Garo Paylan: Ermeni olduğum için planlı saldırıya maruz kaldım

Dokunulmazlık görüşmeleri sırasında dün akşam AKP’li ve HDP’li vekiller arasında yaşanan kavga gündeme oturdu

Garo Paylan: Ermeni olduğum için planlı saldırıya maruz kaldım

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “Beni hedefe koydukları net şekilde anlaşılıyor. Gayet planlı olarak birçok vekil üstüme saldırdı. Direkt hedef alındım ve 20-30 saniye içinde yaklaşık 100 tane falan tekme yumruk yedim. Ondan sonra da bana karşı ırkçı söylemlerde, nefret söylemlerinde bulundular” dedi

Anayasa komisyonundaki dokunulmazlık görüşmeleri sırasında HDP’li ve AKP’li vekiller arasında yaşanan tekmeli tokatlı kavganın ardından AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner Garo Paylan’ı provokasyon yapmakla suçladı.

Garo Paylan’a dün yaşananları Bianet’ten Ekin Karaca’ya değerlendirdi.

10-15 kişi tarafından linç edilmeye çalışıldığını, bu saldırının planlı olduğunu ve hak savunucusu bir Ermeni olmasından kaynaklandığını söyleyen Paylan’ın açıklamaları şöyle:

“Sadece ‘Hayır öyle değil’ dedim ve saldırı başladı”

“Adalet Bakanı, 'Bir önceki komisyon toplantısında HDP'li vekiller ve danışmanları şiddet uyguladılar' dedi. Ben de 'Hayır uygulamadılar' dedim. Ağzımdan çıkan tek cümle bu. Ondan sonra saldırı başladı.

"Sosyal medyada da paylaştım. İsteyen komisyon tutanaklarına bakabilir. Provokasyon yapmakla suçluyorlar ama provokasyon falan yapmadım. Sadece 'Hayır öyle değil' dedim.

‘100 CİVARI TEKME YEDİM’

“Beni hedefe koydukları net şekilde anlaşılıyor. Gayet planlı olarak birçok vekil üstüme saldırdı. Direkt hedef alındım ve 20-30 saniye içinde yaklaşık 100 tane falan tekme yumruk yedim.

“Ondan sonra da bana karşı ırkçı söylemlerde, nefret söylemlerinde bulundular.

“Rapor almayacağım. Konuyu bunların yargısına götürsem ne olacak? Ben yaşananları kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

ERMENİ OLDUĞUM İÇİN...’

“Burada Ermeni olma durumundan söz edebiliriz. Çünkü oradaki söylemler direkt olarak kimliğim üzerine nefret söylemleri.

“Hazmedemedikleri şey şu: Ermeni kimlikli birisi, onların yalanlarını ortaya çıkarıyor ve dik duruyor.

“Onlar karşılarında biat eden Ermeni görmek istiyorlar. Hak mücadelesi veren bir Ermeni olarak doğrudan hedefe konmuşum ve linç girişimine uğradım.

“AKP'lilerin orada konumlanmaları, direkt beni hedef almaları bunun planlı bir operasyon olduğunu gösteriyor.

“Biz şu kişileri ilk fırsatta aşağı indireceğiz, onlara hadlerini bildireceğiz diye planlamışlar.

“Çünkü direkt olarak bana yönelmeleri, hatta diğer milletvekillerine çağrı yapıp, 'Garo burada', 'Garo burada' diye bağırmaları her şeyi açıklıyor.”

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER