Demirtaş: Zulmün karşısında eğilmeyiz

Selahattin Demirtaş, Yüksekova’da düzenlenen iftar yemeğinde konuştu

Demirtaş: Zulmün karşısında eğilmeyiz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Gever halkı ile dayanışmak bizim için onur ve namus meselesidir. Bütün dünyadaki halkımıza çağrı yapıyoruz. Ellerinden ne geliyorsa yapsınlar.

"Siz dik durdunuz şimdi sıra halkımızındır. Hem mücadeleyi sürdürüp teslim olmayacağız. Hem biz halkımızı namerde muhtaç etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

'HALKIN NAMAZ KILACAK ODASI YOK'

Yüksekova’daki halkın iftarını açacağı bir evinin olmadığı ve namazını kılacağı bir odasının bulunmadığına ifade eden Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sert eleştirilerde bulundu.

Demirtaş, "Bunu yapan elinde Kuran-ı Kerim olan ve meydan meydan dolaşan bir kişi" ifadelerini kullandı.

Yüksekova’da zulüm yapıldığını savunan Demirtaş, "Biz dışarıdan izleyenler fazla anlamamış olabiliriz. Bütün bu zulme karşı ve hakarete rağmen Gever halkının yüreği sağlamdır. Bu zulmü yapanlar gece gündüz yalanlarla iftiralar ile bunları yapmadıklarını söylüyor. Saraydaki zatın tek bir görevi var o da işlenen suçların üstünü örtmek. Bir insan günde beş vakit namazını kılsa on defada hacca gitse bile eğer bu halka yalan söylüyorsa biz ona nasıl Müslüman diyeceğiz? Onun imanına nasıl güveneceğiz?" dedi.

İKTİDARA YAKIN MEDYAYA TEPKİ

İktidara yakın medyanın halkı kandırmaya çalıştığını söyleyen Demirtaş, "Emrinde 30 tane televizyon kanalı var. Beyefendi kürsüye çıktığında hepsi canlı yayın yapıyor. Binlerce haber sitesi onun yalanlarını yaymakla görevli. Türkiye halkını kandırıyorlar. İşte Yüksekova ve Cizre'yi teröristler yaktı diye. Gever halkı ne olduğunu bilmiyor mu? Yüksekova halkını da kandırdın diyelim. Sen Allah'ı kandırmaya çalışıyorsun" diye konuştu.

Tarih boyunca Kürdistan'ın her bir parçasında benzer katliamların defalarca Kürt halkına yaşatıldığının savunan Demirtaş, "İnsan onurundan daha değerli bir şey yoktur. Yakılan binaları yıkarsınız. 1945 tarihinde de bütün Avrupa ülkeleri yerle bir edildi.

“Almanya'nın sağlam kalmış tek bir şehri yok. Yıkılan binayı yaparsın. Fakat insanın onuru ve haysiyeti kırıldı mı onu bin yıl bile geçse yapamazsın. Önemli olan binanın değil onurun sağlam kalmasıdır. Gever'in binalarını yıktılar ama tek birinin onurunu yıkamadılar" diyerek Gever'deki direnişe vurguda bulundu.

'BU HALK ÖZGÜR OLACAK'

Demirtaş açıklamalarına şöyle devam etti:

 "Bizler sizin seçilmişleriniz olarak her zaman size karşı kendimizi borçlu hissettik. Bu borç artıyor. Nedeni sizin ödediğiniz fedakarlıklardır. Sizlerin yaşadıkları bizim artık namus ve onur borcumuzdur. Bu halk özgür olacak. Daha fazla bedel ödetmek de isteyebilirler. Canımızı halkımız için kurban etmeyeceksek, atlas yataklarda mı vereceğiz. Bir dakika yaşasak da onurlu yaşayacağız."

'Halkın yiğitleri gaspa karşı isyan etti'

"Şimdi herkesin başı dik. Çünkü halkın dilini kültürünü, toprağını gasp etmeye gelenlere karşı bu halkın yiğitleri isyan etmiştir. O yüzden dimdik ayaktayız. İnsanın dili, kimliği, tarihi, türküsü, köyü ve atası onun elinden alınırsa geriye birşey kalmaz.

Eğer Gever gençleri itiraz etmeseydi, biz burada utancımızdan dolayı bir araya gelmezdik ve konuşamazdık. Tarih böyle yazılır. Bir faşist güruh aklını yitirmiş bir şekilde ne konuşmaktan ne masadan ne hukuktan anlamıyorsa, seni onursuz bırakıyorsa ödenecek bedeli düşünemezsin.

Onurluca ayakta kalmaya çalışıyoruz. Başta şehitlerimize, değer ailelerimiz borcumuz çoktur. Bazı halklar direnerek ayakta kalarak özgürlüğünü ele almıştır. Biz vatanımızda özgür olacağız. Bizler bu çocuklar özgür vatanda yaşasın diye ne istiyorlarsa o bedeli ödeyeceğiz.

"Botan halkı en zor dönemlerde Kürt halkının onurunu kurtardı. Şimdi Botan halkı ile dayanışma vakti. Herkesi Gever'e ses vermeye çağırıyorum. On binlerce işveren ve esnafımız var. Yardımlar yetişti fakat eksik. Gever halkı her şeyini verdi fakat onurunu vermedi.

Gever halkı ile dayanışmak bizim için onur ve namus meselesidir. Bütün dünyadaki halkımıza çağrı yapıyoruz. Ellerinden ne geliyorsa yapsınlar. Siz dik durdunuz şimdi sıra halkımızındır. Hem mücadeleyi sürdürüp teslim olmayacağız. Hem biz halkımızı namerde muhtaç etmeyeceğiz. Dayanışmayı güçlendirmek gerekir. Sizin direnişiniz ve sizin dik duruşunuz bu ülkeye barışı getirecektir"

"Operasyonlar bitmesine rağmen intikam almak ve halkı partiye karşı öfkelendirmek için tek tek evlere girdiler. İnsanların mahremlerine girip küfürler yazdılar. Yaz geliyor bir bardak soğuk su içmesinler diye klimalarını, buzdolabını imha ettiler. Şırnak'ta gasp yaptılar. Halkın eşyalarını kamyonlarına doldurup çaldılar. Bumudur terörle mücadele?

"Halkın birlik olmasına engel olmaya çalışıyorlar. Korkunun ecele faydası yoktur. Korkarak, geri adım atarak bunları düzeltemeyiz. Yaşamımız anlamlı olsun. Hiç değilse tek bir saniyesi bile boşa gitmesin. Gençler onurlu, dik duruşlu bir miras bıraktı. Onların boyunlarını eğdirecek bir iş yapmayalım. Biz halkımızın karşısında saygı ile eğiliriz fakat zulmün karşısında eğilmeyiz. Bunlara karşı kirpiğimizi bile kırpmayız.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 22:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER