Erdoğan: İlk 100 günlük eylem planında yüzde 97'lik performans sağladık

Erdoğan, 24 milyar liralık 454 eylemin hayata geçirileceğini söyledi

Erdoğan: İlk 100 günlük eylem planında yüzde 97'lik performans sağladık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci 100 günlük eylem planını açıklıyor.

İlk 100 günlük programdaki 400 eylemden 340 tanesinin tamamlandığını ifade eden Erdoğan, "Kur, faiz, enflasyon üçgeni üzerinden ekonomimize pranga vurmak isteyenleri bir kez daha hüsrana uğrattık. Karamsarlık pompalayan siyaset simsarları ekonomistler köşe yazarları bugün adeta dillerini yutmuş durumdalar" dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

İlk 100 günlük icraat programımızın sonuçları ile önümüzdeki 100 günlük hedefleri paylaşmak üzere bir aradayız. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Geride bıraktığımız 100 günün muhasebe ve murakabesini yaparak yakın geleceğe ilişkin programımızı ortaya koyarak yeni bir açılım kazandıracağız.

Öncelikle tüm bakan arkadaşlarıma ilk 100 günlük icraat programı sürecinde gerçekleştirdikleri gayret için teşekkür ediyorum.

Bir taraftan ülkemizin yeni yönetim sürecine geçişi yönettik diğer taraftan ekonomik açıdan Türkiye'ye diz çöktürmeyi hedefleyen saldırılara karşı mücadele ettik. Milletimize verdiğimiz sözleri gerçekleştirmeye çalıştık. Hedeflerimize ulaşma yönünde önemli mesafe kat ettik.

Kur, faiz, enflasyon üçgeni üzerinden ekonomimize pranga vurmak isteyenleri bir kez daha hüsrana uğrattık. Kurdaki kısa süreli dalgalanmayı dahi hükümeti yıpratmak için fırsat bilen kifayetsiz muhterislerin heveslerini kursaklarında bıraktık.

Karamsarlık pompalayan siyaset simsarları ekonomistler köşe yazarları bugün adeta dillerini yutmuş durumdalar. Allah'ın izni ile ikinci 100 günlük programı uygularken de aynısı yapacağız. Kişisel çıkarı için 81 milyonluk Türkiye gemisinin altını oymaya çalışanlar fırsat bulamayacak, fırsat vermeyeceğiz.

İLK 100 GÜNLÜK EYLEM PLANI

Millet iradesinin üzerinde hiçbir irade tanımadan hakkın ve halkın rızası için gözünü ve gönlünü Türkiye'ye çevirmiş mazlumlar için çalışmaya, üretmeye taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz.

İlk 100 günlük programda yüzde 97 gibi son derece yüksek bir performansa ulaştık. 400 eylemden 340 tanesini tamamladık. Bunların arasında önemli, tarihi milletimizin umut ve heyecanla beklediği pek çok proje bulunuyor.

Öte yandan ilk 100 günlük icraat programındaki kalan 60 eylemin 10 tanesinin mevzuat hazırlıklarını da tamamladık. Durmak yok yola devam...

29 Ekim tarihinde Türkiye'ye yeni bir zafer anıtı kazandırdık. İstanbul Havalimanı ülkemizin gurur abideleri arasında yerini aldı. Tüm etapları devreye girdiğinde yılda 200 milyon kapasiteye çıkacak bu havalimanı hemen her yönüyle dünyada parmakla gösterilen projelerden biri oldu.

Millet bahçelerinden 5 tanesini hizmete sunduk. İşte güzellikleri görüyorsunuz. Sahip olduk daha da devam edeceğiz inşallah. 28 adet Millet Bahçemizin inşaat ve proje çalışmalarını da bu süreçte tamamladık. İnşallah 81 ilimizin tamamına bir adet kazandıracağız.

5.5 MİLYAR LİRALIK TASARRUF

2018 yılı bütçesinden yapılan harcamalar itibari ile gerçekleşme oranımız yüzde 86,8 oldu. 400 eylemin hepsi revize edilmiş rakamlarla 43 milyar liralık bütçe maliyeti öngörürken gerçekleşen icraatlar için 37,3 milyar sarf ettik.

Planlanandan daha az bütçeyle gerçekleşmesinin sebebi uygulamaya koyduğumuz tasarruf tedbirleridir. Yaklaşık 24 milyar liralık 454 eylemin de bitirilmesini temin edeceğiz.

AKM İHALESİ OCAK AYINDA

2019'un sonuna kadar TürkAkım'ın topraklarımızdaki inşaatını bitireceğiz.

30 yeni gençlik merkezini hizmete alacağız. 17 dakika projesini başlatıyoruz, uzman konuşmacılarla gençlerimizi bir araya getiriyoruz. 12 bin dersliği tamamladık, tam gün öğrenci sayısını yüzde 71'e çıkardık.

Türkiye Kalkınma Bankası'nı yeniden yapılandırdık. Kayıtdışı ekonomiyle mücadele eylem planı hazırlanacak. Düzensiz göçün önlenmesi için 4 yeni gönderme merkezi kurduk. 112 acil çağrı merkezi sayısını 44 ile çıkarıyoruz.

23 ilde 30 kütüphaneyi millet kıraathanesine dönüştürdük. Kimlik ve sürücü kartı randevu süreci 10 güne inecek. AKM'nin ihalesi ocak ayı içerisinde yapılacak, temeli atılacak.

Enerji Bakanlığımız Şırnak ve Artvin ile 42 ilçeyi ve 4 organize sanayi bölgesini doğalgaz konforuyla tanıştırdı. Elektronik maden projesini faaliyete geçiriyoruz. Bin maden sahası ihaleyle ekonomiye kazandırılacak.

Tarım sektörü için 3 yeni gübre üretimine başlıyoruz. Yurt yatak kapasitesini 75 bin artırdık. Batı'da olan Doğu'da da olacak, bizde ayrım yok.

698 amatör spor kulübüne malzeme desteği sağladık. 76 yeni yurt binasını hizmete açtık.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 10:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER