Demirtaş: HDP Başbakan'dan bir şey istemiyor artık, HDP başbakanlığı istiyor

Selahattin Demirtaş ve Ertuğrul Kürkçü, Mersin'de yapılan HDP İl Kongresi’nde konuştu

Demirtaş: HDP Başbakan'dan bir şey istemiyor artık, HDP başbakanlığı istiyor

Soner Aydın / Demokrat Haber Mersin

HDP Mersin 1. Olağan İl Kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Artık ampülü söndürüp yerine güneşi koyma zamanı. Artık HDP zamanı” diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi Mersin 1. Olağan Kongresi HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP MYK üyeleri, DBP Akdeniz Belediye Eş Başkanı Fazıl Türk,  DBP Van Erciş, Muradiye, Çaldıran, Başkale Belediye Eş Başkanları ve yurttaşların yoğun katılımı ile gerçekleşti. Yurttaşlar sabah erken saatlerinden itibaren Kongrenin yapıldığı Edip Buran Spor Salonuna akın etti.

Salonda sık sık ‘Yaşasın Halkların Kardeşliği’, ‘Bîjî Berxwedana YPG/YPJ’, ‘Bîjî Sêrok Apo’, ‘Şehit Namırın’ sloganları atılırken kongrenin yapıldığı salonun duvarlarına 8 dilde ‘Merhaba’ yazılı afiş asıldı. Öte yandan yine salonun duvarlarına PKK Lideri Abdullah Öcalan, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Kobane direnişinde hayatını kaybeden Arîn Mirkan, Kader Ortakaya, Sibel Bulut, Paramaz Kızılbaş’ın posterleri asıldı.

HDP Mersin 1. Olağan Genel Kongresinde yapılan seçimin ardından İl Eş Başkanlığı'na Salman Günbat ve Didar Gül seçildi.

KÜRKÇÜ: HALKIN İKTİDARINI KURACAĞIZ

Kongrede kısa bir konuşma gerçekleştiren Ertuğrul Kürkçü, “HDP bizim öz partimizidir. Bizim içimizden çıkan emeğimizle oluşturduğumuz, içinde işçilerin, köylülerin, kadınların, ezilen bütün hakların olduğu bir partidir. HDP’yi düzen partileriyle karıştırmamak lazım. HDP eşitlikten, barıştan, demokrasiden, insan haklarından yana olan bir partidir. HDP tarihte ilk kez ezilen bütün halkları, bütün kimlikleri, bütün dilleri bir araya getirmiştir” diye konuştu.

HDP’nin önümüzde ki genel seçimlere parti olarak girme kararı aldığının altını çizen Kürkçü, “4 yıl önce genel seçimlerde bizim başarısız olacağımızı düşünenlere en iyi cevabı siz verdiniz. Artık parlamentoya arka kapıdan değil barajları aşarak barajın üzerinden geçeceğiz. Son anketlerde HDP’nin oyu yüzde 9 olarak ölçüldü. Barajları yıkmaya 1 kaldı. O bir puanı da alarak bu ülkenin Tayyip Erdoğan’ın çiftliği olmadığını göstereceğiz. Seçimlere az bir süre kaldı. Kongreden güçlü bir şekilde çıkarak ev ev kapı kapı dolaşacağız. Bunu yapacak gücümüz var. Halkın iktidarını, ezilenlerin, yok sayılanların, ötekileştirilenlerin iktidarını kuracağız” dedi.

DEMİRTAŞ: AMPULÜN YERİNE GÜNEŞİ KOYMA ZAMANI

Kürkçü’nün ardından kürsüye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Mersin’de ve diğer illerde kongrelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu kongre ile birlikte iktidar yürüyüşümüz daha emin adımlarla sürüyor. Artık ampulü patlatıp yerine güneşi koyuyoruz. Kongrenin ardından partimize dört elle sarılıp ev ev kapı kapı dolaşmalıyız ve insanlara ulaşmalıyız” diye belirtti.

‘KATLİAMCILAR ÖDÜLLENDİRİLİYOR’  

Maraş ve 19 Aralık katliamlarına değinen Demirtaş, "Hem Maraş hem de 19 Aralık katliamını gerçekleştirenleri cezalandırmak yerine ödüllendirdiler. Katliamın yıl dönümü nedeniyle Maraş'a gitmek isteyenler Maraş Valisi tarafından engellenmek istiyor. Ama Maraş içinde Maraş katliamını kutlamak için bildiri dağıtılmasına sesini çıkarmıyor. Buradan Maraş Valisine bir kez daha sesleniyorum. Sen bu katliamı kınamak için Maraş’a gidenleri durduracağına içindeki hayvanları engelle. Diğer yandan 19 Aralık katliamını yapanlardan bu güne kadar sadece 97 kişi ifadeye gitmiş ve gidenler de operasyonlarda ölen iki askerin suçlu olduğunu söylüyor. Yani hem Maraş’ta hem de cezaevlerinde katliamları gerçekleştirenler cezalandırılmadı aksine ödüllendirildi bunlar” ifadelerini kullandı.

