Erdoğan'dan 'ikinci Habur istemiyoruz' tehdidi

Başbakan, PKK'nin elindeki tutsakları bırakması konusu için 'şova dönüşmesin' dedi...

Erdoğan'dan 'ikinci Habur istemiyoruz' tehdidi

Resmi ziyaretler için Türkiye'de bulunan Surinam Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ameerali'ye ile görüşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, 'çözüm süreci' ve 'İmralı tutanakları'na değindi.

'TUTANAKLARI SIZDIRANI BİZ AÇIKLAYABİLİRİZ'

Tutanakları sızdıran ismin açıklanması için medyayı işaret eden Erdoğan, "Biraz sabırlı olursak medya dünyasından arkadaşlar sızdırmayı açıklayabilir. Onlar biliyorlar ve onların açıklaması gerekir. Ama biraz sabretmek lazım. Açıklamamaları durumunda biz açıklayabiliriz" diye konuştu.

'İKİNCİ HABUR İSTEMİYORUZ'

İmralı'ya yapılan ikinci ziyaret sonrası gündeme gelen 'PKK'nin elindeki kamu görevlilerinin serbest bırakılacağı' konusuna da değinen Erdoğan, "Olayın ikinci Habur'a dönüşmesini istemiyoruz" dedi.

Erdoğan, konuyla ilgili gelişmelerin ilgili birimlerce takip edildiğini dile getirdi ve şöyle devam etti:

"İlgili birimlerimiz konuyu takip ediyor. Çok gecikmeden bu vatandaşlarımızı bırakmış olurlar. Nasıl bırakılırlar ilgili birimler takip ediyor ama bunun bir şova dönüştürülmesini arzu etmiyoruz.

Çünkü ikinci bir Habur yaşamak da istemiyoruz. Şu çözüm sürecine bir gölge düşmeden bu iş başarılsın istiyoruz. Çünkü buradaki bütün dert bu sürecin başarılı bir şekilde sürdürülmesidir.''

HABUR OLAYI

2009 yılında 'Demokratik Açılım' adıyla başlatılan süreçte, Kandil ve Mahmur bölgelerinden gelen PKK gerillaları, Barış Grubu olarak Şırnak'ın Silopi İlçesi yakınlarındaki Habur Gümrük Kapısı'na gelmişler ve burada kalabalık bir kitle tarafından karşılanmışlardı. Barış Grubu'na yönelik bu karşılama töreni, medyada "şov" olarak nitelendirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2013, 23:12
YORUM EKLE