'El Nusra'nın ana üssü Ceylanpınar'

CHP’li Tanrıkulu’na göre, El Nusra üs yaptığı Ceylanpınar kapısından geçerek Suriye’de savaş sürdürüyor...

'El Nusra'nın ana üssü Ceylanpınar'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Urfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nin İslamcı El Nusra militanları tarafından üs olarak kullanıldığını söyledi. 

Önceki gün Ceylanpınar’a giderek Belediye Başkanı İsmail Arslan ve halkla görüşen Tanrıkulu, “Sadece Ceylanpınar değil Türkiye ile Suriye arasındaki tüm sınır hattı; Suruç, Kilis, Reyhanlı, Ceylanpınar, Antakya El Nusra üssü durumunda” dedi.

Suriye’nin Kürt bölgesi Rojava’da bulunan Rasulayn’da (Sêrekaniyê), PKK’ye yakınlığıyla bilinen PYD’ye bağlı güçler ile El Kaide bağlantılı El Nusra militanları arasındaki çatışmalar sürüyor. Bu çatışmalar, Rasulayn yakınında yer alan Ceylanpınar’ı da etkiliyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ceylanpınar’a giderek son durumu yerinde inceledi; halkla ve Belediye Başkanı ile konuştu.

Buradaki görüşmelerinin sonuçlarını Taraf gazetesinden Özlem Ertan'a anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ceylanpınar’ın El Nusra militanlarının Türkiye’deki ana üssü olduğunu ve AKP hükümetinin El Nusra’ya hâlâ sınırsız destek verdiğini belirtti. Oysa Başbakan Erdoğan, geçtimiz günlerde yaptığı bir konuşmada El Kaide’yi eleştirmiş ve “Bu terör örgütleri, El-Kaide vesaire... Bunlar İslam ile terörün yan yana anılmasına neden olmuştur” demişti.

Tanrıkulu, Ceylanpınar’daki gözlemlerini şöyle anlattı:

KAPI KÜRTLERE KAPALI

2012’nin Kasım ayında Rasulayn’da beş günlük çatışma oldu. Bunun sonunda El Nusra, Beşar Esad’a bağlı rejim askerlerini bölgeden çıkardı. Esad güçlerinin oradan çıkmasından sonra Nusra’nın bölgeden ayrılması, halka bir yaşam biçimi dayatmaması ve bölgedeki siyasal çoğulculuğa uygun davranması lazımdı.

Ancak El Nusra, oradaki Kürtlere ve onların siyasi örgütlenmelerine baskı uyguluyor. Ceylanpınar Sınır Kapısı El Nusra’nın kontrolündeyken Türkiye bu örgüte askerî ve insani yardım yaptı. Kapıdan geçişleri serbest bıraktı. Kontrolü YPG’nin yani Kürtlerin kontrolüne geçtikten sonra ise burayı kapattı. Bu da Ceylanpınar ile Rasulayn arasındaki ilişkinin tamamen kopmasına neden oldu. Şu an kapı kapalı ve oradan insani yardım geçişine izin verilmiyor. Ancak El Nusracılar Ceylanpınar’dan askerî yardım alıyor, bu ilçenin üzerinden Suriye’ye geçip çatışmalara katılarak tekrar Türkiye’ye geri dönüyor. Türkiye’nin bu güçlere hâlâ büyük ölçüde destek verdiğine yönelik kanaat, gözlem ve bilgiler var.

İNSANİ KRİZ VAR

Bu El Nusra’cılar Çeçenistan’dan, Afganistan’dan, Afrika’nın değişik ülkelerinden gelmiş olan cihatçı güçler ve Suriye’ye Türkiye üzerinden geçiyorlar. Rasulayn, şu an tecrit edilmiş durumda. Türkiye, Kürtlerin elinde olduğu için Rasulayn’a yardım etmiyor. Suruç üzerinden Kobani’ye yardım gidiyor. Dün (önceki gün) bir yardım konvoyu yola çıktı. Ancak Kobani’ye giden yardımın Rasulayn’a ulaşması mümkün değil. Çünkü tüm bağlantı yolları El Nusra’nın kontrolünde. Rasulayn’da salgın hastalık tehlikesi var ve acilen insani yardım gitmesi lazım. Ancak Türkiye buraya yardım göndermiyor.

EL NUSRA’YA SINIRSIZ DESTEK

El Nusra’nın elindeyken Ceylanpınar Sınır Kapısı’nı açıyorsunuz, YPG’nin kontrolüne geçince kapatıyorsunuz. Bu ne anlama geliyor? Hiç olmazsa bıraksınlar belediye ve halk olarak biz sağlık hizmeti ve insani yardım götürelim. Rasulayn’da idari yapı tamamen çökmüş. Oradaki sivillerin de sağlık hizmetine ihtiyaçları var. Türkiye eskisi gibi çok açık olmasa da örtülü ama görünen bir biçimde El Nusra’ya desteğini sürdürüyor.

Ceylanpınar’da halkla, esnafla konuştum. Bir hafta - 10 gün önce birçok El Nusracı’nın Ceylanpınar’dan geçip Rasulayn’a gittiğini ve burada savaştıktan sonra geri döndüğünü anlattılar. Buna şahit olan görgü tanıkları var. Belediye Başkanı da bunları doğruluyor. Bunlar efsane, söylenti değil.

Ceylanpınar, El Nusra’nın Türkiye’deki üssü. Sadece orası da değil tüm sınır hattı öyle. Suruç, Kilis, Reyhanlı, Ceylanpınar, Antakya El Nusra militanları tarafından üs olarak kullanılıyor. El Nusra’nın Ceylanpınar’daki Devlet Üretme Çiftliği’nin binalarını da kullandığı yönünde yaygın bir kanı var. Hükümetin El Nusra’ya sınırsız ve örtülü desteği devam ediyor. Kürtlere ise yardım yok.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 15:00
YORUM EKLE