“YA DEMOKRASİ GELECEK YA O SARAY SANA DAR GELECEK”

Son günlerde Yüksekova’da ve  Diyarbakır’da 16-17 yaşında çocukların katledildiğini hatırlatan Demirtaş şöyle devam etti:

“Devlet bize sokağa çıkarsanız kan dökülür diyor. Devlet kendisini her eleştireni vatan haini ilan edip katletmek istiyor ve bize itiraz etmeyin diyorlar. Ama bu yanlış düzeltilecek. Zalimin zulmü varsa çok şükür bizim de Allahımız var. Ya bu ülkeye özgürlük, demokrasi gelecek ya da o saray sana dar gelecek. HDP Başbakan'dan bir şey istemiyor artık, HDP başbakanlığı istiyor. Kendi sorunumuzu kendimiz çözeceğiz. Bu devleti halk yönetecek, bu devlet bir avuç elitin yönettiği bir devlet olmayacak.

“DİN SÖMÜRÜSÜ YAPIYORLAR’’    

Dün hırsızlık yapanlar, rüşvet yiyenler bugün çıkıp din sömürüsü yaparak halen çıkıp biz ne çektiysek sahte hocalardan çektik diyorlar. Evet, bizde ne çektiysek sahte hocalardan, sizden çektik. Eğer Sayın Öcalan’ın katkısı, çözüm süreci, halkın duyarlılığı olmasaydı Türkiye çoktan Suriye olmuştu. Biz bunlar eleştiriyoruz. Bunlar bize darbe yapmak istiyorlar diyor. Bizden korkuyorlar. Biz bu ülkeyi demokrasiye kavuşturacağız. Artık değişim zamanı, artık ezilen hakların iktidar olma zamanı. Artık HDP zamanı. 

“AĞACA BAKINCA ODUN, YAPRAĞA BAKINCA DOLAR GÖRÜYORLAR’’

Mersin için önemli olan bir konu var. Akkuyu'ya yapılmak istenen nükleer santrali kurmak isteyen Japonya kendi ülkesinde bütün nükleer santralleri zararlı diye kapattı. Çünkü santralden dolayı büyük acılar çektiler. Şimdi gelip Mersin’e yapmak istiyorlar. Doğayı tahrip edecekler. Artık Mersin’de ot bile bitmeyecek. Ama hükümet ağaca bakınca odun ve yapraklarına bakınca ise dolar görüyor. Asıl nedenleri enerji değil oraya bugün nükleer santral kurulursa herkes bilsin ki Mersin halkı kanser ile yaşamaya başlayacak. Çocuklar kanserli doğacak.

“KOBANÊ’DE İKİ ANLAYIŞ VAR, BİRİ İNSANLIKTAN BİRİ BARBARLIKTAN YANA’’

Bir diğer önemli konu ise yanı başımızda yaşanan savaş. Rojava‘da ve özellikle 100 gündür YPG/YPJ savaşçılarının insanlık adına direndiği Kobanê’de iki anlayış, iki çizgi mevcut. Bir tarafta insanlığı savunan bir anlayış diğer tarafta ise barbar, halkları katleden bir zihniyet hakim. Biz Suruç’a bir çadır kent kurmak istedik ve konuyla ilgili Numan Kurtulmuş’la görüşme yaptık. Ama kurmak istediğimiz çadır kentin inşaatı valilik tarafından mühürlendi.  Kış geliyor. Biz insanlar için çadır kent yapıyoruz bunlar kaçaktır, bizden izin almadınız diye mühürlüyorlar. Bunlar kim biliyor musunuz kaçak sarayda oturanlar bunlar. Ya senin sarayın kaçak sarayın.

BELEDİYEDE IRKÇI ANLAYIŞ MEVCUT    

Bugün kongrede MHP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından atılan işçiler var aramızda. Yaklaşık 2 bin işçinin atıldığını öğrendik. Bu ırkçı bir zihniyetin ürünüdür. Eğer biz belediyeye gelmiş olsaydık değil 2 bin işçi çıkartmak 2 bin işçi istihdam ederdik.

(sy)

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 17:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER