Demirtaş’tan Erdoğan’a: HDP’nin siyasetten dışlanma girişimi çiğliktir, akılsızlıktır

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Erdoğan'ın bugün AKP, CHP ve MHP genel başkanlarıyla yapacağı toplantıya ilişkin konuştu

Demirtaş’tan Erdoğan’a: HDP’nin siyasetten dışlanma girişimi çiğliktir, akılsızlıktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapacağı "liderler zirvesine" davet edilmeyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bir defa HDP’nin Türkiye’de siyasetten halen dışlanma girişimi ve bir ayrımcılığa girişiminin darbe harekâtı sonrası bile devam ediyor olması çiğliktir, akılsızlıktır “ ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erdoğan'ın bugün AKP, CHP ve MHP genel başkanlarıyla yapacağı toplantıya ilişkin Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'ya açıklamada bulundu.

'TÜRKİYE’DE DEMOKRASİNİN ANAHTARI HDP’DİR'

Demirtaş, “Bir defa HDP’nin Türkiye’de siyasetten halen dışlanma girişimi ve bir ayrımcılığa girişiminin darbe harekâtı sonrası bile devam ediyor olması çiğliktir, akılsızlıktır. Darbenin sonuçlarını henüz yeterince idrak edemediklerinin göstergesidir. Türkiye’de demokrasinin anahtarı HDP’dir. HDP’nin temsil ettiği toplumsal kesimlerdir.” dedi.
 
“Darbeyi tetikleyen Kürt sorununun askere, orduya havale etmiş olan anlayıştır” ifadesini kullanan Demirtaş, “Şimdi bir kez daha HDP’yi dışlayarak, yokmuş gibi davranarak Türk milli mutabakatı, milli cephesi etrafında sorunları çözeceğiz diyorlarsa kendileri bilirler. Ama ben bu yaklaşımın çok yanlış ve eksik olduğunu düşünüyorum. 6 milyon oy almış bir partiyiz. Parlamentonun üçüncü büyük partisiyiz.” diye konuştu.
 
‘DARBE AKŞAMI NET BİR DURUŞ SERGİLEMİŞ PARTİYİZ’

Demirtaş sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’nin sorunlarının çözümüne dair bizim de görüş ve önerilerimiz var. Ama bunlar devlet katında kıymeti harbiye görmüyorsa, toplum katında görüyor. Üzülürüm sadece şu an sıradan bir seçim rekabeti yaşadığımız bir dönemde değiliz.
 
"Darbe akşamı, darbeye net bir karşı duruş sergilemiş bir partiyiz. Diğer muhalefet partilerinin de bunu içine sindiriyor olması da bence çok tuhaftır.
 
"Demokrasi şöleni adı altında HDP gibi toplumun asıl sorun yaşayan kesimlerini temsil eden bir çizginin dışlanıyor olması Türkiye’de sorunların kolay kolay çözüm yoluna girmeyeceğini gösteriyor. Darbeciler; zaten bir ayrımcılık, bir etnik iç çatışma yaratmak istiyor. Bunlar da bunun ekmeğine yağ sürüyorlar."

'ÖTEKİLEŞTİRME HEDEF GÖSTERME DEVLET POLİTİKASIDIR'
 
Darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın bütün muhalefet liderlerine teşekkür ettiğinin anımsatılması üzerine Demirtaş, “Kişisel öfke duyuyorlar HDP’ye karşı. HDP en nihayetinde AKP’ye karşı en sert muhalefeti yürüten parti oldu. Bir de bizi şiddetle özdeşleştirmeye çalışıyorlar. Bu ötekileştirme, hedef gösterme tutumu bir devlet politikasıdır. Bunun değişmediğini, değişmeyeceğini anlatmak, göstermek istiyorlar” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 22:30
YORUM EKLE