Etyen Mahçupyan: CHP'ye de giderdim

Davutoğlu’nun A Takımı’na giren Mahçupyan, ‘Kılıçdaroğlu’ndan teklif gelse de kabul eder miydiniz’ sorusuna ‘Evet’ yanıtını verdi…

Etyen Mahçupyan: CHP'ye de giderdim

Başbakanlık Başdanışmanlığı görevine getirilen gazeteci-yazar Etyen Mahçupyan, “Bizler toplum için etkili olmak, tabii ki siyaseti de etkilemek için 20 yıldır yazıyoruz. Bu nedenle Sayın Başbakan’dan gelen teklifi kabul etmemek çok anlamsız olurdu. Ondan önce Sayın Kılıçdaroğlu da böyle bir teklif yapsa onu da kabul ederdim” dedi.

Davutoğlu ile çalışacağı alan konusunda bir görüşme yapmadıklarını ifade eden Mahçupyan, buna karşın Türkiye’nin en önemli iki temel sorununun “bürokratik zihniyet” ve “Kürt meselesi” olduğunu ifade etti.

Davutoğlu ile yıllar öncesine dayanan bir tanışıklığı olduğunu ifade eden Mahçupyan, danışmanlık teklifinin son akil insanlar heyetleri toplantısının ardından yapıldığını söyledi.

Mahçupyan, “Hangi konuda çalışacağım meselesini hiç konuşmadık. Türkiye bir yeniden inşa döneminin eşiğinde. Bu sürecin olabildiğince çok, geniş toplumsal kesimi kuşatarak, bir biçimde cemaatler halinde yaşamadan, toplum haline gidişi sağlayacak şekilde olması lazım” dedi.

Gazeteci-yazar olarak bugüne kadar siyaseti etkileme düşüncesiyle hareket ettiğini belirten ve bu noktada teklif edilen görevi bir fırsat olarak değerlendirdiğini anlatan Mahçupyan, “Türkiye öyle bir noktada ki bence böyle bir görevi kime sorsalar, eğer bir partiye ya da kesime karşı ideolojik reddiye taşımıyorsa, kabul etmesi lazım” diye konuştu.

Mahçupyan “Kılıçdaroğlu’ndan teklif gelse de kabul eder miydiniz” sorusuna da “Evet. Kesinlikle kabul ederdim. Anlaşırsınız ya da dokunuz uyar, uymaz ayrı mesele. Ama sonuçta bizler toplum için etkili olmak, siyaseti de etkilemek için yazıyoruz. Böyle bakınca bunu kabul etmemek anlamsız geliyor” dedi. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2014, 19:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER