Davutoğlu'ndan Cizre'deki olaylara ilişkin açıklama

Başbakan Davutoğlu: Bir provokasyonla karşı karşıya olduğumuz açık

Davutoğlu'ndan Cizre'deki olaylara ilişkin açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şırnak'ın Cizre ilçesinde Hüda-Par'lılar ile Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi (YDG-H) arasındaki çatışmalarla ilgili Konya'da açıklama yaptı. Davutoğlu, "Türkiye'nin özellikle sınır ilçelerinde bir şekilde şiddete başvurarak dışarıdaki huzursuzluğu ve çatışmayı içeri taşımak isteyenlere kesinlikle müsamaha gösterilmeyecektir. Bu çerçevede bütün halkımıza sükûnet tavsiye ediyorum" dedi.

Al Jazeera'de yer alan habere göre Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Devlet, her yerde her türlü tedbiri almaya muktedirdir. Dün de yine olayı daha da tırmandırmak isteyen bazı provokatif unsurların Cizre'ye sızma çabalarına karşı da çok etkin tedbirler alınmıştır. Kamuoyumuzun bunu yakından bilmesini isterim ki bu provokatörler, hem yakalanmış, bazıları da bu süreç içinde kontrol altına alınmışlardır. Bunlar da bir provokasyonla karşı karşıya olduğumuzu açık şekilde göstermektedir."

‘FARKLI GRUPLAR ARASINDA ÇATIŞMA İSTEDİLER’

"Sadece devlete dönük bir provokasyon değil, değişik siyasi gruplar arasında da bir çatışma ortaya çıkarmak istediler. İkisine karşı da hazır olmak lazım. Olaylar, ilk aşamasındayken sosyal medya üzerinden ve diğer yayınlarla sanki 'Cizre'de kontrol kayboldu, Cizre'de tam bir kaos var' görüntüsüyle neredeyse bu provokasyonlara katkıda bulunmaya çalışan bazı unsurlara da dikkatinizi çekmek isterim. Bu unsurlar da Cizre olayları üzerinden özellikle bu paralel yapılanmanın hangi kanallarla bu olayları daha da abartarak toplumda huzursuzluk çıkarma çabaları içinde olduğunu da gözümüzden kaçmadı."

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2014, 10:04
YORUM EKLE