Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: Birliklerimiz El Bab'ın merkezine girdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: Birliklerimiz El Bab'ın merkezine girdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, El Bab'da şehir merkezine girildiğini açıkladı.

Kalın, “El Bab'daki operasyonda şehir merkezine inildi. Suriye ordusuyla karşı karşıya gelinmemesi için Rusya'yla koordinasyon içerisindeyiz. Zaman zaman Rus uçakları El-Bab'ın güneyine gelip DEAŞ hedeflerini vuruyorlar. Yakın zamanda Amerikan güçleri de vurmaya başladı” dedi.

NTV’ye konuşan İbrahim Kalın’ın açıklamaları şöyle:

Türkiye'nin sunduğu somut bir Rakka planı var. Birbirini tamamlayan bir plandan bahsedebiliriz. Türkiye'nin Kürtlerle meselesi yok, mücadele terörle. Trump'ın Rusya'yla yakın çalışma çabasından yararlanabiliriz.

'RUSYA'YLA KOORDİNASYON İÇİNDEYİZ'

El Bab'daki operasyonda şehir merkezine inildi. Suriye ordusuyla karşı karşıya gelinmemesi için Rusya'yla koordinasyon içerisindeyiz. Zaman zaman Rus uçakları El-Bab'ın güneyine gelip DEAŞ hedeflerini vuruyorlar. Yakın zamanda Amerikan güçleri de vurmaya başladı.

Operasyonun sona yaklaştığını söylemek için henüz erken. Yapılacak çok şey var. Tam anlamıyla güvence altına alınmadan operasyon bitti diyemeyiz.

Astana sürecini şeffaf şekilde yürüttük. Özerkliğe onay vermemiz mümkün değil fakat buna Suriye halkı karar verecek. Suriye halkının da buna onay vermesi mümkün değil.

GÜVENLİ BÖLGE

Güvenli bölge oluşturulması, mülteci akınını önleyebilecek önlemlerden birisi. Hem de Suriyelilerin kendi şehirlerine dönmesi için en makul çözüm. Maalesef kimse taşın altına elini koymadı.

GÜLEN'İN İADESİ

Gülen'in iadesi: ABD ile aramızda suçluların iadesi anlaşması var. Maalesef Obama yönetimi bu konuda hiç adım atmadı. İki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması var. FETÖ sadece Türkiye'nin ulusal çıkarları için tehdit değildir bulunduğu her ülke için tehdittir. Amerika'ya dönecek olursak suçuların iadesi çerçevesinde FETÖ'nün Türkiye'ye iade edilmesi, ve tutuklanması konusunda başvuru da bulunduk. Bazı tedbirler mümkün. Bu konuda Sayın Trump ve Sayın Flinn çalışma başlatacak.

REFERANDUM İMZASI EN GEÇ CUMARTESİ

Referandum imzası, önümüzdeki birkaç gün içerisinde netleşir. Ankara'da gündem şu an yoğun. Sayın Cumhurbaşkanı önümüzdeki birkaç günde imzayı atar ve referandum tarihi de netleşir. En geç Cuma, Cumartesi günü imzalayabilir. O zaman da tarih belli olur. Şu anda masada 9 ya da 16 Nisan tarihleri var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan meydanlarda olmaya devam edecek.

KIBRIS MÜZAKERELERİ

Kıbrıs müzakerelerinin bu referandumla herhangi bir endekslenmesi mümkün değil. Biz hep Rum tarafının bir adım önünde olacağız. Atmamız gereken adımları attık. 2004 yılında Türk tarafı referanduma evet dedi Rum tarafı hayır dedi ama onlar ödüllendirildi. Rum tarafının engelleriyle karşılaşıldı. Rum bölgesini AB'ye üye yaptılar. Türkiye süreçte yapıcı oldu ama ilkeler koydu. Güvenlik ve garantiler sistemi adada barışı sağlamaya devam edecektir. Türk askerinin oradaki varlığı hiçbir zaman Rum kesimine karşı değildir.

DARBECİ ASKERLERİN İADESİ

(Yunanistan'la yaşanan krizle ilgili) Darbecilerin iade edilmemesi kabul edilir değil. Baştan beri siyasi bir karar olarak şekillendi ve bu noktaya geldi. Bunun sonuçları olacak.

Avrupalılar mülteci meselesinde de sınıfta kaldılar.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 12:33

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Firat
Ali Firat - 4 yıl Önce

Senin ve diğer dalkavuklar rin hanginizin çocuğu var orda.Allah belanızı versin

SIRADAKİ HABER