Davutoğlu: Artık sınırlarımızın güvenliği sınır ötesinden başlıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu

Davutoğlu: Artık sınırlarımızın güvenliği sınır ötesinden başlıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Liderler Zirvesi'ne katılmak için Türkiye'den ayrılmadan önce gündeme dair açıklamalarda bulundu.


Davutoğlu, Musul’un kuzeyindeki Başika’ya, 4 Türk askerinin de yaralandığı IŞİD saldırısıyla ilgili; “Peşmerge unsurları ile DEAŞ militanları arasındaki yoğun çatışmada Başika Kampına mermiler isabet etti. Irak ve Suriye’de öyle gelişmelerle karşı karşıyayız ki artık sınırlarımızın güvenliği sınır ötesinde başlıyor. Başika kampının mevcudiyeti uluslararası toplumun üzerinde mutabık kaldığı ilkeler ve BM’in aldığı kararlara dayanmaktadır. Boşlukta bir gün Türkiye karar verip de Başika’da bir kamp kurma yönünde bir adım atmadı. Bu gelişme bölgeyi tahkim etmek için attığımız adımların haklılığını ortaya koymuştur. Kaygı verici durum yok. Genelkurmay Başkanımız aradı konuyu ele aldık. Türkiye’ye riskler de içeren bu bölgelerde Türkiye gerekli tedbirleri alır silahlı kuvvetlerimiz tam yetkiye sahiptir” dedi.

Davutoğlu’nun saldırıyla ilgili sözleri şöyle:

“Irak ve Suriye’de öyle gelişmelerle karşı karşıyayız ki artık sınırlarımızın güvenliği sınır ötesinde başlıyor. Sadece sınırlarda alınan tedbirler yetmiyor. DEAŞ ve PKK’ya karşı da sınır ötesinde alınabilecek tedbirleri de hem ulusal hem de bölgesel istikrar bağlamında değerlendirdik ve gerekli adımları attık. Başika kampının mevcudiyeti, Musul’un DEAŞ’ın eline geçtiği 2014 yazından bu yana bütün uluslararası toplumun üzerinde mutabık kaldığı ilkeler ve BM’in aldığı kararlara dayanmaktadır.

Dolayısıyla boşlukta bir gün Türkiye karar verip de Başika’da bir kamp kurma yönünde bir adım atmış değildir. Uluslararası toplumun aldığı kararlar ve Türkiye’nin güvenlik gerekçeleri sınır ötesinde de tedbir almamızı da gerektirdi. Detaylı bir şekilde analiz edildikten sonra atılan adımdır. Silahlı kuvvetlerimiz ve askeri yetkililerimiz ile birlikte.”

TÜRKİYE'NİN CAYDIRICI GÖSTERMESİ BAKIMINDAN ÖNEMLİ 


“Bugün ortaya çıkan tablo ise Başika Kampı’nın yaklaşık 4-5 kilometre yakınında Peşmerge unsurları ile DEAŞ militanları arasında bir yoğun çatışmanın başlaması sonrasında Başika Kampına da isabet eden mermiler ve oradaki bu çatışma ortamının etkisi sonucunda ortaya çıkan gerginlikte, çatışma ortamında maalesef 4 askerimiz hafif şekilde yaralandı. Askerlerimiz derhal Türkiye’ye intikal etti. Tedavileri yapıldı. Kaygı verici durum yok. Genelkurmay Başkanımız aradı, konuyu ele aldık. Her zaman olduğu gibi misliyle karşılık verildi. O civardaki DEAŞ mevzileri de imha edildi.

Bu, Türkiye’nin caydırıcı gücünü göstermesi bakımından önemlidir. Bu olay da gösteriyor ki  eğer Iraklı kardeşlerimizi eğitmek isterseniz bunun güvenlik riskleri vardır. O güvenlik risklerini de eğiticiler ve eğitilenler için almak durumundasınız.”

HAKLILIĞIMIZ ORTAYA ÇIKMIŞTIR

“Bu gelişme bizim geçtiğimiz günlerde o bölgeyi tahkim etmek için attığımız adımların haklılığını ortaya koymuştur. Bunu dost ve kardeş Iraklılarla da, Irak Hükümeti ile de paylaşacağız.

Buradaki mevcudiyetimiz tamamen Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesindendir. Terörle mücadele bağlamındandır. Meşru Irak güçleri ve Irak güvenlik birimleri bu bölgede hakimiyet kurana kadar Türkiye’ye dönük riskler de içeren bu bölgelerde, Türkiye gerekli tedbirleri alır. Askeri gereklilikler esastır. Eğer silahlı kuvvetlerimiz orada yeni bir adım atmak gerekirse bu konuda da tam yetkiye sahiptir.” 
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 22:25
YORUM EKLE