Ekmeleddin İhsanoğlu: Başörtüsü haktır

İhsanoğlu, "Başörtüsü haktır, 28 Şubat'ta savunduğum için üniversitedeki kürsüm kapatıldı." dedi...

Ekmeleddin İhsanoğlu: Başörtüsü haktır

CHP ve MHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile önemli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Artık bu mesele çatı, pencere şeklinde değil milli mutabakat şeklinde devam ediyor" dedi.

İhsanoğlu, "Başörtüsü ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?" sorusu üzerine "Başörtüsü haktır. Başörtüsü, kadınlarımızın, kızlarımızın istediği şekilde olması lazım gelir. Bu hakkı 28 Şubat'ta savunduğum için üniversitedeki kürsüm kapatıldı." dedi.

İHSANOĞLU MHP'Yİ ZİYARET ETTİ

MHP ve CHP'nin 10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu, siyasi parti temsilciliklerini ziyaret etti. Ziyaretinin son durağı olan MHP Genel Merkezi'ni ziyaret eden İhsanoğlu, mhp lideri bahçeli ile bir araya geldi. Görüşmenin sona ermesinin ardından MHP Genel Başkanı ve Ekmeleddin İhsanoğlu basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Ziyaretin ardından açıklama yapan İhsanoğlu, Bahçeli ile çok verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, "Kendilerine bu inisiyatifi başlattıkları için hayırlı teşebbüste bulundukları için teşekkürlerimi sundum" dedi.

"PENCERE, ÇATI, KAPI DEĞİL"

Bugünkü görüşmelerine ilişkin Bahçeli'ye bilgi verdiğini ifade eden İhsanoğlu, "Biz, milli mutabakat anlayışıyla gidiyoruz. Mesele artık, çatı, pencere, kapı şeklinde değil, milli mutabakat şeklinde büyüyor, devam ediyor" diye konuştu.

BAHÇELİ: MİLLETİMİZİN AZİZ EVLADI

Bahçeli de 28 Ağustos'ta 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin tamamlanacağına işaret ederek cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin Türkiye'nin gündemini oluşturduğunu söyledi. Bahçeli, şöyle devam etti: "Türkiye'de milletimizin aziz bir evladı, değerli bir bilim insanı, uluslararası alanda Türkiye'yi fevkalade temsil etmiş bir şahsiyet olarak Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Beyefendi, cumhurbaşkanı adayı olarak milletimize takdim edilmiştir. Değerli bilim insanımız, milletimizin aziz evladı, milletimizin adayı olarak genel kabul görmüştür. Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler böyle bir işaret göstermektedir."

"ÜNİVERSİTEDE KÜRSÜM KAPATILDI"

İhsanoğlu, bir gazetecinin "CHP'de Atatürk, laiklik ve mezhep çatışmalarına vurgu yaptınız. Başörtüsü ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?" sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Bu kadar önemli konuları böyle ayaküstü konuşmak haksızlık olur. Ben üniversitede öğretim üyesiyken, bölüm başkanıyken İstanbul Üniversitesi'nde başörtülü kızlarımızın haklarını müdafaa eden çok az sayıdaki öğretim üyelerinden birisiyim. Benim 28 Şubat döneminde yaptığım bu savunma benim kürsümün kapatılmasına ve benim o günkü baskı karşısında üniversiteden 10 sene erken ayrılmama sebep olmuştur. Bunun aksini söyleyenler ya gerçekleri bilmiyorlar ya gerçekleri kendi hayallerindeki gibi görmek istiyorlar.

"BAŞÖRTÜSÜ HAKTIR, SAYGILI OLMAK GEREKİR"

İhsanoğlu, "Başörtüsü haktır. Başörtüsü, kadınlarımızın, kızlarımızın istediği şekilde olması lazım gelir. Bu bir kendi yorumlarıdır, gelenekten gelen bir şeydir. Ona saygılı olmak, ben bu hakkı müdafaa eden çok az sayıdaki insanlar... O zaman 'selamet der kenarest' diyenlerin bugün kalkıp da böyle bir şey söyleme hakları yoktur." dedi.

"MHP ÇATISI ALTINDAYIZ"

İhsanoğlu, "Saadet Partisi'nin verdiği tam bir destek oldu mu?" sorusunu yanıtlarken "Burada MHP'nin çatısı altındayız" dedi. (sondakika.com)

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 11:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER