“Devrimci“ ülkücü şaşırttı

Musa Serdar Çelebi, Hakkari'deki panelde herkesi şaşırttı...

“Devrimci“ ülkücü şaşırttı
Türkiye'de Ülkücü hareketin önemli isimlerinden Musa Serdar Çelebi, Hakkari'deki panelde katılımcıları Kürtçe selamlayınca salonda büyük bir şaşkınlık yarattı.

"Türkiye’nin Büyük Çatısı Demokratikleşmeye Doğru Hakkâri Durağı" paneline Murat Belge ve Cengiz Çandar’la birlikte Ülkücü akımın önemli yüzlerinden Musa Serdar Çelebi de katıldı.

Taraf gazetesinden Ertan Altan'ın haberine göre, Çelebi panelin açılışında dinleyenleri Kürtçe selamladı.
Katılımcıları Kürtçe selamlamak istediğini belirten Çelebi, Eko-Politik’in Hakkârili üyelerinden Halit Yalçın’dan yardım istedi. Bir Ülkücü olarak Hakkâri’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen, elindeki kâğıttan okuduğu Kürtçe sözlerle izleyicileri selamlayan Çelebi, salonda büyük bir şaşkınlık yarattı.

Musa Serdar Çelebi, "Birayên min ên hêja û bi hurmet ên Culemêrgê, ez ji dil silavê li we hemûyan dikim - Değerli Hakkârilileri canı gönülden selamlıyorum" dedi.

Ancak Çelebi Kürtleri ilk kez şaşırtmıyordu. Geçen yıl nisan ayında Ahmet Türk’e yumruklu saldırı düzenlenmesinin ardından, Türk’ü evinde ziyaret eden Çelebi, hem geçmiş olsun dileğinde bulunmuş hem de Türk’ün saldırı karşısında "bilgece" bir tavır takındığını söylemişti.

ADI İPEKÇİ VE PAPA SUİKASTİNE KARIŞTI

Musa Serdar Çelebi, Türkiye’de Ülkücülerin "efsane" olarak andığı isimlerden biriydi. Adı Mehmet Ali Ağca ile birlikte Abdi İpekçi ve Papa suikastine karıştı. 1982-1986 yılları arasında İtalya’da yargılandı, ancak delil yetersizliğinden serbest kaldı.

Alparslan Türkeş tarafından Avrupa Demokratik Ülkücü Türk Federasyonu ve Avrupa Türk İslam Kültür Dernekleri Birliği (ATİB) Genel Başkanlığı’na getirildi. Türkeş’in ölümünden sonra bir dönem Muhsin Yazıcıoğlu’nun Büyük Birlik Partisi’nde yer aldı. Musa Serdar Çelebi hem Avrupa ülkelerinde hem de Türkiye’de Ülkücü harekette yer alan hemen herkesin yolunun kesiştiği bir isim oldu.

EN YAKIN ARKADAŞLARI SOLCULAR OLDU

12 Eylül’de sağcı ve solcu mahkûmları "karıştır-barıştır" diyerek aynı hücrelere dolduran darbecilerin amacı tam olarak bu muydu bilinmez ama darbeden sonra karışıp barışanlardan ilki Musa Serdar Çelebi oldu. Çelebi, 12 Eylül’den sonra gittiği Avrupa’da kaçak durumda olan ülküdaşlarının yerleşme, çalışma izni gibi işleriyle uğraşırken aynı sorunlarla boğuşan solcularla karşılaştı. Kısa bir süre sonra kendi deyişiyle "Silah çektiği solcularla dost oldu." Artık Çelebi’nin en yakın arkadaşları, sol fraksiyonların Almanya, İngiltere sorumlularıydı.

Çelebi son dönemde Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği (Eko- Politik) adlı bir think-tank merkezinin çatısı altında çalışmalar yapıyor. Ahmet Türk’le başlayan yumruklu saldırıların ardından "Yumruklara Karşı Tek Yumruk Bir Türkiye İçin" başlıklı bir deklarasyona Murat Belge, Ümit Fırat ve Seydi Fırat’la birlikte imza atan Çelebi, soldan ve Kürt siyasi çevrelerinden isimlerle birlikte yaptığı çalışmalarla ezberleri bozmaya devam edecek gibi görünüyor.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER