin sorumluluğudur. Biz 'Süleyman Çelebi'yi gösterin destekleyelim' dedik. Yok dediler. HDP o işçi sınıfıyla birlikte tahmin edilmedik ölçüde yüksek oy alacak.

BALYOZ'DA ULUSALCILAR TASFİYE EDİLDİ

E rgenekon ve Balyoz davalarında kimler tutuklandı? Çetin Paşa, İlker Paşa... Ordunun ulusalcı güçleri tasfiye edildi ama 1990 ile 99 arasında Kürtleri yakıp yıkan, faili meçhulleri yapanlar ortada yok. İçerideki generallerin hiçbiri yakıp yıkmadı. Çıksınlar tabii ki. Ben Yalçın Hoca (Küçük) ile tanışırım. Eleştiririm kendisini ama içeride kalmasını arzu etmem. Erdoğan şimdi tekrar bu ulusalcı güçlerle ilişkiyi onarmak istiyor. Neden? Çünkü anladı ki kendisi de gidecek.

YOLSUZLUK BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ

Kapitalizmin olduğu yerde yolsuzluk vardır. Cemaat AKP'yi en zayıf yerinden vurmak istedi. AKP yolsuzluğa bulaşmış, batmış durumda ama buzdağının görünen yüzü yolsuzluksa, görünmeyen yüzü cemaat. Altını görmek zorundayız. Yoksa ona çarparız.

KÜRESEL HAREKET ERDOĞAN'I İSTEMİYOR

Mesele sadece 17 Aralık, sadece yolsuzluk soruşturması değil. Cemaat Mavi Marmara'dan beri hazırlanıyordu. Eğer dolar bir haftada 2.40'a vurmuşsa bunun farklı anlamı var. 'Küresel sermaye hareketi' diye de bakmak lazım. 17 Aralık küresel kolları olan bir darbe. Erdoğan'ı istemiyorlar çünkü o bir neo-Osmanlıcı. Batı'ya, ABD'ye kafa tutuyor. Bir de tabii cumhurbaşkanlığı seçimi var...

BİZ CEMAATE HİÇ GÜVENMEYİZ

12 Eylül sonrasında askerlere destek veren iki Nurcu hareketten biri Gülen cemaatiydi. Öncelikleri devlet içinde örgütlenmekti. İlk önce Çiller ile mesafe aldılar. En büyük kadrolaşmayı ise AKP döneminde yaptılar. Ama sonunda aralarında iktidar kavgası çıktı. Cemaat Kürt sorununda çözüm yanlısı değil. Erdoğan daha milli, Türkiyeli geliyor bize. Cemaat tamamen ABD ve Batı ile birlikte hareket ediyor. Kürt hareketi cemaate hiç güvenmez.

ABD ELÇİSİNİ NEDEN GÖNDERİRSİN Kİ?

Erdoğan ancak soğukkanlı davranırsa bu krizden sağ çıkar. Bunu yapabileceğine ise güvenemiyorum. Çok ani ve aşırı tepkiler veriyor. Fırtınalı havada dümende sakin durmak lazım. Neden ABD büyükelçisini göndermeye kalkarsın ki! Mesela TÜSİAD'a 'hain' diyor. Yanlış, doğru değil. Dostlarını dinlemesi lazım. Kim eleştiriyorsa düşman oluyor.

CHP 'KREDİ'SİNİN DEĞERİNİ BİLMEDİ

Bir başka hatası da muhalefete olan tavrı. Kılıçdaroğu çıktı ve 'Kredi açtık' dedi. Başbakan 'Muhtaç değiliz' yanıtını verdi. Ana muhalefete böyle söylenmez, TÜSİAD'a hain denmez. Ben bu nedenle güvenmiyorum Erdoğan'ın bu süreci tamamlayabileceğine. Usta deniyor ama hiç usta gibi hareket etmiyor.

TEK SİLAH PATLARSA YERİNDE KALAMAZ

AKP bugüne kadar hep konjonktürel ittifaklar yaptı. Liberaller, demokratlar hep yanındaydı. Tüm dostları teker teker terk etti. Son olarak cemaat de gitti. Bir tek biz Kürtler varız şimdi yanında ama o da en fazla 2 ay sürebilir. Seçimden sonra ummadığımız gelişmeler olabilir. Savaş başlarsa hepimiz yas tutarız.

30 Mart yerel seçimleri Kürt sorununun nereye evrileceği açısından çok önemli. Şu anda sırat köprüsündeyiz. Eğer barışa evrilirse Erdoğan da cumhurbaşkanı olarak Köşk'e çıkar ama şu anda süreç ilerlemiyor. Yasal zemin olmayınca müzakereye de dönüşemiyor. Olumsuz bir senaryoda yeniden çatışma ortamına girilir. Kimes için iyi olmaz. Köşk planları ise hava olur.

Erdoğan belki kendini padişah olarak görüyor ama dışta da, içte de büyük projelerinin hiçbirini hayata geçiremiyor. BDP de, İmralı da, Kandil de gidişattan memnun değil. Önümüzdeki dönemde tek silah patlasa Erdoğan yerinde kalamaz. Yüce Divan'a kadar gider.

BATI HENÜZ ÇÖZÜM İSTEMİYOR

Neden çözdürmezler bu işi, çünkü Batı dünyası halkların kardeşliği içinde bir çözüm istemiyor. Biz bunu 1992'den bu yana biliyoruz. Leyla Zana ve Ahmet Türk ABD'ye gitmişti. Orada onlara 'Çözümün daha sırası değil' dendi.

DİYARBAKIR'DA DA HASTALAR VAR

Burada yaklışık 1000 hükümlü ve tutuklu var. Tüm koğuşlar ağzına kadar dolu. En büyük kaygımız ağır hasta durumundaki arkadaşlarımız. Bunlardan üçünün durumu çok kritik: Halil Güneş, Şemsettin Kargılı, Adnan Yalçın. Üçü de kanser ve vücutlarına yayılmış durumda. Bir an önce çıkarılmaları lazım. KCK davası hükümlüsü de değil bunlar. Hastalık insani bir olaydır. Ergenekon ve Balyoz'da da birçok hasta tutuklu var. Bu insanlar ölüme terk edilmemeli.

BAĞIMSIZ DEVLET ÇÖP SEPETİNDE

● Öcalan ve Kürtlerin Türkiye'nin birliğini bütünlüğünü zorlayacak talepleri yok. Bağımsız devlet fikrini çoktan çöp sepetine attık çünkü 2.5 milyon Kürt İstanbul'da. Demokratik özerkliği de sadece kendimiz için değil, İstanbul'daki Kürt, Malatya'daki Türk için istiyoruz.

SEÇİMDEN SONRA AF VAR MI? : GENEL AF ORTAMI HAZIRLANIYOR

● 12 Eylül'de sağdan da soldan da insanları almışlardı. Karıştır barıştır için. Hatta Kenan Evren, 'bir onlardan bir bunlardan astık' demişti. Balyoz ve Ergenekon'da da devlet kendini aklamak için bir genel af ortamı yaratmak istiyor diye düşünüyoruz. Herkes faydalanırsa kimse itiraz etmez.

MAHKEMELERE PARALEL BOYKOTU

● 17 Aralık'tan sonra Diyarbakır'daki mahkemeleri protesto ediyoruz. Daha önce devletin kurumları olarak görürdük ancak 5 tutuklu arkadaşımızı çıkarmama konusundaki tavırlarını gördüğümüzden beri 'Paralel devletin mahkemesisiniz. Size güvenmiyoruz, tanımıyoruz' diyerek mahkemeye çıkmıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 14:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
zehra elvan
zehra elvan - 4 yıl Önce

Türkiye deki adalet sistemini hic anlamis dglim zaten sayin erdogan herkesten 3cocuk istio dmi esu cezaevinde olup cuxugna zorlukla bakan anneler var yemin ederim cezaevinde hic sucsuz yere yatan binlerce insan var bundan adim gbi eminim parasi olan düdügü calar misali parasi olan yatmio icerde belki söylediklerim scma geleblir ama bunlar gõz õnünde göruyoruz vicdaniza birakiyoryz artk 10 yildan fazladie af ckmio en azindan denetimu yükselsin ne olur artik Allah bile kulunu af edioo yetr artik ...

can ışık
can ışık - 4 yıl Önce

Ben daha once cezaevinde yattim ve zehra elvan gibi yemin ederim var deil ben gordum var hemde cok var suclu var sucsuzda var hemde o kadar fazlaki inanamazsiniz genel af sart

Amine yildirim
Amine yildirim - 3 yıl Önce

lutfen sayin baskanim bir af cikarin yalvaririm

yeliz yavuz
yeliz yavuz - 3 yıl Önce

Secimden önce mahkumlara birşey yapilmazssa bu insan sana oy vermicek sayın devlet buyukleri

hadan
hadan - 3 yıl Önce

Oglom hapiste kucuk yaştagirdi ben bir aneyim sesimi duyun af verin

handan
handan - 3 yıl Önce

Ne olur oglumu özldim benbir eneyim aff

duygu
duygu - 3 yıl Önce

Allah bile affedr lütfen af...Bu 1 kasim seçimde mahkum aileleri hep verdi oyunun arttı akp 10 da bir falan yaptınız cezaları ama bir ise yaramadı. .Oylarınızı verdik af çıkartın pkk ya yapılaNIn onda birini istiyoruz sadece